REKLAMA

Asbis liczy na wykonanie rocznej prognozy; aktualizacja możliwa po wynikach III kw.

2022-08-11 13:40
publikacja
2022-08-11 13:40
Asbis liczy na wykonanie rocznej prognozy; aktualizacja możliwa po wynikach III kw.
Asbis liczy na wykonanie rocznej prognozy; aktualizacja możliwa po wynikach III kw.
fot. Krystian Maj / / FORUM

Po pierwszym półroczu Asbis liczy na wykonanie rocznej prognozy wyników finansowych. Ewentualna aktualizacja prognoz jest możliwa po publikacji raportu za III kw. - poinformował dyrektor finansowy Marios Christou.

"Jest zbyt wcześnie, by mówić o wynikach całorocznych, o tym czy zrealizujemy prognozę, czy ją przekroczymy. Wierzymy natomiast, że jesteśmy na dobrej drodze, by wykonać prognozę na poziomie przychodów i, co ważniejsze, zysku" - poinformował Christou w trakcie konferencji.

Po pierwszej połowie roku Asbis wypracował 27 mln USD zysku netto, czyli 52 proc. górnego ograniczenia prognozy na cały rok. Jak przypomniał dyrektor finansowy, działalność spółki charakteryzuje duża sezonowość - istotny udział w rocznej sprzedaży i zyskach ma IV kw. Pytany o przyczyny utrzymania prognozy na dotychczasowym poziomie po wynikach za pierwsze półrocze, Christou zwrócił uwagę, że spółka miała wyjątkowo dobre rezultaty w styczniu i lutym, zanim rozpoczęła się wojna w Ukrainie - to wpłynęło na wysokie wykonanie prognozy w pierwszej połowie roku.

Firma może zmienić prognozy po publikacji wyników za III kw.

"Będziemy wtedy mieli wyniki za 9 miesięcy oraz dane o sprzedaży za październik i oczekiwania wobec listopada" - ocenił Christou.

Przychody Asbisu po pierwszym półroczu wyniosły ok. 1,2 mld USD, połowę maksimum prognozy rocznej. W ujęciu rok do roku sprzedaż spadła o 24 proc., co jest wynikiem lepszym od oczekiwań firmy: jak przekazał Christou, władze Asbisu spodziewały się zniżki przekraczającej 30 proc. Dyrektor poinformował, że ubytek przychód w Ukrainie, Rosji i Białorusi, został częściowo uzupełniony wyższą sprzedażą m.in. w Kazachstanie, Azerbejdżanie oraz Gruzji.

W drugim kwartale spółka wypracowała rekordową marżę brutto na sprzedaży, 9,35 proc. Christou poinformował, że na poprawę rentowności wpłynęła m.in. rezygnacja z przetargów w Rosji, które były realizowane przy niewielkich marżach. Na wzrost rentowności Asbisu przełożył się również trwający rozwój oferty produktowej, m.in. o markę Logitech.

Christou uważa, że marża brutto, jaką Asbis wypracował w II kw., jest zbyt wysoka, by udało się ją utrzymać w nadchodzących kwartałach. Dodał, że niewykluczone jest natomiast powtórzenie marży na poziomie z całego pierwszego półrocza, która sięgnęła 8,35 proc.

W lipcu i sierpniu spółka kontynuuje tendencje widoczne w wynikach za czerwiec, kiedy przychody były niższe o 14 proc. rok do roku.

"Spodziewamy się korzystnego wyhamowania spadku przychodów. Myślę, że w dużej mierze będzie to związane z odbudowującym się popytem w Ukrainie" - powiedział dyrektor.

Wzrost kosztów operacyjnych grupy, widoczny w pierwszej połowie roku, był po części jednorazowy - ocenił Christou. Grupa przekazała m.in. 2 mln euro na pomoc dla Ukrainy. Dyrektor dodał, że ze względu na rosnące stopy procentowe spółka spodziewa się dalszego wzrostu kosztów finansowania.

Asbis - jak co roku - spodziewa się dodatnich przepływów pieniężnych z działalności operacyjnej na koniec roku. Po pierwszym półroczu operacyjny cashflow był ujemny i wyniósł 50,2 mln zł, podobnie jak w analogicznym okresie 2021 r.

Grupa analizuje uruchomienie sprzedaży na nowych rynkach w Afryce.

"Obecnie sprzedajemy w całej Europie Północnej, m.in. za pośrednictwem naszej cypryjskiej spółki. Rozważamy rozwój działalności w środkowo-wschodniej Afryce - rozmawiamy z dostawcami, podpisujemy umowy franczyzowe. Zastanawiamy się nad uruchomieniem centrum dystrybucyjnego, z którego moglibyśmy obsługiwać ten region" - powiedział Christou.

Spółka nadal aktywnie poszukuje celów akwizycyjnych.

"Jak dotąd nie znaleźliśmy możliwości, które spełniałyby naszych warunków. Nasz mnożnik C/Z to teraz około 3, więc gdy sprzedający oczekuje mnożnika 12, to nie jest dla nas rozsądna" - powiedział Christou.

Decyzja o ewentualnym przedłużeniu skupu akcji własnych ma nastąpić po osiągnięciu limitów obecnego buybacku. Do 11 sierpnia Asbis wydał na skup 880 tys. USD z 1 mln USD przeznaczonych na ten cel.

"Nasze akcje nadal są tanie" - ocenił Christou. Dodał, że spółka nie chce poprzez skupy akcji własnych nadmiernie ograniczać liczby akcji w wolnym obrocie. (PAP Biznes)

kuc/ ana/

Źródło:PAP Biznes
Tematy
Przekonaj się, dlaczego warto wziąć kredyt gotówkowy w mBanku (RRSO 20,53%)

Przekonaj się, dlaczego warto wziąć kredyt gotówkowy w mBanku (RRSO 20,53%)

Komentarze (1)

dodaj komentarz
lobotomek
Więcej niż dobrze. Ale idą trudne czasy.

Powiązane: Prognozy i wyniki finansowe

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki