REKLAMA

Archicom optymistycznie nastawiony do sprzedaży w '23; rynek długoterminowo jest atrakcyjny

2023-05-30 15:02
publikacja
2023-05-30 15:02

Archicom jest optymistycznie nastawiony do wyników sprzedażowych w 2023 r., a rynek mieszkaniowy, mimo zawirowań, długoterminowo jest atrakcyjny i ma zdrowe fundamenty – ocenia zarząd. Deweloper planuje nowe inwestycje i zakupy gruntów, ale decyzje nastąpią po formalnym spełnieniu warunków porozumienia z Echo Investment.

Archicom optymistycznie nastawiony do sprzedaży w '23; rynek długoterminowo jest atrakcyjny
Archicom optymistycznie nastawiony do sprzedaży w '23; rynek długoterminowo jest atrakcyjny
/ Archicom

"Od początku roku widzimy postępującą poprawę sprzedaży, co po okresie dużej niepewności, jest zapewne efektem odłożonego w czasie popytu. Odbudowuje się rynek kredytów hipotecznych i połowa naszych klientów to klienci kredytowi. Pierwszy kwartał i pierwsze miesiące drugiego kwartału pokazują potencjał sprzedażowy i pozwalają z umiarkowanym optymizmem patrzeć na wyniki tego roku” – powiedział PAP Biznes Waldemar Olbryk, prezes zarządu w Archicom.

"Jest bardzo dużo przesłanek, że ożywienie rynku przybiera na mocy i należy się przygotować na jego wzrost. Daje to optymistyczną perspektywę co do wolumenów sprzedażowych w tym roku” – dodała Agata Skowrońska-Domańska, członek zarządu w Archicom.

W pierwszym kwartale 2023 r. Archicom sprzedał 258 lokali, w porównaniu do 334 umów zawartych w analogicznym okresie 2022 r., a przekazał 129, w porównaniu do 282 lokali przekazanych w pierwszym kwartale 2022 r.

W tym roku Archicom zamierza łącznie z Echo Investment wprowadzić na rynek 2,5 tys. lokali.

"Zawirowania na rynku mieszkaniowym są krótkoterminowe, długoterminowo ma on zdrowe fundamenty i jest bardzo atrakcyjny – nawet w trudnych czasach. Mieszkań nadal brakuje i może być tak, że w związku z okresem niepokoju na rynku i uzupełnianiem oferty przez deweloperów, podaż będzie przez jakiś czas mniejsza. Archicom ten okres spowolnienia dobrze wykorzystał, przygotowując swoje projekty. Jeszcze w tym kwartale wprowadzimy do oferty kolejne etapy naszych obecnych inwestycji” – poinformował Waldemar Olbryk.

W PLANACH NOWE INWESTYCJE I ZAKUPY GRUNTÓW, ALE DECYZJE PO FORMALNYM SPEŁNIENIU WARUNKÓW POROZUMIENIA Z ECHO

Jak dodał prezes, Archicom jest też przygotowany na zakupy kolejnych gruntów. Wpływ na te plany będzie miała jednak realizacja zawartego porozumienia, zakładającego wniesienie do Archicom biznesu mieszkaniowego Echo Investment. Po zmianie Archicom, poza Wrocławiem, będzie obecny także w Warszawie, Poznaniu, Krakowie i Łodzi.

"Czekamy na formalne spełnienie warunków porozumienia. Planujemy, że wydarzy się to na początku sierpnia. Po połączeniu będziemy dysponowali bankiem gruntów na 11 tys. mieszkań, więc siłą rzeczy przedefiniujemy nasze strategiczne kierunki, ale nie będziemy rezygnować z zakupu gruntów – to niezbędne, by rozwijać biznes” – ocenił prezes.

"Budowanie gotowości do ekspansji geograficznej jest naturalnym krokiem, ale zakładamy, że pierwszy okres funkcjonowania po aporcie to pora na skupienie na tym, jak działać jako jedna organizacja – na tyle efektywna, by wykorzystać wszystkie możliwe synergie” – dodał.

Zgodnie z zawartym w kwietniu 2023 r. porozumieniem, w zamian za wniesienie aportem biznesu mieszkaniowego Echo Investment zawierającego m.in. mieszkaniowe projekty deweloperskie, zespół pracowników oraz bank ziemi, Echo obejmie nowe akcje w kapitale zakładowym Archicom. Echo Investment ma objąć 22.825.700 nowych akcji Archicom w cenie emisyjnej 36,34 zł, osiągając udział w kapitale Archicom na poziomie 89,30 proc.

KLIENCI ZAINTERESOWANI ZAKUPAMI W ZW. Z RZĄDOWYM PROGRAMEM WSPARCIA; ARCHICOM PRACUJE NAD PODAŻĄ

Prezes wskazał, że Archicom dostrzega już zainteresowanie klientów zakupami w związku z rządowym programem wsparcia kredytobiorców, którego start planowany jest na lipiec.

"Rynek mieszkaniowy jest bardzo mocno napędzany silnikiem kredytów hipotecznych, a obniżony próg, jeśli chodzi o zdolność kredytową, spowoduje, że rynek wzrośnie w stosunku do zeszłego roku. Czy wróci do poziomu sprzed pandemii, byłbym ostrożny, ale realne zapotrzebowanie na mieszkania jest” – powiedział Waldemar Olbryk.

"By wesprzeć podaż, mocno pracujemy nad pozwoleniami administracyjnymi, ale zajmują one niestety więcej czasu niż wcześniej” – dodał.

W ocenie prezesa, pomocne w szybszym odbudowaniu podaży byłoby uproszczanie procedur tak, by grunty w centrach miast np. po terenach usługowych, czy o skomplikowanej własności mogły szybciej wrócić w formie nowych mieszkań.

"Nasze podejście jest racjonalne – mamy gotówkę, by być odpornym na nieprzewidywalne sytuacje, ale też po to, by mieć możliwość ekspansji w momencie, gdy znajdziemy szansę rynkową – zarówno organiczną, jak i każdą inną" – powiedział.

Jak dodała Skowrońska-Domańska, Archicom posiada 360 mln zł środków, które zabezpieczają grupę w kontekście zakupu gruntów, czy ewentualnych zagrożeń, które mogą się na rynku pojawić. Wyjaśniła, że obecnie Archicom nie ma planów kolejnej emisji obligacji, ale uważnie obserwuje rynek.

W marcu Archicom wyemitował obligacje o łącznej wartości nominalnej 62 mln zł.

Zarząd ocenia, że na znaczeniu w branży deweloperskiej coraz bardziej zyskuje ESG.

"Jako branża, która jest odpowiedzialna za dużą część emisji CO2, musimy myśleć o działalności bardziej całościowo. Jest to potężna zmiana myślenia o biznesie – by pokazywać wpływ tego, co robimy, na spektrum dużo szersze niż tylko wyniki finansowe. Stanie się to niedługo koniecznością, ale już teraz widzimy, że będąc deweloperem, który stosuje zasady ESG, łatwiej rozmawia się chociażby z instytucjami finansowymi, bo oczekują one takiego spójnego raportowania” – powiedział prezes.

Dominika Antoniak (PAP Biznes)

doa/ asa/

Źródło:PAP Biznes
Tematy
Rekrutujesz? Wypróbuj Pracuj.pl i wygraj iPhone 14 | Konkurs dla firm

Rekrutujesz? Wypróbuj Pracuj.pl i wygraj iPhone 14 | Konkurs dla firm

Advertisement

Komentarze (1)

dodaj komentarz

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki