REKLAMA

Ambasador Iranu musi opuścić Kuwejt w ciągu 45 dni

2017-07-20 18:38
publikacja
2017-07-20 18:38
Ambasador Iranu musi opuścić Kuwejt w ciągu 45 dni
Ambasador Iranu musi opuścić Kuwejt w ciągu 45 dni
fot. Jorg Hackemann / / YAY Foto

Władze Kuwejtu nakazały w czwartek ambasadorowi Iranu opuszczenie kraju w ciągu 45 dni - podała irańska agencja ISNA. Decyzja łączy się z narastającym sporem związanym z postępowaniem sądowym dotyczącym irańskiego udziału w organizacjach szpiegowskich.

"Pod naciskiem saudyjskiej polityki interwencjonistycznej oraz bezpodstawnych oskarżeń wobec Iranu o ingerowanie (...) Kuwejt ogłosił, że Alireza Enajati, irański ambasador w Kuwejcie, musi wyjechać w ciągu 45 dni" - poinformowała ISNA.

Wcześniej kuwejckie władze zażądały, aby ambasada Iranu w tym kraju zredukowała personel dyplomatyczny oraz zamknęła niektóre biura w tym kraju.

Decyzja związana jest z rozbiciem komórki terrorystycznej, której władze zarzucają kontakty z Iranem i Hezbollahem, radykalną organizacją szyicką z Libanu - podała w czwartek agencja KUNA.

W ubiegłym roku w procesie członków "komórki Abdali" sąd w Kuwejcie skazał jednego Irańczyka i grupę Kuwejtczyków za szpiegowanie na rzecz Iranu i związki z Hezbollahem.

Napięcia między szyickim Iranem a rządzonymi przez sunnickie elity państwami Zatoki Perskiej pogłębiły się na skutek kryzysu dyplomatycznego między Arabią Saudyjską i Iranem, który wybuchł na początku stycznia 2016 roku po straceniu przez Rijad wpływowego szyickiego duchownego Nimra al-Nimra.

Wzburzeni egzekucją demonstranci w Iranie zaatakowali saudyjską ambasadę i konsulat w tym kraju, na co Rijad zareagował, zrywając stosunki dyplomatyczne z Teheranem. (PAP)

cyk/ kar/

Źródło:PAP
Tematy
Otwórz PKO Konto za Zero na selfie albo zamów kuriera!

Otwórz PKO Konto za Zero na selfie albo zamów kuriera!

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki