REKLAMA

Awantura wśród związkowców po wizycie Grety Thunberg na Śląsku

2020-01-22 15:13
publikacja
2020-01-22 15:13
Facebook

Szwedzka aktywistka klimatyczna Greta Thunberg, która kilka dni temu wraz z ekipą filmową odwiedziła Bełchatów, podczas swojej wizyty w Polsce była też na Śląsku. Przekazana w środę informacja o jej pobycie w Zabrzu wywołała emocje wśród części górniczych związkowców.

O przyjeździe Grety Thunberg do Zabrza napisał w portalu społecznościowym Jerzy Hubka - związkowiec z likwidowanej kopalni Makoszowy, który zamieścił także kilka zdjęć ze spotkania z aktywistką. Od działania związkowców z kopalni Makoszowy szybko odcięło się kierownictwo Związku Zawodowego Górników w Polsce (ZZGwP), a Spółka Restrukturyzacji Kopalń, do której należy obecnie ta likwidowana kopalnia, zapewniła, że Thunberg nie weszła na teren zakładu.

"Spotkaliśmy się z Gretą Thunberg na kopalni Makoszowy, a potem byliśmy na kopalni Guido (kopalnia zabytkowa, gdzie działa ogólnodostępne muzeum - PAP) wraz z ekipą telewizyjną BBC, aby Greta zobaczyła choć namiastkę dołu kopalni. Przekazaliśmy Jej, że Górnicy nie boją się zmian i przeobrażeń, wszak pod warunkiem, że rozmawia się z nimi uczciwie i prowadzi rzetelny dialog i wypracowuje konkretny kompromis. Podkreśliliśmy, że kopalnie nie generują dwutlenku węgla CO2 i można je z powodzeniem wyposażyć w nowoczesne technologie z pożytkiem dla środowiska, jednocześnie nie tracąc miejsc pracy" - napisał na Facebooku Jerzy Hubka z ZZGwP.

W odpowiedzi kierownictwo Rady Krajowej tego związku wydało oświadczenie, "w którym stanowczo odcina się od szkodzących branży działań podjętych przez organizację KWK Makoszowy". W komunikacie związkowa centrala podkreśliła także, że Jerzy Hubka nie ma żadnego upoważnienia do wypowiadania się w imieniu związku.

"Kontakty z Gretą Thunberg w świetle kamer telewizyjnych BBC uznajemy za przejaw megalomanii i głupoty, a działania organizacji z Makoszów za szkodliwe dla Polski" - napisali dwaj wiceszefowie Związku Zawodowego Górników w Polsce Arkadiusz Siekaniec i Sebastian Czogała.

Rzecznik związku Siepień'80 Patryk Kosela w portalu społecznościowym nazwał związkowca z kopalni Makoszowy "sabotażystą i pożytecznym idiotą". "Paktuje z Gretą w momencie, gdy trwa walka o polski węgiel i polskie kopalnie. Zdrada i hańba" - ocenił Kosela, według którego spotkanie ze związkowcami z Makoszów pozwoliło Grecie Thunberg powiedzieć na Forum Ekonomicznym w Davos, że rozmawiała z polskimi górnikami i oni rozumieją konieczność zmian.

Rzecznik Spółki Restrukturyzacji Kopalń, do której należy likwidowana zabrzańska kopalnia, Wojciech Jaros, poinformował, że przekazana przez Jerzego Hubkę informacja o wizycie Grety Thunberg w kopalni Makoszowy jest nieprawdziwa. "Kierownictwo kopalni nie ma jednak wpływu na to, z kim spotykają się związkowcy w swoich siedzibach, znajdujących się poza terenem kopalni" - powiedział PAP rzecznik SRK.

17-letnia Greta Thunberg należy do symboli walki o ochronę klimatu. Aktywistka była już na Śląsku w grudniu 2018 roku, jako uczestniczka szczytu klimatycznego ONZ - COP24. Kilka dni temu pojawiła się również w okolicach Bełchatowa - nagrała swoje wystąpienie na tarasie widokowym w Kleszczowie, skąd rozciąga się widok na odkrywkę węgla brunatnego i zasilaną tym surowcem elektrownię Polskiej Grupy Energetycznej. Zarówno wówczas, jak i podczas wizyty na Śląsku, o spotkaniach Grety Thunberg nie informowano mediów.

Elektrownia w Bełchatowie nie po raz pierwszy stanowiła tło do wystąpień aktywistów klimatycznych. W ubiegłym roku na jej chłodni kominowej aktywiści Greenpeace wyświetlili portret premiera Mateusza Morawieckiego z napisem "Wstyd". Protestowali w ten sposób przeciwko zablokowaniu zapisu o dojściu do 2050 r. UE do neutralności klimatycznej; podawali też, że bełchatowska elektrownia jest największym w Europie emitentem dwutlenku węgla.(PAP)

autor: Marek Błoński

mab/ amac/

Źródło:PAP
Tematy

Otwórz konto w promocjach: 300 zł premii za otwarcie i polecenie konta

Advertisement

Komentarze (46)

dodaj komentarz
silvio_gesell
Zrozumiałem, społeczeństwo chce zniszczenia mediów dlatego wysłało Gretę Thunberg aby zrównało wszystkie media z pudelkiem.
pazdzioch_indastries
Brawo Panie Jerzy.Załatwił Pan sprawę za całe to ... towarzystwo które 30 lat rozkradało polską energetykę a teraz czuje się winne za ten proceder.

Była koniunktura w energetyce tyle lat? BYŁA. I co zrobili zarządcy tych wszystkich spółek z tą kasą? Ano rozkradli po swoich firmach które obsiadły każdą
Brawo Panie Jerzy.Załatwił Pan sprawę za całe to ... towarzystwo które 30 lat rozkradało polską energetykę a teraz czuje się winne za ten proceder.

Była koniunktura w energetyce tyle lat? BYŁA. I co zrobili zarządcy tych wszystkich spółek z tą kasą? Ano rozkradli po swoich firmach które obsiadły każdą taką spółkę.Jedna zajmowała się kateringiem, druga księgowością, trzecia myła podłogi w soboty itd. a ile to kosztowało? A kto to teraz wie, towarzysze się podorabiali majątków,samochodów, wódy się opili, A że teraz nie ma na filtr na komin? albo na farmy fotowoltaiczne? a kogo to obchodzi, my obywatele za to zapłacimy po raz kolejny.

A takie tchórze jak z pge czy kopalni chowają się przed małą dziewczynką,na którą jak patrze to tak najzwyczajniej po ludzku szkoda mi jej...
palestrina
How dare you, all of you here on this forum! :)PPP
slawekkry
Ciekawe czy jak sobie Greta pierdnie to ma wyrzuty sumienia , obstawiam że tak
q-tas
Ale po jaki uj coś tu negocjować cokolwiek , dzieckiem?

To tak jakby chirurg w szpitalu negocjował przebieg operacji z dżdżownicą. Albo jakby projektant autostrady negocjował jej pzebieg z guźcem z Afryki.
antybolszewik
Zauważcie, że najbardziej na zielonych napadają ruskie trolle. Psuje im petrobiznes. W Polsce coraz większe straty z susz a Putin się cieszy.
and-owc
"Pytanie" - czy złożyli kwiaty pod pomnikiem górnika W.Pstrowski i się pokłonili. Dawniej pod nim "sikali" (miejscowi). W Zabrzu wymyślili, jak uratować pomnik Wincentego Pstrowskiego (https://katowice.wyborcza.pl/katowice/7,35063,22987482,w-zabrzu-wymyslili-jak-uratowac-pomnik-wincentego-pstrowskiego.html?"Pytanie" - czy złożyli kwiaty pod pomnikiem górnika W.Pstrowski i się pokłonili. Dawniej pod nim "sikali" (miejscowi). W Zabrzu wymyślili, jak uratować pomnik Wincentego Pstrowskiego (https://katowice.wyborcza.pl/katowice/7,35063,22987482,w-zabrzu-wymyslili-jak-uratowac-pomnik-wincentego-pstrowskiego.html?disableRedirects=true). Poniemiecka kopalnia "Hedwigswunsch" póżniej "Jadwiga" i "Pstrowski". Wszystkie kopalnie czeka ten sam los - "Ten Los Zły Los" piosenka Czesław Niemen.
open_mind
Jakoś jej nie widzę w Pekinie ani w Delhi oraz krajach Afryki i na Filipinach. Pewnie by w jednym kawałku nie wyjechała razem z tą jej ekipą i sponsorami Sorosa.
open_mind
Davos: Fakt, że najpotężniejsi przywódcy na świecie słuchają teraz nawet nastoletniej dziewczyny i pokroju komsomołki, mówi wiele i nie wystawia o nich najlepszej opinii oraz określa nasz system. Ps. Ja nauczyłem się już dawno temu aby nie słuchać 16-letnich dziewcząt, a szczególnie takich o facjacie z cyklu „Dziewczyna Davos: Fakt, że najpotężniejsi przywódcy na świecie słuchają teraz nawet nastoletniej dziewczyny i pokroju komsomołki, mówi wiele i nie wystawia o nich najlepszej opinii oraz określa nasz system. Ps. Ja nauczyłem się już dawno temu aby nie słuchać 16-letnich dziewcząt, a szczególnie takich o facjacie z cyklu „Dziewczyna na traktorze sieje i orze”.

Powiązane: Ochrona klimatu

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki