REKLAMA

800+ zamiast 500+ - będzie podwyżka świadczenia? Sprawdzona kiełbasa wyborcza wraca do gry

Agata Wojciechowska2023-03-17 14:00redaktor
publikacja
2023-03-17 14:00

PiS zmienia zdanie co do waloryzacji świadczenia 500+ z godziny na godzinę. Tu kusi słowami posła Tadeusza Cymańskiego, że 300-złotową podwyżkę trzeba dokładnie policzyć. Za innym razem minister Marlena Maląg miażdży wszelką nadzieję, informując, że nie ma takiej opcji. Czy rzecznik rządu Piotr Müller przez przypadek wyjawił, kto ostatecznie o tym zdecyduje?

800+ zamiast 500+ - będzie podwyżka świadczenia? Sprawdzona kiełbasa wyborcza wraca do gry
800+ zamiast 500+ - będzie podwyżka świadczenia? Sprawdzona kiełbasa wyborcza wraca do gry
fot. Adam Chelstowski / / FORUM

Zbliżające się wielkimi krokami wybory parlamentarne będą odbywały się zapewne pod hasłem walki z pełnoletnią inflacją. Nie obejdzie się także bez kolejnych zapowiedzi odnośnie do ulżenia rodzinom w tym trudnym czasie. Czy więc czeka nas waloryzacja 500+ tuż nad urną (na razie tylko wyborczą, a nie gospodarczą)?

W rozmowie z Radio Zet, rzecznik rządu Piotr Müller był pytany o podniesienie świadczenia 500+ do 800+ tuż przed wyborami. Stanowczo zaprzeczył, by jednak zaraz dodać, że "decyzja w tej sprawie nie została jeszcze podjęta, a podstawą dla niej będą rozmowy z wyborcami". Bo "nie ma pewności, co zostanie obiecane przed wyborami". Dyskusje m.in. i na ten temat mają odbywać się podczas objazdu po Polsce, jaki zapowiada PiS. 

Zapytana o to samo minister Marlena Maląg odpowiedziała, że "na ten moment" rząd nie pracuje nad takim rozwiązaniem. Rząd ten jednak już wielokrotnie dowiódł, że potrafi dość szybko, o ile jest mu to na rękę, przepychać takie sprawy przez sito legislacyjne. Doskonałym przykładem jest tu podatek do nadmiernych zysków. 

Z wypowiedzi polityków PiS wynika, że dorzucą coś do programów prorodzinnych. Jak zaznaczył rzecznik rządu, "można się zastanawiać, czy waloryzować program 500+, czy szukać innych programów, czy korekt podatkowych". Być może więc do 500+ stworzą 300+ bardziej celowane do swojego elektoratu, a niekoniecznie dla wszystkich. 

Źródło:

Redaktor działu newsroom w portalu Bankier.pl. Absolwentka historii, którą studiowała dłużej niż statystyczny student, ale za to przeszła przez kilka uniwersytetów, w tym uczelnię w Edynburgu. Swoje życie zawodowe rozpoczęła dziesięć lat temu z portalem Bankier.pl. Później współpracowała z licznymi redakcjami, pisząc dla "Gazety Wrocławskiej", nagrywając dla Polskiego Radia i - ku zgorszeniu niektórych - kreując rzeczywistość w "Fakcie". Na pewno nie napisze nic o WIG20, a jeśli już to tylko w kontekście plotek, pogłosek czy domysłów. Dla czytelników siedzi nocami, oglądając seriale, podliczając gaże, czytając książki, śledząc nietypowe aukcje czy podróżując palcem po mapie. Nienawidzi wyrazu “dedykowany”, przeciw któremu prowadzi osobistą krucjatę w internecie. Telefon: 71 748 9511

Tematy
Tanie konto firmowe bez ograniczeń czasowych

Tanie konto firmowe bez ograniczeń czasowych

Komentarze (44)

dodaj komentarz
vacarius
To będzie oznaczało podwyżkę inflacji z 20% na 50%
mistrz_erudycji
To kaczyński może spożywać kiełbasę?
prezestak
Karyny oczekują minimum 1000 zł
trolley
Czemu w ogóle 500+ nie jest odliczane od podatku w formie ulgi??? Pracujesz to masz jeszcze dodatek na dzieci, nie pracujesz to nie masz nic - i zaraz by patologia odleciała w przedbiegach i zaczęło by to sens większy mieć
polityka_to_nie_ekonomia
Tylko ludzie by nie wiedzieli na jaką partię głosować ;) A teraz wystarczy, że postraszą, że jak przyjdą inni to od razu zabiorą 500+ i sprawa jest jasna.
krzysiek-b
głosować na socjalistów przy inflacji 20% to jak chodzić sobie z papieroskiem w składzie dynamitu... ciekawe czy Polacy mają choć trochę rozumu. Test niebawem ale póki co widać że marzy się większości powrót komuny i życie jak w Wenezueli. Brawo rodacy! brawo
mesten
Uważam, że głosujący na pis powinni płacić wyższe podatki.
trolley
800+? Dopiero Ukraińcy będą mieli co wyłudzać XD.
luckyrich
Mi nie muszą nic dawać. Wystarczy, że nie będą zabierać. Żeby pieniądze zamiast do nierobów i tych, co pracują na czarno i nie płacą podatków trafiały do ludzi uczciwych i pracujących legalnie, należy zwiększyć kwotę wolną od podatku, ale nie tak jak w Polskim Ładzie, gdzie to nic nie dało ludziom przedsiębiorczym, a wręcz zabrało Mi nie muszą nic dawać. Wystarczy, że nie będą zabierać. Żeby pieniądze zamiast do nierobów i tych, co pracują na czarno i nie płacą podatków trafiały do ludzi uczciwych i pracujących legalnie, należy zwiększyć kwotę wolną od podatku, ale nie tak jak w Polskim Ładzie, gdzie to nic nie dało ludziom przedsiębiorczym, a wręcz zabrało (9% składka zdrowotna wszystko zniwelowała). Ci, co dają się przekupić rozdawnictwem chyba nie rozumieją, że żaden rząd nie ma własnych pieniędzy. Rozdawana kasa jest naszą wspólną kasą (która mogłaby pójść na utworzenie miejsc pracy, remonty dróg, poprawę bezpieczeństwa, darmowe przedszkola, lekarstwa czy badania zdrowotne itp.) lub zaciągniętym długiem, który też my będziemy musieli oddać. Zapłacimy wszyscy. Właśnie trwa największy transfer majątku od ludzi zaradnych, pracowitych i kompetentnych do nieudolnych, leniwych i o niskich kwalifikacjach. Jako że jestem przedsiębiorczy i bez dzieci, nie mam złudzeń. Nic nie dostanę, a wręcz będą mnie łupić podatkami i coraz większym ZUSem. Ode mnie głównie zależy jak mi się wiedzie i jak będę żył na starość. Żaden polityk czy partia mi nie pomoże. Zobaczcie sobie ksiązke pt. Emerytura nie jest Ci potzrebna . Nawet przy ograniczonych zasobach rozsądne i systematyczne działania pozwalają zbudować dla siebie finansowe bezpieczeństwo, a nawet finansową wolność i zostawić coś dzieciom.

Powiązane: 500 zł na dziecko

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki