Bankier.pl prześwietlił oferty banków. Liderzy rankingów 2019

2020-01-22 06:00
publikacja
2020-01-22 06:00

Redakcja Bankier.pl policzyła, które banki najczęściej wygrywają w rankingach, analizując blisko 100 porównań opublikowanych w 2019 roku. Oferty rekordzistów deklasowały rywali całymi miesiącami. Taka lista to podpowiedź dla klientów chcących sięgać po stabilne oferty, które cieszą się uznaniem w długim czasie.  

Bankier.pl prześwietlił oferty banków. Liderzy rankingów 2019
Bankier.pl prześwietlił oferty banków. Liderzy rankingów 2019
/ Bankier.pl

Nie ma tygodnia, żeby redakcja Bankier.pl nie porównywała produktów bankowych. Co wtorek w serwisie publikujemy najnowsze zestawienie lokat, co miesiąc - porównanie kont osobistych, oszczędnościowych i kredytów hipotecznych, a co kwartał - także ranking kont firmowych. Podpowiadamy czytelnikom, gdzie taniej i korzystniej. Walka pomiędzy bankami bywa zacięta – klientów kusi się promocjami i okresowo lepszymi warunkami produktów. Im ktoś da więcej, tym jest o nim głośniej.

Tym razem proponujemy inne podejście: zwycięża ten, kto najlepszą ofertę potrafi najdłużej utrzymać na rynku. Sprawdziliśmy to, drobiazgowo analizując wyniki blisko 100 rankingów opublikowanych na łamach Bankier.pl od stycznia do grudnia minionego roku. Tak powstał nasz „Ranking Roku 2019” (zobacz liderów 2018 i 2017).

Reklama

NAJTAŃSZE KONTA OSOBISTE 2019

Jak powstaje ranking kont osobistych? Jest to comiesięczne zestawienie najtańszych rachunków osobistych. Liderem zostaje bank, który oferuje najniższe opłaty za prowadzenie konta, za kartę płatniczą i za wypłatę gotówki z bankomatów krajowych, jednocześnie wymagając do klienta jak najmniej aktywności za takie warunki cenowe.

Kto najczęściej wygrywał ranking? Nest Bank i jego Nest Konto

Bezpieczny kredyt 2% - najważniejsze fakty

Bezpieczny kredyt 2% - najważniejsze fakty

Na czym polega? Kto może skorzystać? Ile kredytu można dostać? Co z wkładem własnym? Czy dopłaty można stracić? Pobierz e-book bezpłatnie lub kup za 10 zł.
Masz pytanie? Napisz na marketing@bankier.pl

Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Jeśli chcesz fakturę, to wypełnij dalszą część formularza:
Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Podaj kod w formacie xx-xxx!
Pole wypełnione niepoprawnie!
fot. / / Bankier.pl

Na czołowych pozycjach dwunastu rankingów kont osobistych w 2019 roku było zdecydowanie mniej tłoczno niż wcześniej. Przyczyna leżała nie tyle w pogarszającej się ofercie banków, co w zmianie metodologii wyłaniania najkorzystniejszych cenowo rachunków. Od stycznia ubiegłego roku o zdobycie lauru zwycięzcy było trudniej, bo do wymogu bezwarunkowo darmowego konta oraz karty debetowej dołączył warunek bezpłatnych wypłat ze wszystkich bankomatów krajowych.

Wyśrubowanym kryteriom były w stanie sprostać wyłącznie dwa banki, ale tylko jeden z nich plasował się na pierwszym miejscu tabeli przez okrągły rok. Mowa o Nest Banku i jego Nest Koncie, dla którego jest to już kolejne, trzecie z rzędu zwycięstwo w „Rankingu Roku Bankier.pl”.

Jeszcze w 2018 roku pozycję lidera Nest Bank musiał współdzielić z Kontem Idealnym od Idea Banku oraz Kontem Optymalnym (od kwietnia 2019 r. Konto Otwarte na Ciebie) oferowanym przez BGŻ BNP Paribas (później BNP Paribas Bank Polska). Te dwa rachunki z czasem przestały się liczyć w walce o najwyższą stawkę, spadając na pozostałe miejsca na podium. Powód? Stosowanie opłat za wypłaty z bankomatów obcych.

Oprócz Nest Banku, w minionym roku najwyższe noty zbierał również Citi Handlowy. Promocyjne konto Citi Priority meldowało się na czele tabeli ex aequo z Nest Kontem w dziesięciu rankingach, od marca do grudnia ubiegłego roku. Nest rządził na podium przez wszystkie dwanaście miesięcy.

NAJTAŃSZE KONTA FIRMOWE 2019

Jak powstaje ranking kont firmowych? Co kwartał porównujemy konta firmowe, szukając tych, za które bank pobierze od przedsiębiorców najniższą opłatę. Liczą się: opłata za prowadzenie rachunku, za kartę płatniczą, za zwykły przelew internetowy oraz wypłaty z bankomatów krajowych.

Kto wygrywał najczęściej? Nest Bank i jego BIZnest Konto

fot. / / Bankier.pl

Lider rankingów kont firmowych Bankier.pl w 2019 roku był jeden. W każdym z kwartałów porównanie wygrywał Nest Bank. Oferta produktu tego banku - BIZnest Konta - zdeklasowała pozostałe propozycje rachunków bankowych dla przedsiębiorców. – Klienci posiadający BIZnest Konto nie płacą za prowadzenie rachunku, kartę płatniczą oraz za zwykłe przelewy internetowe do innych banków. Darmowe i nielimitowane są również wypłaty z bankomatów krajowych – wylicza Dominika Florek, redaktor Bankier.pl odpowiedzialna za bankowe produkty firmowe.

Alternatywa? Na podium w rankingach w ubiegłym roku często pojawiały się także Volkswagen Bank GmbH z rachunkiem bankowym Plus Konto Biznes oraz Konto Firmowe od Inteligo. W styczniowym zestawieniu na podium wskoczył jednorazowo mBank z mBiznes Kontem Standard.

NAJLEPSZE KONTA OSZCZĘDNOŚCIOWE 2019

Jak powstaje ranking kont oszczędnościowych? Co miesiąc porównujemy wysokość oprocentowania na bankowych rachunkach oszczędnościowych dla dwóch przypadków – bez żadnych dodatkowych wymogów oraz gdy klient jest gotów spełnić warunki w zamian za wyższą stawkę. Oprocentowanie sprawdzamy zawsze dla tej samej kwoty depozytu – 10 tys. zł.

Kto wygrywał najczęściej? Citi Handlowy i jego promocyjne Konto oszczędnościowe, Idea Bank i jego Konto Idealne oraz Indeksowane Konto Oszczędnościowe Toyota Banku

fot. / / Bankier.pl

Tytuł najlepszego konta oszczędnościowego wymagającego od klientów spełnienia dodatkowych wymogów za 2019 r. otrzymuje Citi Handlowy i jego promocyjne Konto oszczędnościowe, które zajmowało pierwsze miejsce w średnio dwóch rankingach na trzy. Rachunek ze stawką 4 proc. w skali roku triumfował nieprzerwanie od maja do grudnia 2019.

W przypadku kont oszczędnościowych bez tzw. haczyków na wyróżnienie zasługują dwie oferty. Konto Idealne od Idea Banku bezkonkurencyjne w pierwszym półroczu (z oprocentowaniem 3,2 proc. w tym okresie) oraz Indeksowane Konto Oszczędnościowe Toyota Banku, które było górą nad rywalami w pozostałej części minionego roku (z oprocentowaniem 2,2 proc.).

NAJLEPSZE LOKATY 2019

Jak powstają rankingi lokat? Co wtorek publikujemy zestawienie najwyżej oprocentowanych lokat, kolejno: 1-, 3-, 6- i 12-miesięcznych. Za każdym razem sprawdzamy propozycje bez dodatkowych warunków oraz te dla klientów gotowych wykonać dodatkowe aktywności. Sprawdzamy zyskowność dla depozytów na poziomie 10 i 100 tys. złotych.

Kto wygrywał najczęściej? Idea Bank, Inbank, Bank Millennium, Nest Bank (w zależności od rodzaju rankingu – szczegóły poniżej)

fot. / / Bankier.pl

Najlepsze lokaty miesięczne w 2019 r. można było znaleźć w ofercie Banku Millennium oraz Idea Banku. Oba banki utrzymywały się na pierwszych miejscach przez cały rok. Lokata Urodzinowa od Banku Millennium wygrywała z konkurencją w ramach zestawienia na 10 000 zł z dodatkowymi warunkami, mając stawkę w wysokości 3 proc. rocznie. Dwa pozostałe typy zestawień zdominował Idea Bank. Tym samym zapewnił sobie on miano banku najczęściej pojawiającego się na pierwszym miejscu wszystkich zestawień lokat na ten okres. 3,40 proc. w skali roku to jego najlepszy wynik na lokacie miesięcznej w ubiegłym roku. Tyle można było zarobić na Lokacie Nr 1 w styczniu 2019 r.

Do listy sukcesów Idea Bank może również dopisać świetny wynik obecności na pierwszym miejscu wśród wszystkich zestawień lokat kwartalnych. Bank stawał na czele średnio w pięciu na każde sześć tabel i miał jednocześnie najlepszą ofertę w przekroju całego roku na 10 000 zł bez dodatkowych warunków oraz na 100 000 zł. Pierwszą pozycję dał sobie odebrać jedynie raz, w grudniu 2019 r. w zestawieniu na tę niższą kwotę. W przypadku depozytów na 10 000 zł z dodatkowymi warunkami palmę pierwszeństwa kolejny rok z rzędu dzierżą Bank Millennium (Lokata „Lubię to polecam”) oraz Nest Bank (Nest Lokata Witaj), które były skłonne zapłacić klientom 4 proc. w skali roku w dowolnym momencie ubiegłego roku.

4 proc. rocznie to także maksymalna stawka, jaką można było otrzymać w ubiegłym roku na lokatach półrocznych. Tyle można było zarobić na Nest Lokacie Witaj od Nest Banku, która przez 12 miesięcy okupowała pierwsze miejsce zestawienia na 10 000 zł z dodatkowymi warunkami. Pozostałe warianty rankingów padły łupem Idea Banku, który w tabeli na 10 000 zł bez wymogów zwyciężał dziewięć razy, a w zestawieniu na 100 000 zł oddał prowadzenie tylko raz. Idea Bank to zatem bank z najlepszą ofertą lokat półrocznych w 2019 r.

– W przeciwieństwie do rankingów na wyżej wspominane okresy, w przypadku lokat rocznych żaden z banków nie pojawiał się na czele danego zestawienia częściej niż w średnio co drugim zestawieniu – podsumowuje Monika Dekrewicz, autorka rankingów produktów oszczędnościowych w Bankier.pl. Najlepszy wynik odnotował Idea Bank, który zgarnia tytuł najczęściej pojawiającego się na pozycji zwycięzcy we wszystkich tabelach, zajmując pozycję lidera w średnio co trzeciej tabeli. Idea Bank posiadał również najlepszą lokatę na 100 000 zł, meldując się na pierwszym miejscu przez sześć miesięcy, a także zajął pierwsze miejsce ex aequo z Nest Bankiem w ramach rankingów na 10 000 zł z dodatkowymi warunkami. Oba banki odnosiły triumfy po cztery razy. Status najlepszej lokaty na tę samą kwotę bez konieczności spełnienia żadnych kryteriów dodatkowych przypadł Inbankowi, który miał najkorzystniejszą ofertę przez pięć miesięcy.

NAJTAŃSZE KREDYTY HIPOTECZNE 2019

Jak powstaje ranking kredytów hipotecznych? Co miesiąc sprawdzamy koszt kredytu mieszkaniowego dla innego profilu klienta i nieruchomości. Za każdym razem oceniamy banki w dwóch kategoriach: kredyty z wymaganym wkładem własnym na poziomie 10% (minimalny) i 20% (standardowy). O wygranej stanowi łączny koszt kredytu, uwzględniający zarówno odsetki, jak i inne koszty (prowizje, obowiązkowe ubezpieczenia na życie itp.) za wyjątkiem kosztów ubezpieczenia nieruchomości.

Kto wygrywał najczęściej? Bank BPS, BNP Paribas Bank Polska

fot. / / Bankier.pl

– W 2019 r. kredyty hipoteczne cieszyły się rekordowym zainteresowaniem klientów, co wynika m.in. z ożywienia na rynku nieruchomości - podsumowuje Michał Kisiel, analityk Bankier.pl. Banki, podobnie jak w poprzednich latach, nie zmieniały jednak często parametrów swoich ofert. Kilku kredytodawców zdecydowało się na serię akcji promocyjnych, ale nie zmieniły one znacząco obrazu rynku i miały nieregularny charakter. W czołówce rankingów w 2019 r. dla kredytów hipotecznych z minimalnym wkładem własnym 10% najczęściej gościł Bank BPS. Pięciokrotnie znalazł się na pierwszym miejscu, proponując najniższe koszty finansowania, także dzięki akcji promocyjnej pod hasłem „Mój Dom”. Wśród instytucji powracających na podium wymienić warto także Bank Pekao oraz Bank Ochrony Środowiska. Przypomnijmy, że kredyty z 10-procentowym wkładem własnym nie są oferowane przez wszystkie banki aktywne na rynku hipotek i dlatego lista uczestników tych zestawień była nieco krótsza niż w drugim scenariuszu.

Wśród kredytów mieszkaniowych z 20-procentowym wkładem własnym niezaprzeczalnie prym wiodła oferta BNP Paribas Banku. Ta instytucja znalazła się na pierwszym miejscu w trzech czwartych zestawień. Bank proponował najlepsze warunki cenowe klientom, którzy gotowi są zaangażować własne oszczędności na pokrycie 1/5 ceny nieruchomości. Nie oferuje jednak finansowania w przypadku wnoszenia niższego wkładu własnego.

Wszystkim zwycięzcom gratulujemy, a czytelników zachęcamy do sięgnięcia po najnowsze rankingi produktów bankowych publikowane w Bankier.pl.

Sprawdź liderów najnowszych rankingów Bankier.pl:

Monika Dekrewicz, Dominika Florek, Michał Kisiel, Malwina Wrotniak

Źródło:
Tematy
Otwórz konto firmowe mBiznes Standard w mBanku wraz z kartą firmową np. Mastercard i zyskaj 350 zł premii

Otwórz konto firmowe mBiznes Standard w mBanku wraz z kartą firmową np. Mastercard i zyskaj 350 zł premii

Komentarze (4)

dodaj komentarz
opiekunnestbank
Szanowni Państwo, zachęcam do zapoznania się z ofertą konta firmowego w Nest Banku. Nasz bank dla osób prowadzących własną firmę czy działalność ma bezwarunkowe BIZnest Konto, w którym za 0 zł oferujemy: założenie i prowadzenie konta, internetowe przelewy krajowe (w tym do ZUS i US), wydanie i używanie karty płatniczej, wypłaty gotówki Szanowni Państwo, zachęcam do zapoznania się z ofertą konta firmowego w Nest Banku. Nasz bank dla osób prowadzących własną firmę czy działalność ma bezwarunkowe BIZnest Konto, w którym za 0 zł oferujemy: założenie i prowadzenie konta, internetowe przelewy krajowe (w tym do ZUS i US), wydanie i używanie karty płatniczej, wypłaty gotówki ze wszystkich bankomatów w Polsce, wpłaty gotówki w PLN w ponad 2800 wpłatomatach sieci Euronet, korzystanie z Bankowości Internetowej (w tym również za kody SMS do autoryzacji przelewów) oraz internetowe przelewy europejskie SEPA. Konto można założyć:
- składając wniosek przez stronę internetową (wystarczy wykonać przelew ze swojego konta w innym banku, a konto będzie aktywne nawet w 15 minut),
- poprzez kuriera (konto aktywne nawet w 5 dni, wystarczy podpisać dostarczoną umowę),
- w oddziale (uprzednio składając wniosek online lub od razu udając się do oddziału).

Gdyby pojawiły się jeszcze jakieś pytania, pozostaję do dyspozycji.

Pozdrawiam,
Opiekun Klienta Nest Bank
nestbank.pl
bender99
Jeśli klient mądry to przejdzie do innego banku z lepsza oferta, a jeśli lubi przepłacać za usługi które powinny być darmowe to jego sprawa. Widać więcej jest tych drugich skoro taka oferta na rynku.
sammler
Wniosek: małe banki mają dobrą ofertę, średnie je gonią - przynajmniej w niektórych obszarach (BNP, Millennium, Citi), ale wielkie nie są konkurencyjne pod żadnym względem (PKO BP, Pekao, ING, mBank itd.). Dziękuję za uwagę.
shadow_xx
Wniosek 2: małe banki muszą walczyć o klienta, a duże już ich mają. Jak najlepiej ściągnąć klienta? Duży procent na lokatach i kontach oszczędnościowych.

Powiązane: Tylko u nas

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki