REKLAMA

92 lata temu Polska pokonała bolszewików

2012-08-15 12:42
publikacja
2012-08-15 12:42
Siła ducha i morale polskich żołnierzy w sierpniu 1920 roku były jednym z fundamentów naszego zwycięstwa - mówił Bronisław Komorowski w wystąpieniu podczas obchodów rocznicy Bitwy Warszawskiej przed Grobem Nieznanego Żołnierza w Warszawie.

Prezydent powiedział, że do zwycięstwa nad bolszewikami przyczynił się również fakt, iż 90 lat temu cały naród skupił się wokół obrony niepodległości kraju i budowy siły polskiej armii, wznosząc się ponad większość podziałów politycznych. Przypomniał też, że w 1920 roku walczącą z nawałą bolszewicką Polskę wsparły państwa Europy zachodniej, w tym szczególnie Francji.

Bronisław Komorowski mówił, że należy zadać pytanie, czy dziś w stopniu wystarczającym dbamy o bezpieczeństwo Polski. Jak podkreślił, wzorem może być dla nas postawa Polaków podczas wojny 1920 roku. Bronisław Komorowski zwrócił uwagę, że odbudowa zdolności obronnej naszego kraju to obowiązek wobec Ojczyzny i wobec NATO. Prezydent zaapelował o kontynuowanie modernizacji sił zbrojnych szczególnie w kierunku zwiększania zdolności obrony naszego terytorium.

Wśród priorytetów polskiego wojska Bronisław Komorowski wymienił unowocześnienie i usprawnienie systemu dowodzenia i szkolnictwa wojskowego, wyposażenie marynarki wojennej w nowoczesne, przystosowane do obrony polskiego wybrzeża, okręty, a przede wszystkim nowoczesny system obrony przed atakiem z powietrza. Prezydent przyznał, ze to kosztowne przedsięwzięcie, jednak w budżecie państwa muszą znaleźć się pieniądze na ten cel. Jak zwrócił uwagę, zakończenie misji afgańskiej pozwoli przeznaczyć więcej funduszy na budowę obrony przeciwlotniczej.

Święto Wojska Polskiego zostało ustanowione na pamiątkę zwycięstwa Polaków nad Armią Czerwoną w Bitwie Warszawskiej 1920 roku. Bitwę uważa się za jedną z 18. najważniejszych bitew w dziejach świata. Zapewniła ona Polsce niepodległość i uchroniła Europę przed rewolucją bolszewicką. W świadomości Polaków przetrwała jako "Cud nad Wisłą".

Pawlak: każde pokolenie ma swoją bitwę warszawską


Każde pokolenie ma swoją bitwę warszawską - mówił Waldemar Pawlak podczas uroczystego apelu przed pomnikiem Wincentego Witosa w Radzyminie. Tymi słowami wicepremier odniósł się skutków do kryzysu finansowego, wzywając jednocześnie do naprawy państwa.

Prezes PSL mówił, że często prości ludzie "za jakieś proste potknięcie " mają dużo kłopotów a " bankster mający kilka wyroków", może oszukiwać ludzi. Nie wszystkie instytucje zadziałały tak jak trzeba - mówił Pawlak, nie precyzując do czego się odnosi.

Jak dodał, można zadać pytanie, "czy to co się zdarzyło", nie wyczerpuje okoliczności , które powinny "nakłonić sprawiedliwy sąd, by odwiesił wyrok wobec tego, który nadużywał zaufania".

Niektóre instytucje działają w sposób urągający powszechnemu poczuciu sprawiedliwości - podkreślał wicepremier. To są takie bitwy - mówił - które trzeba wygrywać trochę po cichu ale krok po kroku i szanować ludzi , którzy solidnie wykonują swoje obowiązki. Prezes PSL podkreślił, że zwykli obywatele często spotykają się ze zbytnią - jak powiedział - represyjnością państwa w mało istotnych sprawach.

Po uroczystym apelu o godzinie 17:00 odbędzie się msza święta i apel poległych na Cmentarzu Żołnierzy Polskich 1920 r. w Radzyminie.

Informacyjna Agencja Radiowa/IAR/TVP Info/kd/nyg

Źródło:IAR
Tematy
Tanie konto firmowe bez ograniczeń czasowych

Tanie konto firmowe bez ograniczeń czasowych

Komentarze (4)

dodaj komentarz
~1959
Nie cud tylko złamane szyfry ruskich dały nam zwycięstwo.Nie modlitwy tylko robota kryptologów i oddanie żołnierza uratowały kraj.Klechy zawsze podłączają się pod sukces-jedynie Owsiak nie daje się .... ale...?
~zsolt
tego się z POlszewickich mediodajni nie dowiecie:

http://www.bibula.com/?p=35105
~Mały gucio
Albo cud albo , strategia wodza i morale żołnierzy. Trzeba się wypowiedzieć.
~autor
a teraz nie może sobie dać rady z oszustami....jest bezradna....

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki