REKLAMA
WAŻNE

Bioton spodziewa się pierwszych przychodów z analogów insulin od 2023 roku

2019-10-09 13:48
publikacja
2019-10-09 13:48
Bioton

Bioton, który podpisał z Yifan Pharmaceutical umowę o współpracy w zakresie analogów insulin, spodziewa się pierwszych przychodów z ich sprzedaży w 2023 roku - poinformował na spotkaniu z dziennikarzami prezes spółki Robert Neymann .

"Yifan podpisał z nami porozumienie na temat doprowadzenia ich szczepu insuliny analogowej do skali produkcyjnej i potem produkcji tego analogu. Bioton ma wyłączność na produkcję i sprzedaż na rynku polskim, przyznane prawo pierwszeństwa do korzystania w krajach Europy Zachodniej. Na pozostałe rynki Bioton byłby takim kontraktowym producentem dla Yifana" - powiedział prezes.

"Cała zaleta tej umowy jest taka, że koszty rozwoju, skalowania, jak i zarejestrowania analogu insuliny bierze na siebie Yifan, czyli my nie musimy inwestować w ten projekt, by się wydarzył. Według naszych szacunków rejestracja dwóch analogów, krótko- i długodziałającego tylko w Europejskiej Agencji Leków to koszt około 100 mln euro licząc badania kliniczne, dokumentację itd. Te sumy są poza zasięgiem Biotonu w obecnym kształcie" - dodał.

Neymann pytany, kiedy w wynikach Biotonu mogą pojawić się pierwsze przychody ze sprzedaży analogów insuliny odpowiedział: "Szacujemy, że od dzisiaj potrzebujemy 4 pełne lata do rozpoczęcia sprzedaży insuliny analogowej".

Prezes poinformował, że Yifan nabył od dwóch chińskich inwestorów pakiety blisko 32 proc. akcji Biotonu stając się największym akcjonariuszem spółki. Transakcja czeka na ostateczne zatwierdzenie przez chiński KNF, co może nastąpić jeszcze w październiku.

Bioton produkuje i sprzedaje insulinę ludzką. Spółka szacuje, że w ujęciu wartościowym ma 1,5 proc. globalnego rynku insulin ludzkich.

Spółka liczy na współpracę z Yifan Pharmaceutical także w zakresie sprzedaży insuliny ludzkiej w Chinach.

"Chiński rynek jest olbrzymi, kompletnie niewykorzystany na razie przez Bioton. Mając chińskiego, 32-proc. inwestora, aż się prosi, żeby coś z tego wyszło lepszego, niż to co wychodziło do tej pory.(...) Rozmawiamy z Yifanem na temat rynku chińskiego. W momencie, gdy Gloria - poprzedni dystrybutor - wypowiedział nam umowę, to nam rozwiązało ręce" - powiedział prezes.

Dodał, że poprawy wyników sprzedażowych insuliny ludzkiej Biotonu w Chinach spodziewa się już od 2020 roku.

Harbin Gloria Pharmaceuticals wypowiedział w połowie sierpnia 2019 umowę na dostawy oraz dystrybucję produktów insuliny Biotonu na rynku chińskim. (PAP Biznes)

epo/ ana/

Źródło:PAP Biznes
Tematy
Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki