REKLAMA

Białystok - od marca wyższe opłaty za odbiór odpadów w mieście

2020-03-01 07:56
publikacja
2020-03-01 07:56
Białystok - od marca wyższe opłaty za odbiór odpadów w mieście
Białystok - od marca wyższe opłaty za odbiór odpadów w mieście
fot. Katarzyna Waś-Smarczewska / / Bankier.pl

Od 1 marca w Białymstoku obowiązują wyższe opłaty za wywóz śmieci. W zależności od wielkości mieszkania lub domu, podwyżka będzie wynosiła od 7 do 16 zł od gospodarstwa, z możliwą zniżką za kompostowanie bioodpadów.

W Białymstoku stawki za wywóz śmieci są zależne nie od liczby mieszkańców, a od gospodarstwa domowego, w zależności od powierzchni danego lokalu mieszkalnego. Obowiązującymi od 2013 roku kwoty przy zbiórce selektywnej, były: przy powierzchni mieszkania do 40 mkw. 9 zł miesięcznie, o powierzchni 40,01-80 mkw. 21 zł, zaś mieszkań i domów o większej powierzchni - 29 zł. Przy braku selekcji, opłaty były dwa razy wyższe.

Nowe stawki rada miasta uchwaliła w grudniu.

Od 1 marca nowe stawki, to odpowiednio - 16 zł, 36 zł i 45 zł miesięcznie. Ulgę można dostać za posiadanie kompostownika na bioodpady; odpowiednio do wielkości lokalu to od 1 do 3 zł miesięcznie. Dodatkową ulgę dostaną rodziny spełniające kryteria Karty Dużej Rodziny oraz osoby gorzej sytuowane (korzystające z opieki społecznej). Za brak selekcji - obowiązuje podwójna kwota do zapłaty.

Podobnie jak wcześniej podwyższona stawka za brak selekcji odpadów to podwójna kwota do zapłaty.

Jak podkreślali wcześniej przedstawiciele władz Białegostoku, kluczową sprawą jest bilansowanie się systemu, który - jak przedstawiano na radzie miasta - nie bilansuje się, a deficyt rośnie. Zgodnie z planowanym budżetem na 2020 rok, koszty funkcjonowania systemu to ok. 50 mln zł, a wpływy z opłat od mieszkańców, przy obowiązujących wcześniej stawkach, sięgnęłyby 41,5 mln zł. W ostatnim czasie największy wpływ na deficyt ma transport odpadów; od października 2018 roku miasto ma nowe umowy na tę usługę, a ceny wzrosły o ok. 70 proc.

W uzasadnieniu do projektu uchwały rady miasta zaznaczono, że ceny za odbiór odpadów w Białymstoku, w przeliczeniu na mieszkańca, należą do najniższych w Polsce, nie zmieniane były od 2013 roku, a przed nim - kilka razy je obniżono by dostosować do kosztów działania całego systemu odbioru, transportu i zagospodarowania odpadów. Obecnie, aby system się bilansował, niezbędna jest podwyżka opłat - napisano w uzasadnieniu.(PAP)

autorka: Sylwia Wieczeryńska

swi/ rof/ wj/

Źródło:PAP
Tematy
Pożyczka gotówkowa w PKO Banku Polskim RRSO 7,45%

Pożyczka gotówkowa w PKO Banku Polskim RRSO 7,45%

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane: Ustawa śmieciowa

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki