Brazylia po raz pierwszy nie potępiła embarga USA przeciw Kubie

Zgromadzenie Ogólne ONZ po raz 28. przyjęło rezolucję potępiającą amerykańskie embargo gospodarcze przeciwko Kubie. Po raz pierwszy rezolucji nie poparła Brazylia.

Od 1992 roku Zgromadzenie Ogólne ONZ przyjmuje co roku rezolucję pozbawioną mocy prawnej, krytykującą amerykańską blokadę gospodarczą Kuby. W czwartek za przyjęciem rezolucji zagłosowało 187 państw, przeciw były USA, Izrael i Brazylia. Ukraina i Kolumbia wstrzymały się od głosu, a Mołdawia nie wzięła udziału w głosowaniu.

W ub.r. za przyjęciem rezolucji zagłosowało 189 państw, przeciw były dwa (USA i Izrael), żadne nie wstrzymało się od głosu.

Agencja Reutera pisze, że zmiana polityki Brazylii wobec Kuby była kolejną podjętą przez prezydenta Jaira Bolsonaro próbą zbliżenia się do prezydenta USA Donalda Trumpa.

USA prawie zawsze głosowały przeciw przyjęciu rezolucji. Wyjątkiem był 2016 rok, kiedy to zacieśniły relacje z Kubą i wstrzymały się od głosu.

"Stany Zjednoczone nie są odpowiedzialne za niekończące się wykorzystywanie ludzi przez kubański reżim" - powiedziała przed głosowaniem Kelly Craft, ambasador USA przy ONZ. "Jako przywódcy mamy przede wszystkim obowiązek bronić tych, którzy nie mają głosu, dzisiaj w szczególności obywateli Kuby" - dodała.

Amerykańskie embargo wobec Kuby ustanowiono oficjalnie 7 lutego 1962 roku, za administracji Johna F. Kennedy'ego, ale pewne sankcje Waszyngton wprowadził już w 1959 roku, niemal bezpośrednio po zwycięstwie partyzantów Fidela Castro, którzy obalili dyktaturę prezydenta Fulgencio Batisty.

kib/ kar/ arch/

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.

Nowy komentarz

Anuluj
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 2,6% XI 2019
PKB rdr 3,9% III kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,0% X 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 213,27 zł X 2019
Produkcja przemysłowa rdr 3,5% X 2019

Znajdź profil