REKLAMA

Bardzo duży wzrost liczby przestępstw w bankowości elektronicznej. Dane policji

Wojciech Boczoń2021-02-08 10:25analityk Bankier.pl
publikacja
2021-02-08 10:25
Bardzo duży wzrost liczby przestępstw w bankowości elektronicznej. Dane policji
Bardzo duży wzrost liczby przestępstw w bankowości elektronicznej. Dane policji
fot. solarseven / / Shutterstock

Policja odnotowuje coraz więcej przypadków oszustw dokonywanych na klientach banków w internecie. W ubiegłym roku stwierdzono 6,7 tys. przestępstw dotyczących phishingu i e-bankowości – wynika z danych udostępnionych przez Komendę Główną Policji dla Bankier.pl i PRNews.pl.

Czasy, gdy złodzieje napadali na banki z bronią w ręku, odchodzą do lamusa. Wraz z upowszechnieniem się obrotu bezgotówkowego odnotowuje się coraz więcej przypadków oszustw dokonywanych w białych rękawiczkach – sprzed ekranu komputera. Jak wynika z danych Komendy Głównej Policji, w 2020 roku odnotowano łącznie 6,7 tys. przestępstw sklasyfikowanych jako oszustwa dotyczące e-bankowości lub phishingu. Dla porównania rok wcześniej takich przestępstwo odnotowano 6,3 tys.,  a w 2018 roku – 3,6 tys.

fot. / / Bankier.pl

Udostępnione nam dane informują o przestępstwach stwierdzonych. Nie obejmują zatem postępowań, które jeszcze są w toku. Dodatkowo należy pamiętać, że nie wszystkie przypadki przestępstw tego typu muszą być obligatoryjnie opisywane w policyjnych katalogach tagami e-bankowość, phishing czy skimming. Oznacza to, że w rzeczywistości przestępstw tego typu może być jeszcze więcej.

Phishing nadal groźny

Wspomniany wyżej phishing należy do najczęstszych przypadków wyłudzania danych online. Złodzieje przygotowują fałszywą korespondencję, którą ślą do klientów banków w imieniu instytucji finansowych. W wiadomościach proszą o pilne zalogowanie się do rachunku na przykład pod pretekstem blokady konta. Podstawiają klientowi sfałszowaną stronę banku, która do złudzenia przypomina oryginał. Kiedy klient wpisze tam swoje dane uwierzytelniające, trafiają one w ręce oszustów.

W ostatnich miesiącach coraz częściej słychać też o oszustwach z fałszywymi linkami do dokonywania płatności. Oszuści atakują głównie użytkowników serwisów z ogłoszeniami. Podają się na przykład za potencjalnie zainteresowanych zakupem, ale w chwili finalizowania transakcji podstawiają sprzedającemu link kierujący do podrobionej bramki płatniczej. Wcześniej oszuści wystawiali fałszywe przedmioty wcielając się w rolę sprzedających. W momencie dokonywania płatności przesyłali link do fałszywej bramki. Wpisane tam dane trafiały w ręce złodziei.

Wciąż groźnym atakiem jest oszustwo tzw. „oszustwo na Blika”. Jego ofiarami padają osoby w serwisach społecznościowych. Oszust włamuje się na konto np. na Facebooku, a następnie prosi przez Messengera znajomych o drobną pożyczkę z wykorzystaniem kodu Blik. Kiedy ofiara poda kod, oszust szybko wypłaca pieniądze z bankomatu i ślad po nim ginie.

Nieco mniej skimmingu

Inną kategorią oszustw, które odnotowuje w swoich statystykach policja, jest skimming. Polega on na instalowaniu nakładki na bankomaty, za pomocą której oszuści odczytują dane z paska magnetycznego na karcie. Co ciekawe, liczba takich oszustw nieznacznie spadła rok do roku. W 2020 odnotowano 1406 takich przestępstw, podczas gdy rok wcześniej było ich 1415 (z kolei w 2018 r. – 743).

Źródło:
Wojciech Boczoń
Wojciech Boczoń
analityk Bankier.pl

Ekspert z zakresu bankowości. Autor komentarzy, poradników, artykułów i raportów o bankowości skierowanych zarówno do branży, jak i jej klientów. Redaktor prowadzący branżowego serwisu PRNews.pl. Autor cyklu raportów "Polska bankowość w liczbach". Dziennikarz Roku 2013 według Kapituły Konkursu IX Kongresu Gospodarki Elektronicznej przy Związku Banków Polskich. Dwukrotnie nominowany do nagrody Dziennikarskiej im. Mariana Krzaka oraz laureat tej nagrody w 2014 r. Finalista Nagrody Dziennikarstwa Ekonomicznego Press Clubu Polska za 2019 r.

Tematy
Temperatura skacze, nagroda wzrasta! Otwórz konto i odbierz nawet 350 zł!

Temperatura skacze, nagroda wzrasta! Otwórz konto i odbierz nawet 350 zł!

Advertisement

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane: Cyberbezpieczeństwo

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki