REKLAMA

Analizy.pl: W lipcu wyniki OFE były lekko poniżej zera

2020-08-05 15:26
publikacja
2020-08-05 15:26
Analizy.pl: W lipcu wyniki OFE były lekko poniżej zera
Analizy.pl: W lipcu wyniki OFE były lekko poniżej zera
fot. Phongphan / / Shutterstock

W lipcu średnia stopa zwrotu OFE wyniosła -0,2 proc. - poinformowały Analizy. pl w raporcie podsumowującym miesiąc na rynku funduszy emerytalnych. W raporcie wskazano, że utrzymujące się na rynkach pozytywne nastroje nie pomogły portfelom, które przeważają sektor bankowy, a dodatni wynik wypracowały 3 z 10 instytucji.

"Mimo niezłego miesiąca na rynku akcji nie dla wszystkich OFE był to udany miesiąc. Średnia stopa zwrotu okazała się ujemna i wyniosła -0,2 proc. Na 10 funduszy emerytalnych tylko trzy zakończyły miesiąc z dodatnim wynikiem, w tym najwyższy wypracowało OFE Pocztylion (0,5 proc.). Pozostałe fundusze straciły od -0,1 proc. do -1,3 proc. Od dołka, który polska giełda osiągnęła w połowie marca, OFE zyskały już średnio 25 proc., do odrobienia koronawirusowych strat pozostało jeszcze niecałe 15 proc." - napisano w raporcie.

Na dole zestawienia z wynikiem -1,3 proc. znalazło się PKO BP Bankowy OFE.

Autorzy raportu zwrócili uwagę na kontynuację w lipcu optymistycznych nastrojów na polskiej giełdzie. Wskazali, że indeks WIG, grupujący spółki notowane na stołecznym parkiecie, wzrósł o 1,8 proc. Zyskiwały zarówno spółki duże, jak i te o mniejszej kapitalizacji.

"Na tym tle znacząco wyróżnił się indeks małych spółek (+7,6 proc.), kontynuując dobrą passę trwającą od marca. Warto wspomnieć, że odrobił już straty sprzed korekty i ustanowił nowe tegoroczne maksima. W ujęciu sektorowym największych wzrostów w minionym miesiącu doświadczyły spółki związane z branżą medyczną (+42 proc.), górnictwem (+34,1 proc.) oraz odzieżą (+10,3 proc.). Słabiej radził sobie sektor paliwowy (-7,7 proc.) oraz sektor bankowy (-7,5 proc.), który to w portfelach niektórych OFE jest przeważony, co negatywnie wpłynęło na ich wyniki" - napisano.

Analitycy ocenili, że słabsze wyniki funduszy przełożyły się na niewielki spadek aktywów – z tego tytułu zmniejszyły się one o ok. 0,3 mld zł. Saldo wpłat i wypłat szacowane jest na ok. -0,2 mld zł, na co złożyły się składki otrzymane z ZUS (+275 mln zł), przelew do ZUS z tytułu „suwaka” (-477 mln zł) oraz opłaty uczestników OFE. W sumie wartość aktywów OFE zmniejszyła się w lipcu o 0,68 mld zł do 131,24 mld zł. To o -15 proc. mniej niż na koniec 2019 roku.

"OFE kontynuują trend odrabiania strat po marcowych spadkach spowodowanych pandemią SARS- CoV-2. Aktualnie fundusze emerytalne odrobiły już większość strat, ich notowania od momentu największej przeceny wzrosły o 25 proc., do odrobienia całości pozostało jeszcze uzyskać wzrost na poziomie 15 proc. Średnie wyniki za lipiec dla sektora wyniosły -0,2 proc., co jest pochodną słabszych wycen spółek w niektórych branżach, w których fundusze emerytalne maja ulokowane swoje aktywa" - podsumowała cytowana w raporcie prezes IGTE, Małgorzata Rusewicz.

"Spodziewamy się, że po lipcowej przerwie we wzrostach, fundusze powrócą na ścieżkę wzrostową, by sprawnie odbudowywać wartość zgromadzonych w nich oszczędności Polaków" - dodała. (PAP Biznes)

kk/ asa/

Źródło:PAP Biznes
Tematy
Sprawdź jak zyskać nawet 420 zł z Kontem Jakie Chcę

Sprawdź jak zyskać nawet 420 zł z Kontem Jakie Chcę

Advertisement

Komentarze (3)

dodaj komentarz
spadki_i_wzrosty
Ciekawe, że pod takim artykułem nie znajdziemy szczekania jak to "wykradziono" pieniądze z OFE ;) Te fundusze to był majstersztyk przekrętu. Ze względu na to że kasa szła do OFE zamiast do ZUS to rząd nie miał na bierzące emerytury, więc dopłacał z budżetu do ZUSu z pieniędzy które pożyczał, na procent,Ciekawe, że pod takim artykułem nie znajdziemy szczekania jak to "wykradziono" pieniądze z OFE ;) Te fundusze to był majstersztyk przekrętu. Ze względu na to że kasa szła do OFE zamiast do ZUS to rząd nie miał na bierzące emerytury, więc dopłacał z budżetu do ZUSu z pieniędzy które pożyczał, na procent, poprzez obligacje od OFE. To był taki sam biznes dla kraju jak trzymanie kasy na lokacie z ujemnymi stopami. No ale przecież Janusz hurtownik w SUVie bedzie ział na forach, że okradziono go likwidując OFE... Jak w tym kraju ma być kiedykolwiek dobrze jak ludzie są tak ograniczeni? Widać w tych funduszach do zarządzania portfelem zatrudnia się chyba stażystów, studentów 2 roku SGH. Dobrze, że to zdechło bo byśmy na tym wyszli tak samo dobrze jak Argentyna.
open_mind
Na całym świecie fundusze emerytalne to obecnie jedna ściema i piramida finansowa (Pamiętacie prześmiewcę Tuska jak wam prawdę wygarnął bo się zagalopował). Nie dość że tam obecnie nie ma żadnych pieniędzy tylko lichy kredyt to ludziska myślą że są ustawieni na starość z tym pustym i zdefraudowanym dawno systemem.Na całym świecie fundusze emerytalne to obecnie jedna ściema i piramida finansowa (Pamiętacie prześmiewcę Tuska jak wam prawdę wygarnął bo się zagalopował). Nie dość że tam obecnie nie ma żadnych pieniędzy tylko lichy kredyt to ludziska myślą że są ustawieni na starość z tym pustym i zdefraudowanym dawno systemem. Moje współczucia dla wierzących w fundusze. To tak jak by gospodarz żył oszczędnie bo przecież hoduje świnki na czarną godzinę a nie wie że ich tam dawno nie ma bo zostały wykradzione. Ludziska nawet boja się powiedzieć - SPRAWDZAM.
gordon-gekko
Dlatego polecam wziac sprawy we wlasne rece IKE+IKZE, edukacja finansowa i kupujemy odpowiednie ETFy + zagraniczne spolki dywidendowe

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki