REKLAMA

Biden nazwał rzeź Ormian ludobójstwem

2021-04-23 21:41, akt.2021-04-24 21:24
publikacja
2021-04-23 21:41
aktualizacja
2021-04-24 21:24
Biden nazwał rzeź Ormian ludobójstwem
Biden nazwał rzeź Ormian ludobójstwem
fot. JONATHAN ERNST / / Reuters

Prezydent USA Joe Biden uznał rzeź Ormian za ludobójstwo w wydanym w sobotę oświadczeniu z okazji dnia upamiętnienia tej zbrodni. Komunikat mówi o 1,5 mln Ormian "deportowanych, zamordowanych lub zmuszonych do marszu do śmierci podczas kampanii eksterminacji".

Biden jest pierwszym prezydentem USA od 40 lat, który publicznie nazwał ludobójstwem masowe mordy w Imperium Osmańskim sprzed ponad 100 lat. Demokrata obiecał to w kampanii wyborczej.

"Każdego roku tego dnia wspominamy życie wszystkich, którzy zginęli w ludobójstwie Ormian za czasów Imperium Osmańskiego, i ponownie zobowiązujemy się, by taka zbrodnia nie zdarzyła się nigdy więcej" - napisano w oświadczeniu opublikowanym przez Biały Dom w Dzień Pamięci o Ludobójstwie Ormian.

"Dziś, opłakując to, co zostało utracone, zwróćmy oczy ku przyszłości - ku światu, który chcemy budować dla naszych dzieci. Ku światu nieskalanemu codziennym złem nietolerancji, w którym przestrzegane są prawa człowieka i gdzie wszyscy ludzie mogą żyć godnie i bezpiecznie" - podkreślił w historycznej deklaracji Biden. "Odnówmy nasze wspólne postanowienie, aby zapobiec w przeszłości okrucieństwom w jakimkolwiek miejscu na świecie. Dążmy do pojednania wszystkich ludzi na świecie" - wezwał.

W odpowiedzi na to oświadczenie premier Armenii Nikol Paszynian oświadczył, że uznanie rzezi Ormian za ludobójstwo przez prezydenta USA to dla jego kraju kwestia nie tylko "prawdy i historycznej sprawiedliwości", ale także bezpieczeństwa.

Zdaniem Paszyniana deklaracja Bidena jest szczególnie ważna z uwagi na ubiegłoroczny krwawy konflikt zbrojny w Górskim Karabachu, gdzie Turcja aktywnie wspierała przeciwko Armenii stronę azerbejdżańską.

"Uznanie ludobójstwa Ormian przez Stany Zjednoczone jest bardzo potrzebnym przesłaniem dla społeczności międzynarodowej, które potwierdza prymat praw człowieka i wartości w stosunkach międzynarodowych. To stanowi inspirujący przykład dla wszystkich, którzy chcą budować sprawiedliwą i tolerancyjną społeczność międzynarodową" - napisał Paszynian w liście do Bidena.

Deklaracja spotkała się także z entuzjazmem wpływowej w USA diaspory Ormian, która od lat lobbuje, by amerykański rząd oficjalnie uznał masakrę sprzed 100 lat za ludobójstwo.

W grudniu 2019 roku Senat Stanów Zjednoczonych przyjął jednomyślnie rezolucję, uznającą za ludobójstwo rzeź Turków na Ormianach w Imperium Osmańskim w czasie I wojny światowej, w latach 1915–1917. Wcześniej rezolucję uchwaliła Izba Reprezentantów.

Szef MSZ Turcji Mevlut Cavusoglu oznajmił w sobotę, że "całkowicie odrzuca" decyzję Bidena. Ocenił, że jest ona "oparta jedynie na populizmie". "Nikt nie może nas uczyć na temat naszej historii. Polityczny oportunizm jest największą zdradą pokoju i sprawiedliwości" - napisał na Twitterze.

Władze w Ankarze stoją na stanowisku, że do masakr na Ormianach doszło w czasie konfliktu i nie miały one podłoża etnicznego bądź religijnego. Turcja protestuje przeciwko określeniu "ludobójstwo" i kwestionuje szacowaną na ponad 1 mln liczbę ofiar. Przyznanie się Turcji do tego ludobójstwa jest jednym z warunków przyjęcia jej do Unii Europejskiej.

Rzeź Ormian jest drugim po Holokauście najlepiej udokumentowanym ludobójstwem w czasach nowożytnych. Według tureckich obliczeń zginęło wówczas 972 tys. osób, natomiast Ormianie liczbę ofiar szacują na 1,5 mln osób. Za początek systematycznych prześladowań uznawany jest wydany przez tureckie władze w 1915 r. rozkaz aresztowania setek ormiańskich intelektualistów.

Do tej pory ludobójstwo Ormian uznało kilkadziesiąt krajów na świecie, w tym Polska. Fakt ten uznały także Parlament Europejski, Rada Europy i papież Jan Paweł II.

W 2017 roku prezydent Stanów Zjednoczonych Donald Trump nazwał masakrę Ormian "jednym z najstraszniejszych masowych okrucieństw XX wieku", unikając przy tym terminu "ludobójstwo". Ankara wyraziła wówczas oburzenie, potępiając "dezinformację" i "złe definicje" stosowane przez prezydenta USA.

Ostatnim amerykańskim przywódcą, który użył tego terminu, był Ronald Reagan w 1981 r.

Jeszcze przed zeszłorocznymi wyborami prezydenckimi analitycy przewidywali, że stosunki między Ankarą i Waszyngtonem pogorszą się, jeśli wygra je Biden, który zapowiadał ostrzejszy kurs wobec tureckiego przywódcy Recepa Tayyipa Erdogana i nazywał go autokratą. Wśród dość licznych kwestii spornych w relacjach amerykańsko-tureckich jedną z najpoważniejszych jest nabycie przez Turcję rosyjskiego systemu rakietowego S-400.

W czerwcu w Brukseli na szczycie NATO dojść ma do spotkania Bidena i Erdogana. Przedstawiciele nowej amerykańskiej administracji deklarują, że liczą na współpracę z Ankarą w ramach Sojuszu Północnoatlantyckiego.

Z Waszyngtonu Mateusz Obremski (PAP)

mobr/ akl/

Źródło:PAP
Tematy
Konto Przekorzystne z premią do 300 zł

Konto Przekorzystne z premią do 300 zł

Advertisement

Komentarze (20)

dodaj komentarz
wielblad13
czekam na potępienie ludobójstwa na Wołyniu i Małopolsce Wschodniej!!!!!!!
czy_wy_nas_macie_za_idiotow
Nie wiem czy US ma w tym jakiś interes, ale to dobrze nazwać sprawy po imieniu. Poprzednia aministracja a nawet ta Obamy miała z tym problem. Trump nie chciał oficjalnie krytykować Arabii Saudyjskiej za mord na dziennikarzu, co Biden zrobił dość szybko. w 1915 kiedy miało miejsce ludobójstwo Ormian ówczesny prezydent US Nie wiem czy US ma w tym jakiś interes, ale to dobrze nazwać sprawy po imieniu. Poprzednia aministracja a nawet ta Obamy miała z tym problem. Trump nie chciał oficjalnie krytykować Arabii Saudyjskiej za mord na dziennikarzu, co Biden zrobił dość szybko. w 1915 kiedy miało miejsce ludobójstwo Ormian ówczesny prezydent US nie podjął żadnych kroków. Podobnie jak FD Rosevelt wiedząc o Auschwitz (świadectwo Karskiego) i o Katyniu.
kris74keh
Następny krok to potępienie rzezi Indian w Stanach. Ale to trzeba mieć cohones dziadku.
and00
Oni chyba już to potępili, tak jak niewolnictwo
Z tym ze ciężko nazwać 200 letni proces wypierania dzikich przez cywilizację rzezią
czy_wy_nas_macie_za_idiotow
Trochę to dziwne bo wygląda jakbyś krytykował dla samej krytyki.
wielblad13 odpowiada and00
popatrz na swój wpis jeszcze raz a w szczególności na to "proces wypierania dzikich przez cywilizację" propagujesz mój drogi publicznie zbrodniczą ideologię jakoby mordowani ludzie nie tworzyli jakiejkolwiek cywilizacji! ty odbierasz im ich człowieczeństwo by usprawiedliwić zbrodnię! twój wpis nadaje się dla popatrz na swój wpis jeszcze raz a w szczególności na to "proces wypierania dzikich przez cywilizację" propagujesz mój drogi publicznie zbrodniczą ideologię jakoby mordowani ludzie nie tworzyli jakiejkolwiek cywilizacji! ty odbierasz im ich człowieczeństwo by usprawiedliwić zbrodnię! twój wpis nadaje się dla prokuratora by sąd wytłumaczył ci jak bardzo złym człowiekiem jesteś!
darius19
(wiadomość usunięta przez moderatora)
langdon25
Wreszcie ma ktoś odwagę powiedzieć tureckim barbarzyńcom że są mordercami!

Następny w kolejce do powodzenia mu prawdy to Putin i Kaczyński z Morafieckim.

Brawo BIDEN !!!
ajwaj_
Dzisiaj logicznie odbili ping-ponga Turcy,
akurat Jankesi z historia niewolnictwa,
masakrowania za rope, surowce, panstw, narodów mogli by milczec
Po pokoju póki co w Górnym Karabachu z Moskwy, Sultan Turcji wyrazil zgode-chec wspólpracy z Ormianami. Mimo, ze odwieczny spór islam-chrzescianie istnieje
________________
""Rzecznik
Dzisiaj logicznie odbili ping-ponga Turcy,
akurat Jankesi z historia niewolnictwa,
masakrowania za rope, surowce, panstw, narodów mogli by milczec
Po pokoju póki co w Górnym Karabachu z Moskwy, Sultan Turcji wyrazil zgode-chec wspólpracy z Ormianami. Mimo, ze odwieczny spór islam-chrzescianie istnieje
________________
""Rzecznik prezydenta Turcji Ibrahim Kalin poradził w sobotę prezydentowi USA Joe Bidenowi, który w swym oświadczeniu uznał ludobójstwo Ormian, by spojrzał na historię Stanów Zjednoczonych.

"Zdecydowanie potępiamy i odrzucamy wypowiedź prezydenta USA, którego jedyny program powtarza oszczerstwa środowisk wrogich naszemu krajowi. Zalecamy prezydentowi USA, by spojrzał na historię swojego kraju" - napisał na swoim Twitterze rzecznik Tayyipa Erdogana.""
and00
Akurat licząc ilościowo to państwa Rosyjskie zamordowały bez porównania więcej ludzi
Właściwie tylko wasi Chińscy bracia pod tym względem was przewyższają

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki