Amerykańska gospodarka nie przyspieszyła tak, jak oczekiwano

Annualizowana dynamika produktu krajowego brutto Stanów Zjednoczonych wyniosła w drugim kwartale zaledwie 1,2% wobec 0,8% odnotowanych (po rewizji z 1,1%) w pierwszych trzech miesiącach 2016 roku – opublikował wstępne dane Biuro Analiz Gospodarczych (BEA).

(Bankier.pl)

Opublikowane dziś dane są silnym negatywnym zaskoczeniem. Ekonomiści spodziewali się annualizowanej dynamiki amerykańskiego PKB na poziomie 2,6%. Ale już model prognostyczny Rezerwy Federalnej z Atlanty zapowiadał wzrost tylko o 1,8%. 

Negatywną wymowę tego raportu nieco łagodzi jego kompozycja. Pierwszy od czwartego kwartału 2011 r. spadek zapasów (o 8,1 mld USD) obniżył annualizowaną dynamikę amerykańskiego PKB o 1,16 pkt. proc. – bez uwzględnienia tego czynnika odnotowano by wzrost PKB o 2,4%.

Ujemną kontrybucję wniosły także inwestycje przedsiębiorstw (-0,52 pkt. proc.) oraz wydatki publiczne (-0,16 pkt. proc.). Był to trzeci z rzędu kwartał malejących wydatków inwestycyjnych przedsiębiorstw – to najdłuższa taka seria od recesji z 2009 roku.

Pozytywną niespodzianką była postawa rosnącej w annualizowanym tempie 4,2% konsumpcji, co dodało 2,83 pkt. proc. do wzrostu PKB. Był to najszybszy wzrost konsumpcji od czwartego kwartału 2014 r.

Dane mają charakter wstępny i będą podlegać jeszcze przynajmniej dwóm rewizjom. Pierwsza z nich ujrzy światło dziennie 26 sierpnia. 

Krzysztof Kolany

Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 1 ~jerzy

Sie dodrukuje,nie ma sprawy.

! Odpowiedz
5 0 ~Jasnowidzący

Gospodarka USA przyspieszy gdy po wielu próbach agenci Amerykańskiej Agencji Wojennej w końcu doprowadzą do wojny europejsko - rosyjskiej, wtedy zbrojeniówka amerykańska nie nadąży z produkcją sprzętu wojennego dla swoich sojuszników z Europy.

! Odpowiedz
5 5 ~a_MOSIEKnaTO

Za to Polska w ROZKWICIE promocji, no to bez pośpiechu zbieram do wora:

grunty, GPW, fabryki, mieszkania, domy, obligacje wszystko jak leci za 30-50% w PAPIERZE.

Jak się należy do sekty, grupy wyznaniowej to i grunty można wyczesać, za co łaska.

Wszystko dzięki sprawiedliwym i prawym u władzy.

! Odpowiedz
3 8 ~szperacz

Recep Tayyip Erdogan to nie mój idol lecz jedno należy facetowi przyznać, poznał się na yankesach.

! Odpowiedz
3 7 ~fakt

He he he. Koń by się uśmiał. Dzięki wspólnej walce Turcji i USA z tzw. państwem islamskim stolicą ISIS będzie Berlin. Czyli IV rzesza zjednoczonego kalifatu ISIS

! Odpowiedz
1 5 ~janek

Czy pogrzeb dolara Zaplanowane na 4 września? link http://www.silverdoctors.com/gold/gold-news/jim-rickards-sept-4th-g20-meeting-to-signal-end-of-petrodollar/#more-70522

! Odpowiedz
3 4 ~widzTVN

Efekt 500+

! Odpowiedz
0 4 ~xyz

Amerykańska gospodarka nie przyspieszyła tak, jak oczekiwano, dlatego u nas takie spadki na giełdzie.

! Odpowiedz
11 31 ~Reporter

Światowa gospodarka kuleje i to na obydwie nogi, a w zasadzie one są już amputowane i porusza się na zdezelowanym wózku inwalidzkim popychanym przez kulawego i niedowidzącego bankiera. Będąc pod wpływem euforii narkotykowej (dodruk) obydwom udało dotrzeć na bardzo ostry szczyt, po czym w narkotykowym widzie runą w przepaść. Czyżbym się mylił ?

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
3 1 ~Reporter

Halo. Czerwone łapki, jakiś argument ?

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 3,4% XII 2019
PKB rdr 3,9% III kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,2% XII 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 213,27 zł X 2019
Produkcja przemysłowa rdr 3,8% XII 2019

Znajdź profil