Boni: profil zaufany ma ponad 39 tys. użytkowników

Profil zaufany, który umożliwia załatwianie urzędowych spraw przez internet, ma ponad 39 tys. użytkowników, w ostatnich czterech miesiącach przybyło 12 tys. nowych - poinformował w czwartek minister administracji i cyfryzacji Michał Boni.

Boni uczestniczył w czwartek w posiedzeniu sejmowej komisji administracji i spraw wewnętrznych. Spotkanie z posłami poświęcone było m.in. ePUAP-owi, czyli elektronicznej Platformie Usług Administracji Publicznej. Dzięki niej można uzyskać w sieci np. pozwolenia, zaświadczenia i składać wnioski do różnych instytucji.

Profil zaufany to odpowiednik bezpiecznego podpisu elektronicznego. Pozwala on przez internet np. złożyć podanie, odwołanie, skargę drogą elektroniczną, bez konieczności osobistego udania się do urzędu.

Jak mówił Boni, toczą się rozmowy z MF, by można było także na platformie ePUAP załatwiać sprawy związane z podatkami. Ponadto minister ujawnił, że "toczą się obecnie też rozmowy z ministerstwem pracy, żeby część projektów dotyczących rejestrowania i informacji o usługach rynku pracy i związanych z pomocą społeczną uzyskiwać za pomocą ePUAP-u".Dodał, że profil zaufany ma już ok. 39 tys. 700 użytkowników. "W ciągu ostatnich czterech miesięcy przybyło 12 tys. Sprawdza się to, o czym mówiłem na początku obejmowania urzędu, że to jest przyrost o 3 tys. w ciągu miesiąca" - powiedział.

Przypomniał, że toczą się też rozmowy z Pocztą Polską i Związkiem Banków Polskich ws. uwiarygodnienia profilu zaufanego w tych instytucjach. "Ważną kwestią do rozstrzygnięcia jest to, czy przez ePUAP będziemy mogli dokonywać różnego rodzaju płatności. Tutaj trwają uzgodnienia z Krajową Izbą Rozliczeniową" - powiedział. (PAP)

luo/ amac/ jbr/

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.

Nowy komentarz

Anuluj
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 3,4% XII 2019
PKB rdr 3,9% III kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,2% XII 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 213,27 zł X 2019
Produkcja przemysłowa rdr 1,4% XI 2019

Znajdź profil