„Szybka pożyczka bankowa”. Banki chcą podkraść klientów chwilówkom

redaktor Bankier.pl

Eurobank po raz kolejny próbuje podebrać firmom pożyczkowym klientów. Do oferty trafia „Pożyczka błyskawiczna”, która ma znacznie skrócić i ułatwić cały proces kredytowy. To już jednak nie pierwsza taka inicjatywa na rynku bankowym.

Kwota pożyczki nie większa niż 4000 zł i maksymalnie 60-miesięczny okres kredytowania. W zamian za te limity klient otrzymuje szybki czas wypłaty pieniędzy i dostępność oferty nawet wtedy, gdy nie posiada rachunku osobistego w banku. To już kolejne wydanie ofensywy pożyczkowej eurobanku, który wcześniej oferował podobne kredyty, ale nie tak szybko.

(fot. Maciej Jarzębiński / FORUM)

„Pożyczka od ręki”, „Pożyczka na już” – teraz przyszedł czas na „Pożyczkę błyskawiczną”, a od poprzedniczek ma ją wyróżniać szybka procedura kredytowa. Bank zapewnia, że przy spełnieniu wszystkich warunków, przelew z pożyczoną kwotą zostanie nadany w ciągu 15 minut od złożenia wniosku.

Bankowa pożyczka w 15 minut nie dla każdego

W pierwszej kolejności trzeba sobie uzmysłowić, że do uzyskania dodatkowego kapitału nie załapią się klienci tych banków, które wycofały się z szybkich przelewów realizowanych przez Blue Media. Eurobank do otrzymania pożyczki w 15 minut wymaga danych z dowodu osobistego, danych pracodawcy lub działalności gospodarczej do potwierdzenia regularnych wpływów oraz weryfikacji tych danych właśnie przelewem ekspresowym.

Przypominamy, że pula banków, która to rozwiązanie obsługuje, znacznie się skurczyła w ostatnich latach - ze względu na kontrowersje wokół tych przelewów, KNF wydała nowe wytyczne dotyczące zdalnego otwierania rachunków. Redakcyjny kolega Wojtek Boczoń niejednokrotnie pisał o przekrętach, do jakich dochodziło za pomocą przelewu weryfikacyjnego. Sprawiedliwie trzeba oddać, że taki sam mechanizm stosują niektóre firmy pożyczkowe.

Gdzie taniej – w banku czy w firmie pożyczkowej?

Oferta eurobanku wiąże się z oprocentowaniem wynoszącym 9,99 proc. i kilkunastoprocentową prowizją – jak można wyczytać w przykładzie reprezentatywnym. Na tle innych banków to oferta raczej droga – maksymalne możliwe oprocentowanie okraszone jest dość wysoką prowizją za udzielenie pożyczki.

Bank stawia jednak na bezpośrednią konkurencję z firmami pożyczkowymi - na pytanie, czy jest taniej, należałoby użyć standardowej odpowiedzi ekonomistów, czyli: „to zależy”. Domeną chwilówek są darmowe pierwsze pożyczki, co stawia bank od razu na przegranej pozycji. Pożyczkodawcy ograniczają jednak swoje oferty do finansowania krótkoterminowego – góra 3 miesiące. Przy tak krótkim okresie i wysokiej prowizji RRSO sięga kilkuset czy nawet kilkunastu tysięcy procent, podczas gdy eurobank broni się standardowymi stawkami rzędu 20 proc.

Na rynku robi się gęsto

To nie pierwsze podejście banków do tematyki szybkich i tanich pożyczek gotówkowych. Pisaliśmy o tym przy okazji artykułu: „Banki trzymają kredytobiorców coraz krócej”. Niektóre z instytucji kredytowych pokusiły się nawet o darmowe kredyty na krótki okres i kwotę – w takiej samej formie jak pożyczkodawcy. Można je znaleźć obecnie w ofercie Credit Agricole Banku Polska i Getin Banku.

Większe zainteresowanie krótkimi kredytami widać także w statystykach rynku bankowego. W pierwszych trzech kwartałach ubiegłego roku odnotowano ok. 30-procentowy przyrost stanu kredytów konsumpcyjnych względem analogicznego okresu 2016 r. – wynika z danych Komisji Nadzoru Finansowego na temat sytuacji na rynku bankowym w Polsce. Jak podsumowuje KNF w raporcie, zwiększeniu akcji kredytowej sprzyjała modyfikacja strategii działania części banków w kierunku większego udziału krótkoterminowych kredytów detalicznych.

Mateusz Gawin

Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 0 korpo

Ja już kiedyś dałam się nabrać na tą pożyczkę w eurobanku i nigdy więcej! jak potrzebuję szybkiej kasy to biorę pożyczkę przez internet na https://wnet-pozyczka.pl/. Nie robią żadnych problemów, a przede wszystkim nie oszukują ludzi, jak co niektóre banki.

! Odpowiedz
0 0 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
0 0 open_mind

Polowanie na „Zombie” Przybiera na sile.

! Odpowiedz