REKLAMA
ZAPISZ SIĘ

Andruszkiewicz: Zrównanie mObywatela z tradycyjnymi dokumentami będzie rewolucją

2023-01-21 07:23
publikacja
2023-01-21 07:23

Zrównanie dokumentów cyfrowych w aplikacji mObywatel z dokumentami tradycyjnymi to zmiana rewolucyjna. Wszędzie w kraju, gdzie musimy pokazać dowód tożsamości, będziemy mogli posłużyć się aplikacją. Jedynym wyjątkiem będzie przekraczanie granicy - powiedział PAP sekretarz stanu w KPRM Adam Andruszkiewicz.

Andruszkiewicz: Zrównanie mObywatela z tradycyjnymi dokumentami będzie rewolucją
Andruszkiewicz: Zrównanie mObywatela z tradycyjnymi dokumentami będzie rewolucją
fot. gov.pl /

Andruszkiewicz zaznaczył, że obecnie projekt ustawy o aplikacji mObywatel, który przewiduje m.in. zrównanie dokumentu elektronicznego z plastikowym dowodem osobistym, jest na etapie Komitetu Stałego Radu Ministrów.

"Myślę, że uda nam się wejść do parlamentu z tym projektem w drugim kwartale tego roku. Liczę na szybkie uchwalenie. Raczej ten projekt nie powinien budzić żadnych emocji pomiędzy parlamentarzystami" - powiedział. Wyraził też nadzieję, że jeszcze w tej połowie roku, a najpóźniej w wakacje, Polacy będą mogli cieszyć się nowymi rozwiązaniami.

W jego ocenie będzie to zmiana rewolucyjna. Jak podkreślił, dzięki niej wszystkie cyfrowe dokumenty w mObywatelu - w tym m.in. dowód osobisty, legitymacja szkolna i studencka, karta emeryta i rencisty - będą powszechnie respektowane w całym państwie na równi z dokumentami tradycyjnymi.

"W każdym urzędzie, w każdym banku, w każdym miejscu, gdzie załatwiamy nasze sprawy i musimy pokazać swój dowód tożsamości, będziemy mogli posłużyć się aplikacją mObywatel" - podkreślił Andruszkiewicz.

Sekretarz stanu zwrócił uwagę, że Polacy z mObywatela korzystają powszechnie. "Jest już 9 milionów pobrań, co czyni aplikację mObywatel jedną z najbardziej popularnych aplikacji publicznych w Polsce i w Europie" - wskazał.

Jak wyjaśnił, obecnie respektowanie mObywatela jest zależne od porozumień pomiędzy Kancelarią Prezesa Rady Ministrów a daną instytucją. Dzięki takim porozumieniom dokumentem w mObywatelu można legitymować się np. w pociągach PKP, czy podczas głosowania w wyborach. Za pośrednictwem aplikacji można także załatwiać sprawy na Poczcie Polskiej.

"Natomiast jest wiele miejsc - przede wszystkim mam na myśli miejsca komercyjne, prywatne - które do tej pory nie miały z nami stosownych porozumień, żeby tę aplikację respektować na równi z dowodem osobistym. To dzięki ustawie się zmieni" - powiedział Andruszkiewicz.

Jak zaznaczył, jedynym wyjątkiem będzie przekraczanie granic i podróżowanie po świecie. "Tutaj musimy uzbroić się w cierpliwość, ponieważ wiemy, że to są kwestie paszportowe, najwyższego bezpieczeństwa, a także umów międzynarodowych" - zauważył.

Andruszkiewicz dodał, że rząd myśli nad rozwiązaniami w tym zakresie, ale jest to z pewnością działanie na przyszłość. Na pewno nie znajdą się one w projektowanej ustawie. (PAP)

Autorka: Agnieszka Ziemska

agzi/ jann/

Źródło:PAP
Tematy
MINI pełne przygód.

MINI pełne przygód.

Komentarze (3)

dodaj komentarz
samsza
https://pl.wikipedia.org/wiki/Adam_Andruszkiewicz

Pawłowi Kukizowi udał się... dziwne tylko, że nie napisane czy wstąpił do pis, nie ufają mu? W wiki jest tylko: z list pis dostał się do sejmu w 2019r.
proanty
I nie można zainstalować na androidzie bez google play. Z google play w piaskownicy od graphenOS też nie bo przeszkadza szyfrowanie systemu. To zostaje przy plaskitu i gitara.
lebski_gosc
Rewolucja dla hakerów.

Powiązane: Cyfryzacja

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki