Ambasador USA: Jasno stawiamy sprawę restytucji mienia

Stany Zjednoczone jasno stawiają sprawę powojennej restytucji mienia; rozumiemy, że jest skomplikowana - powiedziała w opublikowanym w czwartek wywiadzie ambasador USA w Polsce Goergette Mosbacher.

(fot. Marian Zubrzycki / FORUM)

Mosbacher w rozmowie z Polsat News odniosła się do wypowiedzi sekretarza stanu USA Mike'a Pompeo, który w lutym podczas konferencji w Warszawie powiedział: "Doceniamy znaczenie rozwiązywania niezałatwionych spraw związanych z przeszłością i namawiam moich polskich kolegów do pójścia naprzód w sprawie kompleksowej restytucji prywatnej własności".

W tej sprawie dla PAP wypowiedział się premier Mateusz Morawiecki, który podkreślił, że kwestia zwrotu mienia obywatelom amerykańskim pochodzenia żydowskiego jest całkowicie uregulowana ze względu podpisaną w tej sprawie z Amerykanami umowę indemnizacyjną, zwalniającą nasz kraj z tej odpowiedzialności. "Do tej sprawy podchodzimy bardzo konsekwentnie i jednoznacznie, uwzględniając cały kontekst historyczny" - mówił szef rządu.

"Stany Zjednoczone także jasno stawiają tę sprawę. Rozumiemy, że jest skomplikowana" - podkreśliła w czwartek w Polsat News Mosbacher. "Wszystko czego chcemy to, by rodziny i ci, którzy doświadczyli Holokaustu, byli traktowani uczciwie. Tylko tego chcemy" - przekonywała.

Jej zdaniem Pompeo "jasno się w tej sprawie wypowiedział". "Nie sądzę, bym mogła to ująć jaśniej" - dodała.

Zapytana, czy rozmawia na ten temat ze stroną polską, nie zaprzeczyła ani nie potwierdziła. "Nie komentuję rozmów, jakie prowadzę z polskimi władzami. To rozmowy dyplomatyczne" - powiedziała.

Obecność wojskowa USA w Polsce będzie większa i trwała

Oczekujemy, że w tej sprawie będziemy mieli coś do zakomunikowania przed wrześniem - podkreśliła ambasador USA. Zapowiedziała też kolejne spotkania na ten temat w przyszłym tygodniu.

Mosbacher, pytana w czwartek wieczorem w Polsat News o stałą bazę wojskową USA w Polsce - "Fort Trump", odpowiedziała, że USA nie używają tego określenia. "Wolimy mówić o trwałej obecności. Jesteśmy bowiem w trakcie negocjacji" - wyjaśniła.

Ambasador zapewniła, że obecność wojsk USA w Polsce "będzie większa i trwała". "Pracujemy nad planem, który sformalizuje obecność Stanów Zjednoczonych w Polsce na bardzo długi czas" - podkreśliła.

Na uwagę, że żołnierze nie będą stacjonowali w amerykańskiej bazie wojskowej, odpowiedziała, że nie jest pewna, co to oznacza. "Jesteśmy w Polsce. Byłaby to więc z pewnością baza w Polsce. Ale Polska ma wiele baz wojskowych. Pracujemy nad tym, gdzie najlepiej powinniśmy tego dokonać" - powiedziała Mosbacher.

"Wojsko będzie brało pod uwagę wiele okoliczności związanych z uwarunkowaniami przestrzennymi, infrastrukturą i wieloma innymi kwestiami. Powtórzę jednak - obecność Stanów Zjednoczonych Ameryki w Polsce będzie większa i trwała" - zaznaczyła.

Na pytanie, kiedy można oczekiwać decyzji w tej sprawie, odparła: "bardzo niedługo". "Oczekujemy, że będziemy mieli coś do zakomunikowania przed wrześniem" - zaznaczyła. Zapowiedziała też kolejne spotkania na ten temat w przyszłym tygodniu.

Odniosła się także do doniesień Bloomberga o tym, że Biały Dom chce, by państwa z dużą obecnością amerykańskiego wojska, jak Niemcy czy Japonia, nie tylko pokrywały pełny koszt jego utrzymania, ale jeszcze płaciły do tego 50-procentową premię. "Nic mi o tym nie wiadomo" - mówiła. Mosbacher podkreśliła, że "w Polsce nie ma takiej dyskusji". "Ja o niej nie wiem. Nie słyszałam, by miało to jakikolwiek związek z Polską" - powiedziała.

Jak zaznaczyła, Trump oczekuje, by "sojusznicy uczestniczyli w równomiernym podziale obciążeń".

"Polska już jednak to robi. Przeznacza 2 procent PKB na obronność i 40 miliardów dolarów na program modernizacji sił zbrojnych. Polska świeci w tej kwestii przykładem" - powiedziała ambasador. Jej zdaniem Stany Zjednoczone "uznają polski udział w podziale kosztów za modelowy".

Pytana, czy zaoferowane przez prezydenta Dudę 2 mld dolarów na obecność amerykańskich wojsk w Polsce to "znaczący czynnik", odparła, że nie sądzi, by "chodziło o pieniądze". "Tu chodzi o nasze wspólne bezpieczeństwo, o pozycję Polski jako wschodniej flanki NATO. To o to właśnie chodzi" - przekonywała.

Zniesienie wiz? Jeśli nie w tym, to na pewno w 2020 r.

Do objęcia Polski programem bezwizowym zamierzam doprowadzić przed końcem swojej kadencji; jeśli nie w tym, to na pewno w 2020 r. - podkreśliła ambasador USA Georgette Mosbacher. Zwróciła się też do Polaków, by korzystali z szansy otrzymania wizy, przyczyniając się do obniżenia wskaźnika odmowy.

W opublikowanej w czwartek rozmowie z Polsat News ambasador USA w Polsce zapytano, czy program bezwizowy dla Polaków stanie się rzeczywistością jeszcze za jej kadencji. "Wiem, że wychodzę przed szereg, ale zamierzam doprowadzić do tego przed opuszczeniem Polski" - zadeklarowała.

Wyraziła też nadzieję, że stanie się to w tym roku. "Na pewno zanim wyjadę. Jeśli nie w tym roku, to na pewno w roku 2020" - dodała.

Mosbacher zwróciła się z prośbą do Polaków, by korzystali z szansy otrzymania wizy i odwiedzenia Stanów Zjednoczonych. Wyjaśniła, że to pomoże obniżyć wskaźnik odmowy przyznania wiz do koniecznych 3 procent. "Pomóżcie mi w tym" - zaapelowała.

agzi/ amac/

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 8 orle

Po II wojnie światowej Żydzi pozyskali przychylność rządzących w Stanach Zjednoczonych oraz cieszą się dużą estymą wśród części Amerykanów. Niewątpliwie, Ameryka w ten sposób pragnie wymazać poczucie winy wobec Żydów, ponieważ przed II wojną światową odmówiła Żydom azylu, gdy masowo uciekali z Niemiec i szukali u niej schronienia przed przygotowywaną im przez hitlerowców hekatombą. W kontekst ten wpisują się nawet takie postawy i działania Amerykanów, które sprzyjają i chronią też Żydów, gdy postępują oni niezgodnie z etyką oraz prawem międzynarodowym. Oczywiście, gdy "Izba Reprezentantów Kongresu USA jednomyślnie, przez aklamację, przyjęła ustawę o sprawiedliwości dla ofiar, którym nie zadośćuczyniono (Justice for Uncompensated Survivors Today - JUST), dotyczącą restytucji mienia ofiar Holokaustu", mogła to zrobić tylko na rachunek Ameryki, czyli "JUST Act (S.447)" może dotyczyć i dotyczy tylko i wyłącznie mienia znajdującego się w granicach Stanów Zjednoczonych tych Żydów, którzy zginęli w holokauście i nie pozostawili prawnych następców. Natomiast nie dotyczy i nie może dotyczyć w innych krajach, w których prawo nie deleguje spadkobrania prywatnego mienia na jakiekolwiek organizacje, jeżeli nie uczynił tego spadkodawca.Dlatego ani sekretarz stanu USA Mike Pompeo ani też ambasador USA w Polsce pani Goergette Mosbacher nie mają żadnego prawa, aby domagać się od władz Polski "restytucji prywatnej własności" tych Żydów, którzy zginęli w holokauście i nie pozostawili prawnych spadkobierców!

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 5 orle

Nieznana bo przemilczana historia Żydów

Po stłumieniu powstania żydowskiego przeciw Rzymianom i zburzeniu Jerozolimy w 70 n.e. przez Titusa Flaviusa, który wprowadził surowe represje wobec wszystkich Żydów, znaczna ich część wyemigrowała z terenu nazywanego dzisiaj Palestyną i rozproszyła się po rozległych terytoriach Cesarstwa Rzymskiego. Dużo Żydów osiadło na półwyspach Apenińskim i Iberyjskim, ale też na terenie Galii, czyli dzisiejszej Francji oraz na wyspach Brytyjskich. Gdy w VIII wieku Arabom udało się podbić i opanować dominującą część Półwyspu Iberyjskiego, mieszkający tam Żydzi swoją lojalnością i świadczonymi usługami dla nowych arabskich władców zdobyli sobie tak dużą ich przychylność, że stali się uprzywilejowaną nacją w stosunku do ciemiężonych Iberów, którzy też stali się wyzyskiwani przez Żydów. Wzrost bogactwa hiszpańskich Żydów zaowocował tam bardzo wysokim rozwojem żydowskiej nauki i kultury. Wysoka przepaść pomiędzy bogactwem Żydów a ubóstwem Iberów spowodowała, że po rekonkwiście w 1492 r., czyli całkowitym wypędzeniu z Hiszpanii Arabów, Żydzi byli prześladowani a następnie całkowicie wypędzeni z Hiszpanii.

Większość wypędzonych z Hiszpanii Żydów wyemigrowała do Francji oraz na Wyspy Brytyjskie. Ale i tam Żydzi w końcu zostali znienawidzeni przez ludność. Głównie dlatego, że Żydzi udzielali miejscowym panom i władcom pożyczek pieniężnych w zamian za prawo do spłacania ich sobie ze ściągania nakładanych na mieszkańców podatków. W ten sposób Żydzi byli postrzegani jako najwięksi ciemiężyciele. Wywoływało to częste bunty pogrążonej w długach u Żydów ludności oraz krwawe pogromy Żydów. Powszechna nienawiść wobec Żydów powodowała, że byli oni kolejno wypędzani z Anglii, Francji i Niemiec. Aż dotarli masowo do Polski a przez Polskę też do Rosji.

Niestety i w Polsce i w Rosji Żydzi nie zaprzestali swych skutecznych praktyk bogacenia się z wyzyskiwania miejscowej ludności poprzez udzielanie lichwiarskich pożyczek. Dlatego w czasie hitlerowskiej okupacji nie wszyscy Polacy, a zwłaszcza ci zadłużeni nie tylko że nie nieśli pomocy i nie ochraniali prześladowanych Żydów, ale wręcz sprzyjali okupantowi. Oczywiście, był to tylko margines, ale jak każdy drastyczny wypadek był i jest zwłaszcza obecnie bardzo mocno nagłaśniany! Wobec zastosowanego terroru oraz niemieckiej skrupulatności, z jaką hitlerowcy ścigali Żydów, gdyby nie pomoc udzielana przez Polaków nie ocaliłoby życia z holokaustu aż 60 tysięcy Żydów, też tych, z których potomkowie złorzeczą współczesnym Polakom i ciągle szkalują za holokaust!

Oskarżanie wszystkich Polaków, że "Polacy antysemityzm wyssali z mlekiem matki", jest takim samym mitem i niedorzecznością jak twierdzenie, że "Żydzi są urodzonymi wyzyskiwaczami innych narodów".

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
2 10 talmud

ponakladac sankcje na wszystko & wszystkich
zwiekszyc zasieg progagandy na cala galaktyke bo moze cos/ktos nie slyszalo o "demokracji/cholokolscie"
zadrukowac dollarami caly swiat zeby kazdy znal podobizny wlascicieli niewolnikow z banknotow
wprowadzic demokracje bezposrednia - zakazac wszystkiego co niedemokratyczne
wykluczyc/usuwac/wykasowywac/wykastrowac "fakty" niezgodne z prawda demokratyczna
czekac az chiny wprowadza wymienialnosc yuana na zloto..

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 4 tindala

Daję minusa za niepolskie pochodzenie komentarza.
Co do propagandy to sorry, ale sowieckiej nikt nigdy nie przebije. No może Szwecja we wbijaniu w głowę swoim obywatelom "zalet" masowego sprowadzania muzułmańskich nachodźców.
W wywiadzie Jej Ekscelencji Ambasador najbardziej irytujące jest widzieć jak urzędnik Imperium
" daje głos" na polecenie swego żydowskiego pana. His Master`s Voice

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
1 16 tindala

Za parę lat jedynym celem wyjazdu Polaka do USA będzie prawdopodobnie możliwość nauki hiszpańskiego. To jednak ma bliżej, bo już za Pirenejami. Polacy kochali Amerykę miłością ślepą widząc w niej światełko nadziei w nocy sowieckiej okupacji.To już jednak nie ten świat, nie ta Ameryka , i nie ta Rosja. Sojusz z USA staje się jeszcze bardziej niewiarygodny niż z Francją w 1939 roku. Polska powinna się skoncentrować na wzmacnianiu swojej pozycji w UE i poprawę stosunków z Federacją Rosyjską. A pani Ambasador rekomenduję zmianę krawcowej, bo trąci bazarem Różyckiego

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
13 6 ajwaj

Pani Mosbacher to musi miec angel-cierpliwosc:)
-Jak mozna pytac ambasadora (naznaczonego m.in. w MSZ) czy popiera swego szefa Pompeo > MSZ ? POLSAT pewnie oczekiwal dementi :)
-podziwiam Pania Ambasador > ma precyzyjna mowe, ale chyba nie kazdy kuma

Potrafi zabic smiechem
PAD & Co wymyslili w nietr´zezwym widzie Fort Trump i pytaja Pania Mosbacher o Fort Trump :):):):

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
8 4 ajwaj

Dla wyjasnienia arogancji P. Ambasador dla PISty (ustawa medialna ""nie dzwon wiecej" itd.):
-Kaczynski+ z McCainem stali na Majdanie > kumple = NEOCON 80+
McCain zaniósl-inspirowall kwity-FAKES, scieme na prez. Trumpa
Pani Ambasador jest kolezanka m.in. adv, Rudi Guliani, A tenze jest advokatem prez. Trumpa

I nie ma dziwne > 447, szcunek dla Polski itd. m.in. dlatego z PISa - Kaczynski & Co. lipa

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
1 3 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
1 4 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
2 5 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 2,6% VI 2019
PKB rdr 4,7% I kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,3% VI 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 057,82 zł V 2019
Produkcja przemysłowa rdr 7,7% V 2019

Znajdź profil