REKLAMA
PIT 2023

BADANIEAktywizacja osób z pokolenia 55+ receptą na niedobór pracowników

2022-11-13 06:00
publikacja
2022-11-13 06:00

Liczba pracujących osób w wieku 25-34 lata spadła w dekadę o 5,8 pkt. proc., a liczba zatrudnionych w wieku 55-64 lata wzrosła o 4,3 pp. - podają autorzy raportu „Pokolenia na polskim rynku pracy”. Ich zdaniem sposobem na pogłębiający się niedobór pracowników jest aktywizacja starszego pokolenia na dużo większą skalę niż obecnie.

Aktywizacja osób z pokolenia 55+ receptą na niedobór pracowników
Aktywizacja osób z pokolenia 55+ receptą na niedobór pracowników
fot. Ground Picture / / Shutterstock

"Największy odsetek pracujących stanowią obecnie osoby w wieku 25-34 lat oraz 35-44 – łącznie to ponad 50 proc. aktywnych zawodowo. Podczas gdy udział osób w wieku 25-34 lat w całkowitej liczbie aktywnych zawodowo spada (-5,8 pp. na przestrzeni ostatnich 10 lat), rośnie odsetek pracujących w wieku 55-64 lat (+4,3 pp.) oraz 65+ (+2,6 pp.)" - napisano w komentarzu do raportu „Pokolenia na polskim rynku pracy” firmy Grafton Recruitment.

Zdaniem dyrektor operacyjnej Grafton Recruitment Ewy Michalskiej "jednym z kluczowych rozwiązań pogłębiającego się niedoboru pracowników jest wdrażanie polityki różnorodności w firmach i aktywizacja starszego pokolenia na dużo większą skalę niż obecnie. "Warto pamiętać, że 50+ to nie tylko rosnąca grupa, ale wbrew utartym opiniom – nadal otwarta na wyzwania zawodowe, mająca wartościowe doświadczenia, którymi chce się dzielić" - stwierdziła.

Podano w raporcie, że przedstawiciele pokolenia baby boomers (urodzeni w latach 1946-1964) stanowią 25 proc. pracujących, o 20 proc. więcej niż najmłodsze "zetki" (1996-2000). Pomiędzy nimi plasują się "igreki" (millenialsi – 1980-1995) z 35 proc. udziałem w rynku pracy oraz 33 proc. aktywnych zawodowo "iksów" (1965-1979).

Zdaniem autorów raportu pandemia COVID-19, skutki wojny w Ukrainie oraz obecna sytuacja gospodarcza wpływają nie tylko na funkcjonowanie konkretnych branż, ale również na morale samych pracowników. Jak wskazali, jest to szczególnie widoczne w kontekście wartości, jakimi kierują się obecnie poszczególne pokolenia.

"Poza oczywistymi wyróżnikami pokoleń ich wspólnym mianownikiem okazuje się docenianie zdrowia i życia rodzinnego jako wartości mających bezwzględnie największe znaczenie w życiu prywatnym. Niezależnie od wieku wszyscy przedkładają zdrowie i rodzinę ponad pieniądze, pasję, karierę czy życie towarzyskie. Baby Boomers są grupą najbardziej zgodną w ocenie znaczenia zdrowia – aż 52,6 proc. respondentów przypisuje mu pierwsze miejsce" - podali. Wśród trzech najistotniejszych wartości w życiu zawodowym wszystkie grupy wskazały atmosferę w pracy, wysokie wynagrodzenie oraz stabilność i bezpieczeństwo zatrudnienia. Dobra atmosfera jest zdecydowanie najważniejsza w opinii Zetek (56 proc. wskazań), następnie Iksów (52,8 proc.) i Baby Boomersów (52,6 proc.), a najmniej Igreków (48 proc.).

Autorzy raportu wskazali też, że wysokie wynagrodzenie to z kolei najbardziej znaczący czynnik według Iksów – znalazło się na pierwszym miejscu wśród wskazań (59 proc.). W przypadku Igreków było to 57 proc., Zetek – 51 proc., a Baby Boomers – 46 proc.

"Stabilność i bezpieczeństwo zatrudnienia najmniejsze znaczenie ma dla pokolenia Y (41 proc.), następnie Zetek (48 proc.) i Iksów (51 proc.). Najbardziej doceniają je przedstawiciele najstarszego pokolenia – ten czynnik znalazł się u nich na pierwszym miejscu (59 proc. wskazań). To oni również są najbardziej spójni w obszarze wartości wyznawanych zarówno w kontekście swojego życia zawodowego, jak i prywatnego" - podano w raporcie.

Z raportu wynika ponadto, że wśród atrakcyjnych dla poszczególnych grup wiekowych benefitów znalazły się m.in. elastyczne godziny pracy (BB – 33 proc.; iksy – 31 proc.; millenials – 30 proc.; zetki – 28 proc. wskazań) i bezpłatne posiłki (BB – 33 proc.; iksy – 25 proc.; millenials – 23 proc.; zetki – 26 proc.). Jednak to opieka medyczna jest najbardziej docenianym przez pracowników dodatkiem pozapłacowym (BB – 46 proc.; iksy – 45 proc.; millenials – 33 proc.; zetki – 34 proc. wskazań). "Nie dziwi fakt, że każda z grup wiekowych na pierwszym miejscu wskazała prywatną opiekę medyczną jako najatrakcyjniejszy dla nich benefit. W świetle ostatnich wydarzeń i doświadczeń takich jak: pandemii COVID-19, wojny w Ukrainie oraz trudnej sytuacji społeczno-gospodarczej perspektywa dofinansowania do prywatnej opieki medycznej zyskuje na wartości. Zapewnienie łatwiejszego dostępu do ochrony zdrowia znacznie zwiększa poczucie bezpieczeństwa" - ocenili autorzy raportu.

Jak zwrócili uwagę, wśród najstarszego pokolenia notuje się najwyższy odsetek osób wykonujących pracę zgodną z ich wykształceniem (niemal 58 proc. wskazań). Oznacza to, że w obliczu obecnego deficytu wykwalifikowanych pracowników kandydaci 55+ stanowią ciekawą grupę dla pracodawców.

Według Danuty Protasewicz z Grafton Recruitment różnice między pokoleniami były, są i zawsze będą. "Przedstawiciele każdego z nich wnoszą inne umiejętności, doświadczenia, odmienne postawy, sposoby komunikowania, a także zainteresowania czy energię. Warto patrzeć na pokolenia nie przez pryzmat często krzywdzących stereotypów, ale potencjału wynikającego zarówno z podobieństw, jak i dzielących ich różnic" – oceniła.

Raport „Pokolenia na polskim rynku pracy” został przygotowany przez ekspertów Grafton Recruitment na podstawie badań zrealizowanych w sierpniu 2022 r. przez agencję badawczą SW Research oraz Grafton Recruitment. W okresie 12.08-22.08 br. SW Research przeprowadziła 1011 ankiet na reprezentatywnej próbie pracujących Polek i Polaków w wieku 22-65 lat, mieszkających w miastach liczących powyżej 100 tys. mieszkańców. Ankieta skierowana do pracodawców (przedstawicieli małych, dużych i średnich przedsiębiorstw, N=98) została przeprowadzona metodą CAWI przez Grafton Recruitment w okresie 09.08.2022-07.09 2022 roku. 

lgs/ kmz/ skr/

Źródło:PAP
Tematy
Wypróbuj Pracuj.pl za 1zł! Zatrudniaj szybko i skutecznie!

Wypróbuj Pracuj.pl za 1zł! Zatrudniaj szybko i skutecznie!

