REKLAMA

Boryszew przewiduje stabilizację przychodów grupy w 2022 roku

2021-12-01 16:58
publikacja
2021-12-01 16:58
Boryszew przewiduje stabilizację przychodów grupy w 2022 roku
Boryszew przewiduje stabilizację przychodów grupy w 2022 roku
fot. TexBr / / Shutterstock

Boryszew przewiduje stabilizację przychodów grupy w 2022 roku w stosunku do roku 2021 - poinformował PAP Biznes w wywiadzie prezes Boryszewa Wojciech Kowalczyk. Dodał, że w przyszłym roku spodziewa się zwiększenia udziału segmentu motoryzacyjnego w sprzedaży skonsolidowanej.

"Zakładamy, że w 2022 roku na rynku metali utrzyma się dobra koniunktura dla producentów oraz liczymy na odbicie na rynku motoryzacyjnym. Prognozujemy stabilizację przychodów w 2022 roku. W większym stopniu w wynikach będzie partycypował segment motoryzacja. Przewidujemy, że w drugiej połowie 2022 roku problem z dostępnością półprzewodników powinien się zakończyć i nastąpi dopasowanie podaży do popytu" - powiedział prezes.

Po trzech kwartałach 2021 roku przychody grupy z działalności kontynuowanej wzrosły do 4,66 mld zł z 4,21 mld zł przed rokiem.

Grupa Boryszew operuje w trzech segmentach. Segment metale, który stanowi ponad 70 proc. całości przychodów, segment motoryzacja to ponad 20 proc. przychodów, pozostałe przychody to segment chemiczny.

"Wyniki Grupy w trzecim kwartale osiągnęły poziom powyżej naszych oczekiwań. EBITDA wyniosła 102 mln zł, czyli utrzymała się na tym samym poziomie, co w trzecim kwartale ubiegłego roku (z wynikami Impexmetalu). Wyraźnie pomaga nam otoczenie makroekonomiczne, Segment metale jest motorem napędowym wyników grupy. Grupa Boryszew oparta jest o zdywersyfikowaną działalność produkcyjną. Nasi klienci w segmencie metale doceniają, że produkcja na rynku europejskim stanowi dużo większe bezpieczeństwo dostaw. W segmencie chemia sukcesywnie wprowadzamy nowe produkty jak np. kosmetyki samochodowe pod marką Borygo czy innowacyjny płyn do przemysłowego czyszczenia aluminium" - powiedział Kowalczyk.

"Rynek motoryzacyjny, a zwłaszcza producenci aut, mierzy się cały czas z wyzwaniem – brakiem półprzewodników. W segmencie motoryzacja grupy Boryszew w trzecim kwartale tego roku EBITDA Boryszew Automotive Plastic (BAP) była ujemna, natomiast w grupie Maflow dodatnia. W BAP zdecydowaliśmy się na ogłoszenie upadłości niemieckiej Grupy ICOS prowadzącej narzędziownię – THEYSOHN Formenbau GmbH oraz jeden zakład produkcyjny – THEYSOHN Kunststoff GmbH. Obecnie finalizujemy rozmowy z głównym odbiorcą plastikowych komponentów motoryzacyjnych – Volkswagenem, dotyczące restrukturyzacji grupy BAP. Liczymy, że do końca 2021 roku ją podpiszemy" - dodał.

Boryszew informował w październiku, że w związku z planowaną upadłością spółek z Grupy ICOS, dokona odpisu wartości udzielonych pożyczek w kwocie ok. 87,3 mln zł, które obciążą jednostkowy wynik spółki w 2021 roku.

Przychody grupy w III kwartale 2021 roku wyniosły 1,6 mld zł i były o 37 proc. wyższe niż w trzecim kwartale 2020 roku (w warunkach porównywalnych bez Impexmetal Aluminium Konin). Zysk netto grupy z działalności kontynuowanej osiągnął poziom ok. 43 mln zł.

Wynik EBITDA grupy w trzecim kwartale br. wyniósł 102 mln zł i utrzymał się na identycznym poziomie jak rok wcześniej. Wynik EBITDA segmentu metale wyniósł 82 mln zł, segmentu motoryzacja 4 mln zł, a chemii 5 mln zł.

"Wzrosty cen surowców w segmencie metale w dużej mierze przekładamy na klientów, którzy są gotowi zapłacić więcej w zamian za pewność i terminowość dostawy" - powiedział prezes.

Dodał, że w czwartym kwartale 2021 roku spodziewa się wyniku EBITDA na poziomie zbliżonym do 2020 roku.

W czwartym kwartale 2020 roku przychody Grupy Boryszew wyniosły 1,3 mld z, natomiast EBITDA 132 mln złotych. Ostatni kwartał poprzedniego roku zakończono zyskiem netto w wysokości 396 mln złotych i był on związany głównie ze sprzedażą aktywów Aluminium Impexmetal Konin. Boryszew w listopadzie 2020 roku sprzedał Impexmetal Aluminium Konin szwedzkiej spółce Gränges.

Boryszew w ramach nowej strategii chce rozwijać utylizację odpadów, analizuje innowacje w energetyce

"Pracujemy nad nową strategią i podtrzymujemy, że chcemy ją w drugim kwartale 2022 roku zaprezentować. W ramach strategii planujemy rozszerzać działalność w zakresie utylizacji odpadów przemysłowych. W należącym do Grupy Zakładzie Utylizacji Odpadów (ZUO) Konin planowana jest budowa Instalacji Termicznego Przekształcania Odpadów (ITPO). Mamy też inne lokalizacje na terenach poprzemysłowych i analizujemy uruchomienie tam podobnych projektów. Uważamy, że utylizacja odpadów przemysłowych w kogeneracji z ciepłem czy z produkcją energii elektrycznej jest bardzo przyszłościowym biznesem" - powiedział prezes.

"Drugi temat, który obecnie analizujemy, to innowacje w energetyce. Pierwsze decyzje w tym temacie możliwe będą w pierwszej połowie 2022 roku" - dodał, nie podając więcej szczegółów.

Boryszew specjalizuje się obecnie w produkcji komponentów do samochodów, przetwórstwie metali nieżelaznych oraz stali, a także chemii przemysłowej. W skład grupy wchodzi 35 zakładów produkcyjnych zlokalizowanych w 12 krajach na 4 kontynentach.

"Tegoroczne inwestycje wyniosą ok. 120 mln zł. Capex w kolejnych dwóch-trzech latach będzie wyższy niż tegoroczny, co będzie związane z implementacją założeń nowej strategii grupy, m.in. nakładami na utylizację odpadów, innowacjami w energetyce, automatyzacją itp. Inwestycje utrzymaniowe to nakłady rzędu 40-50 mln zł w skali roku" - powiedział Kowalczyk.

Dodał, że grupa nie wykluczam przejęć w Polsce, jeżeli pojawią się ciekawe, zgodne z założeniami strategii rozwoju grupy okazje inwestycyjne.

Po trzech kwartałach nakłady inwestycyjne Boryszewa wyniosły 89 mln zł. Grupa rozwija swoją ofertę produktową we wszystkich segmentach działalności.

W segmencie metale trwają prace nad aluminiowymi przewodami do samochodów elektrycznych oraz stopami walcówki aluminiowej dla specjalistycznych kabli morskich w NPA Skawina oraz projektem wysokoprecyzyjnych wyrobów ciągnionych z mosiądzów dwufazowych w WM Dziedzice.

Z kolei w Grupie Maflow (segment motoryzacja) prowadzone są m.in. prace nad przewodami do systemów klimatyzacji wykorzystujących czynnik chłodniczy i grzewczy R744 (CO2), które znajdują zastosowanie w pojazdach o napędzie elektrycznym (EV).

W segmencie chemia, poza kosmetykami samochodowymi marki Borygo, w trzecim kwartale tego roku wprowadzono na rynek płyn do czyszczenia aluminium, a także wielosezonowe płyny niskokrzepnące G12++ i G13 do technologii hybrydowej zabezpieczające układ chłodzenia przed zamarzaniem i przegrzewaniem.

Boryszew specjalizuje się obecnie w produkcji komponentów do samochodów, przetwórstwie metali nieżelaznych oraz stali, a także chemii przemysłowej. W skład grupy wchodzi 35 zakładów produkcyjnych zlokalizowanych w 12 krajach na 4 kontynentach.

Ewa Pogodzińska

Źródło:PAP Biznes
Tematy
Nawet 360 zł z Kontem 360° w Banku Millennium

Nawet 360 zł z Kontem 360° w Banku Millennium

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki