REKLAMA

CBA i ABW zatrzymały 1100 podejrzanych o przestępstwa gospodarcze w 2020 roku

2021-03-22 09:27
publikacja
2021-03-22 09:27
CBA i ABW zatrzymały 1100 podejrzanych o przestępstwa gospodarcze w 2020 roku
CBA i ABW zatrzymały 1100 podejrzanych o przestępstwa gospodarcze w 2020 roku
/ CBA

Służby specjalne wykryły w 2020 r. przestępstwa, które naraziły Skarb Państwa na ponad 20 mld zł strat. W tym okresie działania CBA i ABW pozwoliły na zatrzymanie ponad 1100 osób podejrzanych o przestępstwa gospodarcze - poinformował PAP rzecznik ministra koordynatora służb specjalnych Stanisław Żaryn.

"W 2020 r. w ramach prowadzonych działań dochodzeniowo-śledczych ABW i CBA tropiły m.in. sprawców przestępstw: skutkujących stratami w mieniu samorządowym, związanych z wyłudzaniem podatku VAT i podatku akcyzowego, związanych z wyłudzeniami funduszy unijnych, a także skutkujących stratami spółek Skarbu Państwa. W wyniku działań prowadzonych przez CBA udało się wykryć przestępstwa, które doprowadziły do strat Skarbu Państwa na sumę niemal 7 mld złotych. Działania ABW pozwoliły zidentyfikować mechanizmy przestępcze, które doprowadziły do ponad 13 mld złotych strat w majątku publicznym" - napisał Żaryn w informacji przesłanej PAP.

Rzecznik podkreślił, że służby specjalne "nie tylko coraz skuteczniej ścigają sprawców, ale również coraz częściej udaremniają wyłudzanie podatków". "W 2020 r. działania CBA uchroniły Skarb Państwa przed utratą blisko 175 mln zł z tytułu wyłudzeń skarbowych. CBA udało się także zabezpieczyć mienie o wartości ponad 476 mln zł. Kwoty te w zdecydowanej większości dotyczą przestępstw związanych z wyłudzeniami podatku VAT" - poinformował.

Podał również, że w okresie od stycznia do grudnia 2020 r. funkcjonariusze ABW prowadzili 165 postępowań przygotowawczych związanych z przestępczością gospodarczą.

"Przestępczość gospodarcza powoduje gigantyczne straty Skarbu Państwa, dlatego jej zwalczanie pozostaje jednym z priorytetów służb specjalnych. Jak widać, nawet w trudnych warunkach pandemicznych, z którymi zmaga się Polska, służby specjalne działały aktywnie, skutecznie identyfikując przestępstwa wymierzone w majątek publiczny" - podkreślił rzecznik prasowy ministra koordynatora służb specjalnych. (PAP)

autor: Krzysztof Kowalczyk

krz/ itm/

Źródło:PAP
Tematy
Temperatura skacze, nagroda wzrasta! Otwórz konto i odbierz nawet 350 zł!

Temperatura skacze, nagroda wzrasta! Otwórz konto i odbierz nawet 350 zł!

Advertisement

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki