REKLAMA

90 proc. dopłaty na wymianę "kopciuchów" dla właścicieli schronisk górskich. Projekt Lewicy wpłynął do Sejmu

2021-01-13 13:05
publikacja
2021-01-13 13:05
fot. Jerzy Pawleta / FORUM

Chcemy, aby właściciele schronisk górskich otrzymali 90 proc. dopłaty na wymianę "kopciuchów" - mówił na konferencji prasowej poseł Lewicy Przemysław Koperski, który w środę złożył projekt w tej sprawie do marszałek Sejmu.

Lewica na konferencji w Sejmie przedstawiła projekt nowelizacji ustawy o wspieraniu termomodernizacji i remontów oraz o centralnej ewidencji emisyjności budynków, którego celem jest eliminacja "kopciuchów" ze schronisk. "W Polsce jest około 100 schronisk górskich. Większość z nich opalanych jest węglem. W ciągu ostatnich 30 lat polski rząd nie miał dobrego pomysłu, żeby tę sytuację zmienić" - mówił Koperski.

"Chcemy, żeby właściciele schronisk górskich, przede wszystkim PTTK, otrzymali dopłatę do likwidacji dotychczasowych, starych źródeł ciepła w wysokości 90 proc. z funduszu termomodernizacji" - tłumaczył poseł Lewicy.

Jak dodał, w przypadku instalacji bez fotowoltaiki to dopłata wynosiłaby 49 proc.

"Mamy nadzieję, że środki finansowe, które są zawarte w funduszu termomodernizacji, to jest ponad 3 mld zł na lata 2020-2029, pozwolą wyasygnować kwotę ok. 20 mln zł, żeby kwestie smogu w schroniskach górskich zlikwidować" - ocenił.

Jak podkreślał europoseł Marek Balt, "dobrze, żeby wizytówką naszych gór nie były tiry z węglem, nie były kopcące schroniska, ale żeby były schroniska wyposażone w nowoczesne, elektryczne kotły ogrzewające te miejsca". "Jest to wstyd, że w naszych pięknych górach czuć spaleniznę spalonego węgla i zamiast cieszyć się świeżym, czystym, zdrowym powietrzem musimy wdychać zanieczyszczenia" - podkreślał.

Jak wskazano w uzasadnieniu projektu, nowela zakłada dodanie schronisk górskich do listy obiektów o wspieraniu termomodernizacji i remontów oraz o centralnej ewidencji emisyjności budynków. Wynikiem proponowanej zmiany będzie możliwość zaliczenia inwestycji w budynki będącej schroniskami górskimi do przedsięwzięć termomodernizacyjnych.

Tzw. kopciuchy mogą być wymieniane w ramach rządowego programu Czyste Powietrze. To zainaugurowany we wrześniu 2018 r. program, którego celem jest zmniejszenie emisji zanieczyszczeń powietrza z istniejących już jednorodzinnych budynków mieszkalnych oraz uniknięcie emisji z domów nowobudowanych.

Budżet programu Czyste Powietrze na lata 2018-2029 to 103 mld zł. Jego operatorem są wojewódzkie fundusze ochrony środowiska. Domostwa mogą starać się o dofinansowanie na wymianę pieców, ocieplenie domów i instalację fotowoltaiczną. Wysokość dotacji uzależniona jest od dochodów w gospodarstwie domowym. W podstawowej wersji dotacje wynoszą do 20 tys. zł, a dla mniej zamożnych do 32 tys. zł. (PAP)

autor: Grzegorz Bruszewski

gb/ itm/

Źródło:PAP
Tematy

Otwórz konto w promocjach: 300 zł premii za otwarcie i polecenie konta

Advertisement

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane: Smog

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki