Autostrada Wielkopolska zwróciła państwu 1,38 mld zł

Resort infrastruktury dostał od Autostrady Wielkopolskiej potwierdzenie wpłaty 1,38 mld zł; wpłata AW SA na rachunek depozytowy ministra finansów ma na celu zabezpieczenie roszczenia Skarbu Państwa - poinformował w czwartek PAP rzecznik ministerstwa Szymon Huptyś.

(fot. Michal Kazmierczak / FORUM)

Resort wyjaśnił, że te 1,38 mld zł to kwota zasądzona nakazem zapłaty (wraz z należnymi odsetkami do dnia wpłaty oraz kosztem zastępstwa procesowego i opłaty sądowej) wydanym przez Sąd Okręgowy w Poznaniu w listopadzie 2017 r.

"Wpłata AW SA na rachunek depozytowy Ministra Finansów ma na celu zabezpieczenie roszczenia Skarbu Państwa, w trybie art. 492 § 1 KPC, związanego z Decyzją Komisji Europejskiej z 25 sierpnia 2017 r., nakazującej spółce zwrot państwu polskiemu ok. 895 mln zł wraz z odsetkami, które zostały uznane za nadmierną rekompensatę wypłaconą koncesjonariuszowi" - wskazało MI.

"Rekompensata dotyczyła okresu od 1 września 2005 r. do 30 czerwca 2011 r. co wynikało z wprowadzonej w 2005 r. zmiany w ustawie o autostradach płatnych oraz o Krajowym Funduszu Drogowym, polegającej na zwolnieniu pojazdów ciężarowych posiadających ważną winietę z obowiązku uiszczania opłat za przejazd autostradą" - podało.

Prokuratura ponownie zajmie się sprawą Autostrady Wielkopolskiej

Prokuratura ponownie zajmie się sprawą wypłaty spółce Autostrada Wielkopolska rekompensat za przejazdy ciężarówek autostradą A2. Zbigniew Ziobro polecił podjęcie na nowo umorzonego w tej sprawie śledztwa - informowaliśmy w lutym.

Prokurator generalny zlecił wszczęcie śledztwa w sprawie budowy i eksploatacji autostrady A2 przez firmę założoną przez Jana Kulczyka. Chodzi m.in. o nakładanie zbyt wysokich opłat za przejazd. Jednocześnie - jak ustaliła PAP - tą samą decyzją Ziobro postanowił o podjęciu na nowo śledztwa w sprawie wypłaty nienależnych rekompensat dla spółki Autostrada Wielkopolska.

To postępowanie, które dotyczyło wypłaty spółce 170 milionów złotych w latach 2004-2007, umorzyła w 2008 roku ówczesna Prokuratura Apelacyjna w Szczecinie. Od tego czasu spółka otrzymywała od Skarbu Państwa kolejne rekompensaty. Ich wysokość zakwestionowała w sierpniu 2017 r. Komisja Europejska; zdecydowała, że spółka ma zwrócić polskiemu państwu 895 mln zł.

KE: Autostrada Wielkopolska musi zwrócić polskiemu państwu 895 mln zł

Komisja Europejska poinformowała pod koniec sierpnia 2017 r., że spółka Autostrada Wielkopolska SA musi zwrócić polskiemu państwu 895 mln zł. Zdaniem Brukseli operator odcinka A2 otrzymał nadmierną rekompensatę z tytułu zmiany ustawy o autostradach płatnych.

Rekompensaty wypłacone przez polskie władze miały na celu wynagrodzenie przedsiębiorstwu AW SA zmiany w prawie, która prowadziła do zwolnienia pojazdów ciężarowych z obowiązku wnoszenia opłat autostradowych. KE uznała, że działanie to w swoim wymiarze było niezgodne z unijnymi zasadami pomocy państwa.

"Szczegółowe dochodzenie Komisji rozpoczęte w czerwcu 2014 r. potwierdziło, że AW SA miała prawo do otrzymania rekompensaty w ramach umowy koncesyjnej z Polską w celu przywrócenia oczekiwanej sytuacji finansowej sprzed zmiany polskich przepisów w 2005 r. Jednak w dochodzeniu Komisji potwierdzono, że władze polskie oparły się na nieaktualnych danych z 1999 r. Doprowadziło to do zawyżenia spodziewanych przychodów AW SA z opłat za przejazd pojazdów ciężarowych w przypadku braku zmian legislacyjnych" - podkreśliła wówczas Komisja.

Urzędnicy w Brukseli stwierdzili, że różnica między faktycznie wypłaconą kwotą rekompensaty a zaktualizowanym szacunkiem opartym na danych liczbowych z 2004 r. była nieuzasadnioną korzyścią gospodarczą dla AW SA, co narusza unijne zasady pomocy państwa.

Cała sprawa zaczęła się w 2005 r., kiedy to Polska zmieniła przepisy dotyczące pojazdów ciężarowych, które były podwójnie obciążane opłatami za korzystanie z naszych autostrad (było to niezgodne z przepisami unijnymi). Zgodnie ze starymi zasadami pojazdy ciężarowe podlegały zarówno opłacie ryczałtowej (tzw. winieta), jak i opłatom autostradowym. W wyniku zmiany przepisów zostały zwolnione z opłat autostradowych.

W sierpniu 2012 r. polskie władze zgłosiły Komisji, że wypłaciły zbyt wysokie rekompensaty na rzecz AW SA. Zdaniem Warszawy AW SA zawyżyła swoją wewnętrzną stopę zwrotu, korzystając z przestarzałego badania na temat ruchu drogowego i dochodów. Zamiast skorzystać z najbardziej aktualnego badania z 2004 r., AW SA powołała się na badanie z 1999 r. W badaniu z 1999 r. oszacowano znacznie wyższy poziom ruchu i przychodów, a tym samym większą oczekiwaną rentowność.

W rezultacie - jak wskazała Komisja - kwoty rekompensaty przekroczyły dochód, jaki AW SA byłaby zdolna wygenerować z opłat za pojazdy ciężarowe. Nadpłata wyniosła 895 mln zł w okresie od 1 września 2005 r. do 30 czerwca 2011 r.(PAP)

autor: Łukasz Pawłowski

edytor: Sonia Sobczyk

pif/ son/

Źródło: PAP
Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
1 48 rimet1

Gdyby dalej rządziło PO-PSL to zamiast zwrotu Kulczyki dostaliby ze 2 miliardy.

! Odpowiedz
1 34 janusz_cebula

i to plus odsetki.

! Odpowiedz
16 3 pluto85md

@janciowodnik

Ekonomia to nie tylko matematyka, to chocby koszt alternatywny. Jak wiadomo Panstwo Polskie inwestuje na kredyt.

6 mld zl za budowe w obligacjach 10-letnich, to do niedawna bylo 6% rocznie odsetek, obecnie 3.4%. Niech srednio w te 30 lat wyniesie 4.5%, czyli od 6mld zl 275 mln zl odsetek rocznie x30 lat, to jest 8,25 mld zl odsetek i na koniec odbudowa zuzytej autostrady (tak wlasnie jest w umowie koncesyjnej)-zaluzmy kolejne 6 mld zl. Razem 20.25 mld zl kosztow ktorych Panstwo nie ponioslo i nie poniesie. Dodatkowo przejazdy na prywatnych autostradach sa objete podatkiem VAT 23%. Jak tak chetnie liczysz przychody przedsiebiorstwa, to policz ile od tego odprowadza podatku.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
1 6 janciowodnik

9,7mln euro za 1km to cena średnia. Kulczyk buduje o wiele taniej. Tutaj jest informacja o 872mln euro za 149km.
http://wyborcza.pl/1,153803,353839.html
872mln*4,3 = 3,75mld zł - to jest planowany koszt budowy (jeszcze bez wiaduktów dla jeleni)

4.5% przez 30lat od 3,75mld - to tylko 5mld, ale koncesjonariusz może spłacić pożyczkę szybciej.

- przez te 14lat eksploatacji - już prawie skasowali od Polaków - tyle co koszt budowy + 30letnie odsetki dodatkowo - to co dostali od rządu dopłat (tylko za połowę okresu muszą zwrócić 1mld przestrzelonych nadpłat rządowych) to o ile się pomylili w szacunkach ?
- skoro za 6lat jest 1mld zwrotu z powodu błędnego szacowania ruchu?
Kolejne pytania to jaki oni ruch szacowali?
To jakiego zysku się spodziewali po pierwotnych szacunkach ?
I dlaczego rząd się na nie tak łatwo zgodził ?


Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
48 8 2kbb

WOW ... Jednak Polacy zaczynają słabnąć .... Przyzwyczaili się do brania kasy do swoich kieszeni z programu 500+ i innych ... To będzie bardzo trudna lekcja kiedy Polacy podejmą decyzję o zmianie rządzących i Polska nie wróci już na drogę Polski suwerennej i niezależnej.... W dzisiejszych czasach ważą się losy czy Polska będzie w przyszłości podmiotem czy tylko przedmiotem rozgrywek wielkich tego Świata....

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
9 79 janciowodnik

Matematyka:
Okres nadpłacania: 2006-2011 = ok. 6lat
6lat = 6*365 dni= 2190dni * 20tys. poj. na dobę (SDR) = 43,8 mln pojazdów przejechało drogą przez 6 lat.
Nadpłata za 6lat to 895mln... to wychodzi: 20,4zł nadpłaty z dopłaty od państwa od każdego przejazdu pojazdu.
Uwaga, jest to tylko część określana jako nadmierna rekompensata przypadająca na każdy pojazd.
Pytanie jest takie: to jaka jest właściwa zasadnicza rekompensta, na 1 pojazd licząc?

Ciąg dalszy matematyki:
- średni koszt budowy 1km autostrady to 9,5mln euro
http://www.dziennikzachodni.pl/artykul/755251,ile-kosztuje-km-autostrady-w-polsce-drozej-niz-w-niemczech-i-czechach,id,t.html

To koszt budowy 150km*9,5mln = 1,43mld euro *4,30zł = 6mld złotych
Zakładając koncesyjne 30lat eksploatacji mamy przy SDR=25tys
30*365=10950dni*25tys = 273,8mln pojazdów.

Dzisiaj mamy mniej więcej połowę okresu eksploatacji koncesyjnej więc dzisiejsza cena będzie ceną średnią dla całego okresu 30lat. Za 150km wynosi 3x20 = 60zł
dalej: 273,8mln *60zł = 16,5mld złotych

Zatem z samych opłat za przejazd koncesjonariusz skasuje: 16,5mld złotych
plus dopłaty od państwa na podstawi ukrytych przed Polakami umów koncesyjnych.
Wiemy, że UE utrąciła cząstkę dopłaty od państwa dla koncesjonariusza w kwocie 20zł na 1 przejazd.
Więc jeśli państwo dopłacało np. 60zł a teraz będzie to 40zł, bo UE utrąciła 20zł,
to policzmy:
40zł*273,75mln przejazdów = 11mld

Zatem koncesjonariusz:
- zbudował drogę 150km za 6mld zł,
- skasuje od Polaków za przejazd 16mld złotych
- państwo dopłaci dodatkowo do interesu ok. 11mld

Razem: 6mld koszt budowy + utrzymanie= 30lat*150km*2mln/rok/1km = 9mld
Razem: 6mld+9mld = 15mld (budowa+utrzymanie)

Zysk koncesjonariusza: 27-15= 12mld złotych za 30lat ze 150km.
Od samego początku zostało to zaplanowane w tajnych umowach.
Dołóżmy do tego 8mld z drugiego odcinka i mamy za 250km autostrady 20mld zysku Kulczykowej firmy.

Tak się robi interesy z państwem jeśli reprezentują je ludzie bez zasad.

Dlatego jestem zdeklarowanym minarchistą.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
25 5 qqryk

Zapomniałeś o kosztach utrzymania, odnowy nawierzchni, znakowania itp.
Nie doczytałeś, że zwrot dotyczył tylko pojazdów ciężarowych, więc trzeba odpowiednio przeliczyć zarówno opłaty jak i natężenie ruchu.
Skarb państwa nie dopłaca do autostrady i nie dopłacał do jej budowy - dopłata dotyczyła winiet dla ciężarówek.
Dolicz inflację i minimum 10% zysku z inwestycji.
Przelicz jeszcze raz z uwzględnieniem powyższych i podaj swoje wyniki.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 10 janciowodnik odpowiada qqryk

Koszt budowy Nowy Tomyś-Świecko to 5,7mln za 1km
Skoro masz większą wiedzę, przedstaw swoje rachunki...
- ile Kulczyk dokłada z Patalasem do komfortu Polaków ? ;-)

! Odpowiedz
Rozlicz PIT za 2017
szybko i bez błędów

lub uruchom online teraz

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 1,4% II 2018
PKB rdr 5,1% IV kw. 2017
Stopa bezrobocia 6,9% I 2018
Przeciętne wynagrodzenie 4 973,7 zł XII 2017
Produkcja przemysłowa rdr 8,6% I 2018

Znajdź profil

Zapisz się na bezpłatny newsletter Bankier.pl