Advertisement

Komentarze (6)

dodaj komentarz
andrettoni
Prawda jest taka, że dla osób starszych ofert pracy jest mało, a co gorsza w Polsce jest niewiele propozycji zmiany kwalifikacji. Prace można znaleźć, ale głównie fizyczna w sklepie/ochronie/na magazynie. Młodzi piją kawki w korporacjach, a starzy mają biegać fizycznie. Papierki z pseudostudiów liczą się bardziej od rzetelności i Prawda jest taka, że dla osób starszych ofert pracy jest mało, a co gorsza w Polsce jest niewiele propozycji zmiany kwalifikacji. Prace można znaleźć, ale głównie fizyczna w sklepie/ochronie/na magazynie. Młodzi piją kawki w korporacjach, a starzy mają biegać fizycznie. Papierki z pseudostudiów liczą się bardziej od rzetelności i kwalifikacji. Sam kilka lat temu odszedłem z policji na emeryturę. Po latach służby oczekiwałem awansu i podwyżki, a nie młodego kierownika z zerowym doświadczeniem i układami. Teraz mam emeryturę i sobie dorabiam. Zero stresu, zero krzyków. Jeżeli państwo zamiast dać 500 zł podwyżki woli mi płacić emeryturę, to dlaczego mam jej nie brać? Przychodzi do was doświadczony pracownik i mówi: dajcie mi podwyżkę, to zostanę, a nie to odejdę, to co mu mówicie? Spadaj, przyjmiemy kogoś młodego? Prawda jest taka, że minimalną płacę to ja zarobię wszędzie, a z emerytura to więcej niż gdybym dalej prowadził "poważną pracę". Choć z drugiej strony umiem prowadzić dochodzenia, werbować współpracowników, robić analizy i kilka bardziej specjalistycznych rzeczy, ale kogo to obchodzi? W Niemczech za robienie byle czego zarabiam 2 razy tyle co w Polsce za "ambitną pracę". Do tego jeszcze emerytura. Zarobki razy 2,5. Nie chcieli mi dać podwyżki, to dałem ją sobie sam.
arzab
Jeśli już masz 55+ to lepiej prąciem orać pole niż pracować w tym grajdole !
nepot_synekurzasty
Kompletnie nie rozumiem zamiłowania naszych Januszów biznesu do wpisywania w oferty pracy wyrażenia o tym, że poszukują pracownika do swojego ,,młodego zespołu''. Po pierwsze dlaczego niby zespół młody miałby być lepszy, po drugie, co to o nich samych świadczy? - że pogardzają ludźmi starszymi ?
santoriusz
najwięcej zdrowie doceniają ludzie schorowani, zdrowy byk ma inne rzeczy na głowie i tyle jeśli chodzi o wnioski. A ja prosiłbym autorów raportu aby byli łaskawi podać dokładne szczegóły rodzajów prac jakie Ci zaktywizowani podejmowali. Prawda jest taka że jeżeli w metryce masz 6 z przodu już bardzo blisko to bez znajomości zapomnij najwięcej zdrowie doceniają ludzie schorowani, zdrowy byk ma inne rzeczy na głowie i tyle jeśli chodzi o wnioski. A ja prosiłbym autorów raportu aby byli łaskawi podać dokładne szczegóły rodzajów prac jakie Ci zaktywizowani podejmowali. Prawda jest taka że jeżeli w metryce masz 6 z przodu już bardzo blisko to bez znajomości zapomnij o jakiejkolwiek przyzwoitej pracy.
jenak
Nie rozumiem.

Też kolejna osobliwość.

Do Europy wali drzwiami i oknami moc inżyniera, a tu aktywacji last resort.

Dekarstwem mają zająć, kuciem, szparagiem?

Bo w biurze to i rustykalny 80 latek wytrzymie. Ma się rozumieć w trybie 4 dniowego dnia pracy...hahaha.....
jenak
Aktywizacja zamiast aktywacja. Brzmi jednak lepiej.

Powiązane: Praca

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki