Banki poluzują warunki przyznawania kredytów konsumpcyjnych

analityk Bankier.pl

W drugim kwartale o kredyty konsumpcyjne ma być łatwiej – takie wnioski płyną z ankiet przesłanych przez banki do NBP. Bankowcy nie przewidują zaostrzania polityki kredytowej dla kredytów mieszkaniowych, ale mogą docisnąć śrubę przedsiębiorcom.

Narodowy Bank Polski co kwartał pyta banki o plany dotyczące polityki kredytowej na najbliższe miesiące. Z najnowszej ankiety wynika, że w ciągu pierwszych trzech miesięcy 2018 roku banki nie zmieniły istotnie kryteriów udzielania kredytów dla przedsiębiorstw oraz kontynuowały zaostrzanie niektórych warunków polityki kredytowej. Będą to robić także w drugim kwartale - ankietowane banki przewidują zaostrzenie polityki kredytowej w segmencie kredytów długoterminowych dla MŚP.

(YAY Foto)

Bankowcy nie przewidują natomiast istotnych zmian w zakresie polityki kredytowej w segmencie kredytów hipotecznych. Nie będą więc zaostrzać warunków przyznawania kredytów lub ich luzować. Niemniej oczekują kontynuacji popytu na tego typu produkty. Pierwszy kwartał 2018 r. był na rynku hipotek rekordowy. Odnotowano największy wzrost popytu od połowy 2007 r. Jak się okazuje, popyt znacznie przewyższał przewidywania banków z poprzedniej edycji ankiety.

Tak duże zainteresowanie hipotekami wynikało z udostępnienia ostatniej transzy na dofinansowanie kredytów mieszkaniowych w ramach programu "Mieszkanie dla młodych". Ponadto do wzrostu popytu przyczyniły się prognozy odnośnie do sytuacji na rynku mieszkaniowym oraz w przypadku niektórych banków złagodzenie przez nie kryteriów udzielania kredytów mieszkaniowych.

W I kwartale 2018 r. kilka banków zdecydowało się złagodzić kryteria udzielania kredytów konsumpcyjnych, ale jednocześnie podniosły pozaodsetkowe koszty kredytu. Nie odnotowano też wzmożonego popytu na tego typu produkty. Zdaniem bankowców może się to zmienić w II kwartale – banki oczekują niewielkiego wzrostu popytu na kredyty konsumpcyjne i deklarują łagodzenie polityki kredytowej w tym segmencie.

Niewątpliwie banki będą chciały wykorzystać okazję, bo drugi kwartał to tradycyjnie okres wzmożonych wydatków. Rusza sezon remontów, komunii i przygotowań do wakacji. Możemy więc oczekiwać wysypu ofert szybkich pożyczek mających ułatwić finansowanie celu. Banki będą też stosować nowe chwyty. Już teraz próbują swoich sił, udzielając chwilówek podobnych do tych, które sprzedają firmy pożyczkowe. Warto jednak pamiętać, że szybki kredyt z reguły nie jest tani.

Wojciech Boczoń

Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.

Nowy komentarz

Anuluj