700 tys. dzieci zagrożonych ubóstwem

Dzień Dziecka to ważne święto, ale nie każdy może liczyć na prezenty. Z danych GUS wynika, że skrajnym ubóstwem zagrożone jest ok. 10% dzieci i młodzieży do 18 roku życia. Najgorzej sytuacja przedstawia się wśród małżeństw z co najmniej czwórką dzieci.

1 czerwca swoje święto obchodzi 5,7 mln dzieci w wieku do 14 lat. Liczba młodych Polaków z roku na rok maleje. Odsetek młodych ludzi zmniejszył się z 31% w latach 80-tych do mniej jak 20% obecnie. Młodzież do 18. roku życia stanowi teraz tylko 19% ogółu, czyli nieco ponad 7 mln osób.

Kryzys demograficzny w Polsce stał się faktem

Przeciętna Polka rodzi średnio 1,33 dziecka. Z szacunków ZUS wynika, że już za dwadzieścia lat liczba Polaków spadnie o 2 miliony. Równocześnie zwiększy się udział osób starszych w strukturze ludności. Obecnie liczba emerytów i rencistów wynosi 7,3 mln osób – w ciągu dwóch dekad ma zwiększyć się do 10 mln.

Oznacza to, że obecne pokolenie młodych wchodzących na rynek pracy czeka los „sandwiczów” – będą musieli jednocześnie utrzymywać rodziców i dzieci. Otwarte pozostaje pytanie, czy na te ostatnie starczy sił i środków.

Na sytuację demograficzną duży wpływ mają warunki ekonomiczne. Społeczeństwo ewoluuje – kobiety podobnie jak mężczyźni mają pełne prawo do realizowania się zawodowo, a to sprawia, że jest coraz mniej czasu na dzieci. Do tego dochodzą koszty odchowania, które dla jednego dziecka szacowane są na poziomie 170 tys. zł przez 20 lat. Każdy normalny rodzic chce zapewnić swojemu dziecku wszystko co najlepsze – stąd pojawia się przekonanie, że zanim przyjdzie czas na dziecko trzeba zapewnić mu warunki finansowe do rozwoju.

Rodziny wielodzietne są najbardziej zagrożone ubóstwem

Niestety, blisko 10% młodych do 18. roku życia zagrożonych jest ubóstwem. To oznacza, że 700 tys. dzieci w zasadzie żyje w biedzie. Granica ubóstwa relatywnego dla 1-osobowego gospodarstwa domowego wynosi 706 zł miesięcznego dochodu. Dla gospodarstwa 4-osobowego - 1906 zł.

Zagrożenie ubóstwem skrajnym, czyli takim, gdzie dochód na osobę jest niższy, niż wynosi minimum egzystencji. Osoby, które mają w miesiącu mniej środków do dyspozycji zwyczajnie może spotkać głód, życie na ulicy, itd. Blisko tej granicy jest 2,4% gospodarstw domowych z jednym dzieckiem; 4,7% z dwójką dzieci; 10,2% z trójką dzieci i ponad 22% z czwórką i większa liczbą dzieci.

Zagrożenie ubóstwem maleje. W 2005 roku skrajna bieda groziła 12,3% obywateli. W 2012 roku odsetek ten spadł do 6,4%, ale niestety w 2013 roku zwiększył się do 7,4%. Wzrost gospodarczy daje nadzieję, że sytuacja gospodarstw domowych w najbliższych latach ulegnie poprawie. Niemniej, stosunkowo duża liczba dzieci żyjących w biedzie lub zagrożonych biedą wymaga bardziej zdecydowanych działań ze strony państwa, które liczy na to, że w przyszłości obecnie młodzi ludzie będą pracować na utrzymanie starszych. Mowa stypendiach, większych ulgach na dzieci, promowanie rodzin z dziećmi, itp. Inwestycje tego typu to absolutnie priorytet, bo inaczej za kilka lat nie będzie miał kto obchodzić Dnia Dziecka.

Łukasz Piechowiak

Łukasz Piechowiak

Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 0 ~kim1

i wszędzie instytucje państwowe są DLA CIEBIE ..WROGIEM !!! taki SYSTEM STWORZONO

! Odpowiedz
0 0 ~emeryt

Głosujcie nadal na Partie Oszustów i,'słońce Peru'' a pozostanie Wam i dzieciom- żywić się szczawiem,mirabelkami [wg niesioła] i w ostateczności plądrowaniem śmietników.!!!!

! Odpowiedz
0 0 ~miro

gdzie jest ten ryży dobrobyt?

! Odpowiedz
0 0 ~wad

jak chcesz kraj emerytów i rencistów a młodych jako towar eksportowy i niewolników to głosuj dalej na PO

! Odpowiedz
0 0 ~adw

już to jest uciązliwe w mniejszych miastach jak autobusy i tramwaje zasłane emerytami są szokujące

! Odpowiedz
0 0 ~vw

Mam 39 lat. Nie rozumiem dlaczego podaje się w tym artykule, ze to kobiety przez to, ze chcą robić "karierę" nie chcą rodzić dzieci. Czy to nie przypadkiem zamiatanie pod dywan faktycznego powodu? Kobiety i mężczyźni w wieku produkcyjnym nie mają pracy albo boją się, żę ja stracą. To jak tu myśleć o rodzinie? Jesteśmy bardziej odpowiedzialnym społeczeństwem i teraz wiemy, ze nie wystarczy urodzić ale trzeba zapewnić byt i wykształcenie. Niestety też wszystkim wiadomo, ze przez błędy poprzedniego pokolenia niestety my płacimy długi i nie stać nas na dzieci. Na dodatek jesteśmy obarczeni płaceniem obecnym emerytom wskutek systemu zusowskiego. Błędne koło. Jak młodzi poczują się bezpieczniej-a zwłaszcza kobiety które mogą wydać na świat potomstwo to to zrobią nie inaczej-taka jest biologia i taka jest natura. Zróbmy tak aby kobietom to ułatwić. Praca dla kobiet, żłobki i przedszkola aby to ułatwić. Na to musza być pieniądze jak zależy nam na rozmnażaniu się.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 0 ~polak

Zebrać wszystkie i odrazu wysłać na wychowanie do UE bo tam będą pracować w pszyszłości niech je teraz karmia a nie POLSKA..............

! Odpowiedz
0 0 ~dex

politykom pomieszalo sie panstwowe z prywatnym zaradnosc ze zlodziejstwem, obsiedli to panstwo jak wszy i pija krew z kazdej strony wiec dzieciaczki i ich rodziny nie liczcie na nic. sytuacja jest taka jak podobna w 80 roku kiedy to ludzie zatrzymali kraj w protescie przeciw totalitarnej wladzy tyle ze dzis nikt juz nie zaprotestuje - jak se wybraliscie tak macie,dlatego ci przy korycie czuja sie mocni

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 0 ~1.zenon

Wzorem urzędników ogłosiłem przetarg na kraj w którym będzie mi się żyło najtaniej.

Niestety mój kraj ojczysty przegrał i okazało się że wygrała Wielka Brytania. Sorry takie były warunki przetargu......

W związku z tym wszystko co posiadam przenoszę do kraju , który przetarg wygrał...

W 1939 r. Rząd i dowództwo wojskowe ( oprócz P. Starzyńskiego) sp...lił do Wielkiej Brytanii zostawiając cały Naród na pastwę agresorów... Teraz możemy odpłacić tym samym - , spieprzajmy tam gdzie po prostu nasza praca i talenty są doceniane, a rząd niech zostanie w Polsce na pastwę Agresorów : (GM Money Bank, Carrefour, Biedronka, Uni Credito, Ikea, Tessco, ) i wiele , wiele innych.

Zacytuję współczesnego wieszcza - ( niedoceniany Ernest Bryl - ledwie gdzie się dźwignie ze skorupy jałowizny zielona łodyga , a i tę zatratują.. bo kogo obejdzie , czy po tych bojach co na ziemi wzejdzie,,,),


Sorry za błędy , ale za błędy na górze nie przeprasza nikt, chyba ze za przeprosiny uznać - szyderczy , cyniczny , śmiech...

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 0 ~leszczuk

Ludzie powinni mieć mniej obciążeń podatkowych ze strony Państwa większą swobodę działania. Nic nie pomogą żadne programy. Programy służą matactwu. Ludzie powinni wiedzieć, że tylko z ciężkiej pracy pochodzi dobrobyt. Przede wszystkim nie powinni być okradani przez Państwo! Inwestować powinniśmy w dzieci, a nie w ZUS i wirtualne emerytury!

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz

Porównaj oferty

Sprawdź, które banki pożyczą pieniądze na najlepszych warunkach, i ile wyniesie miesięczna rata kredytu.

Znajdź najbardziej zyskowną lokatę bankową. Określ najważniejsze cechy, a wyszukiwarka wybierze najlepsze oferty.