Bez kary za posiadanie 10 gramów marihuany?

Prokuratorzy częściej umarzają sprawy o posiadanie nieznacznej ilości narkotyku, ale mają kłopot z jej określaniem. Pomóc mogłyby wytyczne - informuje "Rzeczpospolita".


W 2014 r. prokuratury umorzyły 4273 sprawy o posiadanie nieznacznej ilości narkotyku, rok wcześniej - 3132
W 2014 r. prokuratury umorzyły 4273 sprawy o posiadanie nieznacznej ilości narkotyku, rok wcześniej - 3132 (fot. iStockphoto / Thinkstock)

Przygotował je prof. Krzysztof Krajewski z UJ, wzorując się na rozwiązaniach z Czech przyjął np. że dla marihuany ta granica to 10 g.

Wytyczne trafiły do wszystkich prokuratur. Na pytanie, czy muszą je stosować, prok. Waldemar Kawalec z Prokuratury Generalnej stwierdza, że opinia może być pomocna, ale nie wiążąca.

Jak zauważa, pomocna byłaby analiza orzecznictwa, z której jasno by wynikało, jaką ilość sądy uznają za nieznaczną, bo to praktyka wypracowuje nieokreślone w ustawie wartości.

Krajewski ubolewa jednak, ze PG nie jest zainteresowana określeniem odgórnych wytycznych, by ułatwić pracę śledczym. Profesora martwi też zróżnicowanie umorzeń w zależności od regionu. W apelacji poznańskiej jest nieźle, ale w rzeszowskiej już gorzej - mówi.

W 2014 r. prokuratury umorzyły 4273 sprawy o posiadanie nieznacznej ilości narkotyku, rok wcześniej - 3132.

Więcej na http://www.rp.pl (PAP)

rda/

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 0 ~Hmmm1

Do puki prokuratorom as potrzebne statystyki, a w wypadku "posiadania" mają łatwą sprawę - bo de facto podejrzani są "łapani na gorącym uczynku" więc statystyki skaczą. Biorąc pod uwagę że nasze prawo karze nawet za śladowe ilości to nawet za niedopałek czy lufkę po paleniu można zniszczyć sobie życie. Prawo jest koszmarne, ale mafia zarabia więc na pewno nic się nie zmieni.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
1 10 ~Rooo

nie określą minimum bo w mętnej wodzie łatwiej ryby łowić... to dotyczy całego prawodawstwa.
Prawo powinno określać jasne algorytmy - a to co mamy to bzdura i narzędzie do wymuszania łapówek. Samowola interpretacyjna nazywana niezawisłością to relikt komunizmu.
Niestety prawo było i będzie uznaniowe dzięki temu maja zajęcie prokuratorzy sędziowie i rożnej maści adwokaci - najwyraźniej lubią cyrk gdzie 3 wrony w togach z różnymi kolorkami na klapkach biorą kasę za występy,

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 12 ~Term

Nie wiem dlaczego tak wielu ludzi nie widzi oczywistych kwestii. Dlaczego w naszym regionie tylko w Polsce siedzą wietnamczycy i sadzą konopie? Dlaczego cena wzrosła z 30zł do 50zł?
Gdyby nagle powstało prawo, które pozwala w domu sadzić 2-3 krzaki to nagle nielegalny rynek spadłby o około 30% jak nie więcej. W sądach sprawy poważne toczą się latami a brak spraw za 0,3g odciążył by sądy. Niestety ale największym problemem związanym z marihuaną jest to, że ma się kłopoty z prawem. Co jest większą szkodą społeczną? Palenie w domu maryhy czy może zamknięcie młodego człowiek w więzieniu lub wyrok skazujący uniemożliwiający znalezienie dobrze płatnej pracy gdy kwalifikacje na to pozwalają?

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 10 ~mck

to smutne ze kupujesz za 50zl...

! Odpowiedz
0 7 ~Term

Tylko nie wypisujcie bzdur w stylu, że od marihuany przechodzi się szybko do heroiny ponieważ z danych wynika, że heroinę w Polsce zażywa około 30 tys osób co w porównaniu z osobami palącymi marihuanę jest jakimś śmiesznym procentem

! Odpowiedz
0 4 ~Term odpowiada ~mck

Wiem na wsi jest taniej ale co poradzić :)

! Odpowiedz
0 2 ~ccc odpowiada ~Term

Wiem, jesteś frajerem z dużego miasta, którego diler rąbie niemiłosiernie. Jakoś u mnie w dużym mieście dalej jest po 30.

! Odpowiedz
0 1 ~Analityk odpowiada ~ccc

Cena jest różna w różnych miastach ale trudno to porównać bo nikt nie zbiera takich danych. Z tego co wiem w Warszawie są bardzo wysokie ceny (nawet do 60 zł), ale da się kupić taniej. We Wrocławiu rzadko gdzie można kupić za 30, najczęstszą ceną jest 35 ale zdarza się i 40. W Łodzi natomiast wciąż jest 30 i nic się nie zmienia.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 15 ~warg

Ja bym chciał, żeby przede wszystkim zalegalizować użycie marihuany w celach leczniczych np. przez szpitale. Jeżeli pozwala się na użycie tak mocnych narkotyków jak np. morfina, to czemu marihuana nie jest dozwolona w leczeniu?

! Odpowiedz
0 18 ~dasd

przed wyborami należy nastroje trochę poprawić. Niestety ale w Polsce skazują i nawet za 0,3 lub 0,05 i to grama. Dopóki nie będzie normalnego prawa (to nie pomogą niby praktyki), które odczepi się od człowieka i nie będzie ingerowało w jego życie i to co robi czyli nie będzie regulowało ile czego może posiadać. Bo określenie np. 10 gram jest śmieszne i niemożliwe do logicznego uzasadnienia. Czemu 10 a nie 11,5? A jak 11,5 to czemu nie 7 lub 20? Skoro posiadałbym daną substancję, w tym przypadku marihuanę, to skoro już ją posiadam to co za różnica czy 10 czy 10,01? Skoro mogę mieć 10 i od nowa 10 i w ten sposób jakąkolwiek ilość. Idiotyzm.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 4,4% I 2020
PKB rdr 3,1% IV kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,5% I 2020
Przeciętne wynagrodzenie 5 282,8 zł I 2020
Produkcja przemysłowa rdr 1,1% I 2020

Znajdź profil