Aukcja 5G najważniejsza dla telekomów w '20, po niej możliwa konsolidacja rynku

Najważniejszym wydarzeniem 2020 roku na rynku telekomunikacyjnym będzie aukcja 5G, która prawdopodobnie będzie relatywnie niedroga dla operatorów - oceniają analitycy. Zdaniem ekspertów, po aukcji może nastąpić ożywienie na rynku fuzji i przejęć - potencjalnymi celami są m.in. Play lub UPC Polska. Rozmówcy PAP Biznes widzą potencjał do dalszych wzrostów kursów operatorów.

(fot. Thilo Schmuelgen / Reuters)

"Najważniejszym wydarzeniem biznesowym 2020 roku będzie aukcja częstotliwości 3,6 GHz. Naszym zdaniem, ceny wywoławcze pasm nie są rażąco wysokie, co wraz ze specyfikacją warunków aukcji pozwala sądzić, że ostateczne ceny powinny być niższe niż wcześniej oczekiwał rynek. Konsensus to ok. 1 mld zł kosztów dla każdego telekomu – naszym zdaniem cena pasma może być niewiele wyższa od ceny wywoławczej" - ocenił w rozmowie z PAP Biznes analityk Pekao Investment Banking, Łukasz Kosiarski.

"Racjonalnie nie ma sensu mocno podbijać ceny, gdy żaden z uczestników nie może kupić więcej niż jeden blok, a bloki te są porównywalne" - dodał.

W grudniu Urząd Komunikacji Elektronicznej rozpoczął konsultacje aukcji na cztery rezerwacje częstotliwości z pasma 3,6 GHz, na bazie których operatorzy uruchomią usługi w nowej technologii 5G. Konsultacje potrwają do piątku. Projekt dokumentacji aukcyjnej zakłada, że cena wywoławcza każdego pasma będzie wynosiła po 450 mln zł, a w wyniku aukcji każdy uczestnik może uzyskać jedną rezerwację częstotliwości.

Dominik Niszcz z Raiffeisena również jest zdania, że aukcja nie będzie bardzo kosztowna dla operatorów.

"Mamy czterech kupujących i cztery bloki, a różnice w jakości tych bloków są małe - nie należy się spodziewać, że ceny pasma będą istotnie wyższe od cen wywoławczych. W porównaniu z poprzednią aukcją częstotliwości 4G są to niewysokie wartości" - powiedział PAP Biznes.

Według szacunków Konrada Księżopolskiego z Haitong Banku, operatorzy wydadzą po 500 mln zł na blok pasma 3,6 GHz, czyli ok. 11 proc. powyżej ceny wywoławczej.

"Z racji ograniczonego wykorzystania komercyjnego technologii 5G nie oczekujemy zaciętej walki" - powiedział PAP Biznes.

W ocenie analityka, wyścig operatorów po częstotliwość 5G nie będzie tak zacięty jak w przypadku poprzedniej technologii 4G, głównie dlatego, że 4G w istotny sposób poprawiło korzystanie z internetu mobilnego.

"Pierwszym ograniczeniem jest brak urządzeń pod 5G, ale to będzie się sukcesywnie zmieniać. Druga sprawa to krańcowa korzyść. Dla średniego użytkownika internetu, przepustowość na poziomie ok 30-50 Mb/s, która dziś jest w stanie zapewnić LTE, jest wystarczająca do pełnego korzystania z internetu czy live streamingu treści wideo" - powiedział Księżopolski.

Po aukcji 5G spodziewane ożywienie na rynku fuzji i przejęć

Zdaniem rozmówców PAP Biznes, po zakończeniu aukcji 5G na rynku telekomunikacyjnym mogą pojawić się ruchy konsolidacyjne. Księżopolski uważa, że potencjał do konsolidacji jest szczególnie duży w segmencie płatnej telewizji, pośród operatorów kablowych, którzy tracą swoją pozycję rynkową. Ich siła słabnie m.in. ze względu na inwestycje Orange Polska w światłowód oraz poprawę przesyłu danych mobilnych i popularyzację serwisów streamingowych takich jak Netflix.

Jako potencjalne cele przejęć wskazują Playa oraz UPC Polska, największego operatora kablowego w Polsce, obsługującego prawie 1,5 mln klientów. Dodają jednocześnie, że zarówno UPC Polska jak i Play są zbyt dużymi podmiotami, by mogły zostać przejęte przez podmiot obecny na polskim rynku - zarówno ze względu na koszt akwizycji jak i limity koncentracji.

"Przy postępującej konwergencji usług telco/payTV, atrakcyjnym mogłoby się wydawać przejecie Play i UPC jednocześnie, przez co powstałby silny podmiot o szerokim wachlarzu usług i pozycją lidera na rynku mobilnym oraz płatnej TV oraz wice lider na rynku stacjonarnego internetu" - powiedział Konrad Księżopolski.

W ocenie analityków, możliwości akwizycyjne Cyfrowego Polsatu znacząco zmniejszyły się po tym, jak w grudniu grupa niespodziewanie kupiła za 1,18 mld zł prawie 22 proc. akcji informatycznej spółki Asseco Poland.

"Pytaniem dla akcjonariuszy Cyfrowego Polsatu będzie to, jak spółka wykorzysta ostatnią inwestycję - zakładam, że będzie to dosyć pasywna inwestycja, a strategia Asseco nie zmieni się znacząco" - uważa Dominik Niszcz.

Zdaniem Łukasza Kosiarskiego, zakup akcji Asseco Poland odsuwa w czasie - oczekiwane przez rynek - wezwanie Cyfrowego Polsatu na pozostałe ok. 34 proc. akcji Netii.

"Grupa Cyfrowy Polsat musi znowu poczekać, aż zdobędzie większą zdolność kredytową, tak by nie zwiększyć kosztu finansowania przy utrzymaniu wypłaty dywidendy i mając na uwadze wydatek na częstotliwości. Myślę, że to (wezwanie na pozostałe akcje Netii - PAP) nie jest kwestia tego roku, a jeżeli już to dopiero po aukcji" - powiedział analityk Pekao IB.

Dalszy ciąg podwyżek cen, ale dopiero w II połowie roku

Zdaniem Dominika Niszcza, najciekawszym procesem zachodzących na rynku telekomunikacyjnym są próby podwyższania cen usług. Ro odreagowanie trwającej przez lata rywalizacji, która sprowadziła cenniki usług telekomunikacyjnych w Polsce do jednego z najniższych poziomów w Europie. W ubiegłym roku ceny abonamentów komórkowych dla nowych klientów (lub przedłużających umowy) podwyższyły Orange Polska i Play. Obecnie rynek czeka na ruch ze strony Cyfrowego Polsatu - opóźnioną odpowiedź na podwyżki, które w ubiegłym roku wprowadzili konkurencji.

"Dobrze funkcjonująca gospodarka, niskie bezrobocie oraz dynamiczny wzrost wynagrodzeń, a także pakiety socjalne sprawiły, że podwyżki cen usług telekomunikacyjnych z połowy 2019 zostały dość dobrze przyjęte przez konsumentów" - powiedział Księżopolski.

Zdaniem Dominika Niszcza, średnie przychody na klienta (ARPU) operatorów, którzy podnieśli ceny w 2019 roku, będą lekko rosły z kwartału na kwartał.

"Nawet mały wzrost przychodów, w połączeniu z dyscypliną kosztową będzie jednak mógł się przełożyć na wyższą rentowność - szczególnie w przypadku Orange Polska, które ma ambitny program ograniczania kosztów" - dodał.

Rozmówcy PAP Biznes uważają, że kolejne podwyżki cen mogą pojawić się dopiero po aukcji 5G.

"Spodziewam się, że telekomy będą dalej podwyższać ceny, ale nie spodziewałbym się, żeby to robiły częściej niż raz na rok. Nie zdziwiłbym się gdyby w 2020 ponownie doszło do wzrostu cen usług mobilnych, ale raczej w drugiej połowie roku, po aukcji 5G" - powiedział Księżopolski.

Potencjal do dalszych wzrostów kursów istnieje

W ocenie Łukasza Kosiarskiego, potencjał do wzrostu kursów akcji jest mniejszy niż dwa miesiące temu, ale cały czas przestrzeń do zwyżek istnieje. W 2019 roku indeks WIG-Telekomunikacja wzrósł o prawie 40 proc. Liderem zwyżek był Play, którego wycena zwiększyła się o przeszło 70 proc. Kurs Orange Polska wzrósł o ok. 37 proc., a Cyfrowego Polsatu o ok. 30 proc.

"Jeżeli będziemy mieć dalsze pozytywne zaskoczenia na wynikach, kolejne podwyżki cen usług - telekomy mogą być mocne w tym roku" - powiedział.

Dominik Niszcz zwraca uwagę na dalszy potencjał poprawy wyników w Orange Polska.

"Mamy tam bardzo ambitny program cięcia kosztów osobowych oraz inwestycje w światłowody - będzie to ciekawe, na ile spółka będzie w stanie dalej pozyskiwać klientów. Nawet mały wzrost rentowności spółki może istotnie przełożyć się na wycenę, widzieliśmy ten efekt już w tym roku" - ocenił.

Dodał, że jeżeli z jednej strony nie pojawią się nagłe, nieprzewidywalne wydatki inwestycyjne, a z drugiej podwyżki cen usług będą coraz bardziej widoczne w przychodach, to perspektywy dla sektora są optymistyczne.

Z kolei, zdaniem Konrada Księżopolskiego, Cyfrowy Polsat i Play są obecnie najlepszymi propozycjami inwestycyjnymi wśród polskich telekomów. Pierwszy ze względu na szeroki portfel produktów, a drugi na tempo poprawy wyników.

"Cyfrowy Polsat skupia się na sprzedaży dodatkowych produktów, w formie flagowego SmartDOM, który pozytywnie wpływa na ARPU i zmniejsza poziom rezygnacji z jego usług (churn rate). Ogłoszona niedawno decyzja o dołączeniu do pozostałych telekomów w polityce wzrostu cen usług mobilnych z początkiem 2020 r. sprawia, że wskaźnik ARPU w dłuższym terminie może przyspieszyć wzrost" - napisał analityk w grudniowym raporcie.

"Mocnymi stronami Play Communications są brak zbyt dużej liczby pracowników, wysoka efektywność, brak kosztownych treści telewizyjnych i ekspozycji na zwalniający rynek reklam telewizyjnych oraz koncentracja na segmencie telekomunikacyjnym" - dodał.

Łukasz Kucharski (PAP Biznes)

kuc/ asa/

Źródło: PAP Biznes

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
19 11 prs

Komu to 5(g)owno potrzebne skoro 4G ogarnia?..
Juz sobie wyobrazam bombardowanie falami, "dostepnosc" np na blokach, w biurach, sklepach, 24h, nonstop, masakra..
Przepustowosc zwiekszcie a nie..
Przy tych wszedobylskich magnetycznych falach - o ktorych z oczywistych wzgledow glosno sie nie mowi - ilosc ofiar 2WŚ to pikus..
Chyba o to im chodzi..
O "obowiazkowe" szczepionki tez, 6 w jednym!, z iloscia rteci przekroczona 1000-krotnie w stosunku do wagi malucha, rodzice wychowuja coraz wiecej autystycznych dzieci..
Nadchodzi "legalny" holokaust 2.0?..
Mozna wysiasc, z tego "transportu do Oswiecimia"?..

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
2 4 felix94

Mało wiesz o nowych technologiach, w firmach 5G może okazać się zbawieniem. Pozwoli na o automatyzację większości procesów. Ja się cieszę ze jest wdrażana w Polsce.

! Odpowiedz
0 1 migosent

4G ogarnia do czasu, z roku na rok coraz gorzej, aż w końcu rosnąca liczba urządzeń zamuli sieć. Pojemniejsza sieć jest konieczna, z resztą zmiana generacji sieci jest czymś naturalnym, co kilka lat wchodzi nowa i nie ma co się temu dziwić.

! Odpowiedz
0 3 pazdzioch_indastries

Będzie na jeden rok 500plus jak ten menel co sprzedał medalik z komunii.Tutaj niestety sumienie nikogo nie ruszy bo to ludzie bez sumienia są.

dla przypomnienia(bo ja nie zapominam tak jak większość narodu na drugi dzień)
https://dobrewiadomosci.net.pl/36881-greckie-miasto-kalamata-zawiesza-program-telefonii-5g/

! Odpowiedz
16 4 iwonka50

Największe firmy telekomunikacyjne, dostawcy sprzętu do 5G podobno już zabezpieczyły się na wypadek przyszłych roszczeń odszkodowawczych z tytułu strat zdrowotnych a poważni ubezpieczyciele uznają wprowadzenie 5G jako jedno z największych ryzyk ubezpieczeniowych. Zwłaszcza te, które "przejechały się" na azbeście.

! Odpowiedz
3 2 sniadao

Czego to ludzie nie wymyśla, czemu sieć 5G miała by nam zagrażać skoro poprzednie standardy tego nie zrobiły, chociaż też były głosy że są niebezpieczne. Nie wierzcie we wszystko co piszą w necie.Co do nowych technologii jeszcze się na nich nie zawiodłem.

! Odpowiedz
0 1 migosent

Ta sama śpiewa przy wejściu każdej nowej generacji. To się robi już nudne. Kiedy niektórzy zrozumieją, że to nie technologia jest problemem, jeśli chodzi o kwestie zdrowotne to trzeba się skupić na jakości powietrza, jedzenia, ruchu, unikania używek, ale prościej wszystko zrzucić na fale.

! Odpowiedz
10 5 dlu05234

Ja Orange już sprzedałem po 7,20zł a kupowałem półtora roku temu po 4,81zl tak więc trochę z tym walczyłem, były wloty i upadki a w dodatku krótki AQR nerwy szarpał, teraz niech inni się szarpią ja swoje zgarnąłem. Poszukałem kolejną długo terminową inwestycje URSUS i tam kilka lat posiedze, oczywiście JSW ma też miejsce w moim portwelu ale zapewne na krótszy okrec, pozdrawiam cierpliwych

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne
PLAY -0,96% 29,02
2020-06-02 17:00:00
WIG 0,48% 48 879,21
2020-06-02 17:15:00
WIG20 0,16% 1 736,36
2020-06-02 17:15:01
WIG30 0,36% 2 011,33
2020-06-02 17:15:01
MWIG40 1,24% 3 478,56
2020-06-02 17:15:00
DAX 3,75% 12 021,28
2020-06-02 17:37:00
NASDAQ 0,59% 9 608,38
2020-06-02 22:03:00
SP500 0,82% 3 080,82
2020-06-02 22:08:00

Znajdź profil

Przejdź do strony za 5 Przejdź do strony »

Czy wiesz, że korzystasz z adblocka?
Reklamy nie są takie złe

To dzięki nim możemy udostępniać
Ci nasze treści.