REKLAMA

Asseco Poland szuka celów akwizycji m.in. w chmurze i cyberbezpieczeństwie

2021-04-01 11:10
publikacja
2021-04-01 11:10
Asseco Poland szuka celów akwizycji m.in. w chmurze i cyberbezpieczeństwie
Asseco Poland szuka celów akwizycji m.in. w chmurze i cyberbezpieczeństwie
/ Asseco Poland

Asseco Poland prowadzi obecnie więcej spotkań w sprawie przejęć niż jeszcze jakiś czas temu, rozgląda się za akwizycjami m.in. w obszarach rozwiązań chmurowych i cyberbezpieczeństwa - poinformował PAP Biznes wiceprezes Marek Panek. Jego zdaniem, przyspieszenie cyfryzacji zapoczątkowane w okresie pandemii może stać się trwałym trendem.

"W ubiegłym roku udało nam się dokonać piętnastu przejęć, najaktywniejsi byli nasi koledzy z Asseco SEE i grupy Formula Systems. W Polsce też prowadziliśmy wiele rozmów, nie sfinalizowaliśmy żadnej transakcji, ale to nie oznacza, że dalej nie szukamy - to jest proces ciągły" - powiedział Panek.

Wiceprezes podał, że liczba spotkań - głównie w formie zdalnej - z potencjalnymi celami akwizycji wzrosła w ostatnim czasie. Jak ocenił, proces poszukiwania spółek z wykorzystaniem narzędzi do cyfrowej komunikacji okazał się bardziej efektywny.

"Mamy w tej chwili na pewno więcej spotkań inicjujących niż jakiś czas temu. Nasza baza firm, z którymi mieliśmy kontakty zawiera około 2 tys. podmiotów. Jesteśmy natomiast dzisiaj znacznie bardziej ostrożni przy akwizycjach niż dawniej. Działamy w kilkudziesięciu krajach i starannie dobieramy nowych partnerów. Podchodzimy do tego procesu bardzo selektywnie i szukamy firm, które do nas pasują, czyli mają bardzo ciekawy produkt albo działają na specyficznym rynku, który jest dla nas interesujący" - powiedział.

Asseco Poland zapowiadał podczas niedawnej konferencji po wynikach rocznych, że w najbliższej przyszłości chce postawić szczególnie na rozwój w obszarze chmury oraz cyberbezpieczeństwa. W obu przypadkach nie wyklucza akwizycji.

"Poszukujemy również m.in. spółek z obszarów cloud i cybersecurity, ale problem polega na tym, że oba hasła są bardzo nośne i z tego powodu wyceny takich spółek są bardzo wysokie, co nie zawsze odpowiada naszej ocenie ich wartości" - powiedział Panek.

Grupa rozwija usługi oraz infrastrukturę chmurową w ramach niedawno powołanej spółki Asseco Cloud, do której docelowo trafić ma sześć centrów danych. Firma chce tworzyć tzw. chmurę prywatną, a z czasem może ona stać się publiczną, przy czym Asseco nie chce konkurować z globalnymi liderami tego sektora (m.in. Google, Microsoft, Amazon), woli z nimi współpracować. W ubiegłym roku rozwiązania w chmurze przyniosły grupie 649 mln zł przychodów, prawie o 31 proc. więcej niż rok wcześniej.

"Mamy dużo swoich rozwiązań, chcemy je zintegrować pod marką Asseco Cloud. Na razie potrzebujemy czasu, żeby to uporządkować i przyspieszyć pewne procesy, a następnie będziemy myśleć o dalszych krokach, również o akwizycjach. Również teraz badamy ten rynek, przy czym są to głównie firmy usługowe, które specjalizują się w przenoszeniu rozwiązań do chmur globalnych koncernów. To nie jest dla nas zbyt atrakcyjne" - powiedział Panek.

Asseco planuje również m.in. wspólną inicjatywę z Chmurą Krajową, której właścicielami są Polski Fundusz Rozwoju i PKO BP.

"Ze strony naszego partnera wsparciem będzie infrastruktura chmurowa, my zaś wniesiemy rozwiązania dziedzinowe dla sektora zdrowia. Razem będziemy próbować zmieniać technologiczne oblicze naszej służby zdrowia" - powiedział wiceprezes.

Drugim relatywnie nowym obszarem, w który grupa chce się rozwijać, jest cyberbezpieczeństwo. Odpowiada za nie spółka ComCERT, przejęta w 2019 roku. Obszar również może być rozwijany poprzez akwizycje, a dodatkowo Asseco liczy na transfer wiedzy od spółek z izraelskiej grupy Formula Systems. W 2020 roku przychody Asseco z rozwiązań cybersecurity wzrosły o ponad 40 proc. do 257 mln zł.

Wiceprezes Panek uważa, że widoczne w okresie pandemii przyspieszenie cyfryzacji przedsiębiorstw oraz administracji publicznej może stać się trwalszym trendem.

"Zaobserwowaliśmy zwiększone zainteresowanie niektórymi rozwiązaniami, które miały zastosowanie w dobie pandemii, czyli tym co jest związane z pracą zdalną i bezpieczeństwem cyfrowym. Przedsiębiorstwa i instytucje zaczęły na to zwracać większą uwagę. Czy to jest trend? Myślę, że tak. Wiele rozwiązań weszło do powszechnego użycia i pozostanie z nami gdy skończy się pandemia" - powiedział.

Trend pracy zdalnej wiceprezes widzi również we własnej organizacji. Grupa przygotowuje się do wdrożenia po pandemii pracy w modelu hybrydowym, nie wyklucza ograniczenia powierzchni biurowej.

"Z ankiet przeprowadzonych wśród pracowników wynika, że część z nich woli pracę zdalną. Myślimy o rotacyjnych biurkach i ograniczeniu powierzchni biurowej. Mniej będzie też wyjazdów służbowych, ponieważ nauczyliśmy się pracować przez narzędzia zdalne" - powiedział.

Ubiegły rok, również ze względu na przyspieszenie cyfryzacji w pandemii, był dla Asseco Poland udany. Zysk netto grupy wyniósł 401,9 mln zł i był o 24,9 proc. wyższy niż w 2019 r. Przychody wzrosły o 14,3 proc. do 12,19 mld zł.

Wyniki zwiększyły wszystkie segmenty Asseco, ale szczególną poprawę (po słabszym 2019 roku) zanotował biznes w Polsce, którego przychody wzrosły najmocniej w grupie, o 18 proc., a zysk operacyjny zwiększył się o 40 proc.

Dobre wyniki to efekt sprzedaży do przedsiębiorstw (wzrost o 21 proc., głównie dzięki sektorowi utilities oraz telekomunikacji i mediów) oraz administracji publicznej, gdzie przychody wzrosły o 34 proc. To efekt długoterminowych kontaktów o wartości ok. 500 mln zł podpisanych z administracją publiczną w tym i poprzednim roku, m.in. z NFZ, ZUS, KRUS i ARiMR.

Słabiej radziła sobie w zeszłym roku sprzedaż do banków, która spadła o 1 proc. rok do roku, ale Panek uważa, że biorąc pod uwagę okoliczności taki wynik to sukces.

"Porównując 2020 do 2019 roku zestawiamy dwa zupełnie różne okresy. W 2019 roku mieliśmy sporo nowych regulacji, co przyniosło nam dużo przychodów. Niekorzystnie wpływa na nas konsolidacja w branży bankowej. To, że byliśmy w 2020 roku na takim poziomie jak w 2019 roku, to duży sukces. Sytuacja na polskim rynku sprawia, że tym bardziej patrzymy na eksport" - powiedział.

Grupa liczy na eksport rozwiązań bankowych do Niemiec. W maju Asseco poinformowało o utworzeniu spółki celowej z niemiecką firmą informatyczną Adesso. Partnerzy liczą na pozyskanie umów na wdrożenie systemów tzw. core banking w niemieckich bankach.

"Jestem świeżo po kwartalnym, podsumowującym spotkaniu z naszymi niemieckimi partnerami. Perspektyw jest dużo, wygląda to dobrze. Potrzebujemy teraz trochę szczęścia, by pozyskać pierwszego klienta. Mamy grupę klientów, z którymi rozmowy są zaawansowane, organizujemy dla nich warsztaty i prezentacje" - powiedział Panek.

"Nie chcę zgadywać, czy to stanie się za miesiąc, za dwa czy dziesięć - pracujemy ciężko i mam nadzieję, że to przyniesie efekt" - dodał.

W minionym roku nieco spowolnił wzrost wyników w segmencie Asseco International, czyli grupie zagranicznych spółek Asseco. Dynamika zysku operacyjnego spadła do 11,7 proc. z 27,2 proc. przed rokiem, przy wzroście przychodów o 10 proc. Hamulcem dla wyników grupy był segment administracji publicznej, który zanotował zbliżone przychody jak rok wcześniej. Panek wyjaśnił, że odpowiada za to w istotnym stopniu wstrzymanie projektów informatycznych na Słowacji, ale niedawno nastąpiło w tym obszarze częściowe odmrożenie.

"Nie są one w tej chwili priorytetem słowackiego rządu. Płaski wynik tego segmentu w ubiegłym roku to również duży sukces, szczególnie biorąc pod uwagę duże problemy Słowacji z wirusem" - powiedział.

Łukasz Kucharski (PAP Biznes)

kuc/ pr/

Źródło:PAP Biznes
Tematy
Nawet 360 zł z Kontem 360° w Banku Millennium

Nawet 360 zł z Kontem 360° w Banku Millennium

Komentarze (2)

dodaj komentarz
zbyszek_
"To efekt długoterminowych kontaktów o wartości ok. 500 mln zł podpisanych z administracją publiczną w tym i poprzednim roku, m.in. z NFZ, ZUS, KRUS i ARiMR. "

J**** koryciarze - to sluzby specjalne postkomuna sama tam siedzi, gdyby nie sluzby tej firmy by nie bylo .
zbyszek_
Asseco to jakis panstwowy Microsoft na miare naszego Panstwa?

Co to wogle jest za buraczarnia to asseco?

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki