REKLAMA

60 wniosków do prokuratury ws. doradztwa podatkowego bez uprawnień

2020-10-21 13:59
publikacja
2020-10-21 13:59
60 wniosków do prokuratury ws. doradztwa podatkowego bez uprawnień
60 wniosków do prokuratury ws. doradztwa podatkowego bez uprawnień
fot. Lenka Horavova / / Shutterstock

Krajowa Izba Doradców Podatkowych złożyła do prokuratury 60 zawiadomień o popełnieniu przestępstwa w związku ze świadczeniem usług doradztwa podatkowego bez odpowiednich uprawnień, kolejne kilkaset jest przygotowanych - poinformowała w środę Izba.

Z komunikatu Izby wynika, że osoby i spółki, które świadczą usługi doradztwa podatkowego bez odpowiednich uprawnień, mogą zapłacić nawet 50 tys. zł kary. Wskazano, że do prokuratury trafiło w środę 60 zawiadomień o popełnieniu przestępstwa, kolejne 400 jest w przygotowaniu - trafią na biurka prokuratorów w jeszcze w tym roku.

Jak tłumaczy, cytowany w komunikacie, przewodniczący Krajowej Rady Doradców Podatkowych prof. Adam Mariański, zgodnie z prawem, aby móc wykonywać usługi doradztwa podatkowego i reprezentować klientów przed urzędem skarbowym, należy mieć przewidziane przepisami uprawnienia.

"Doradztwo podatkowe bez uprawnień, to w Polsce przestępstwo zagrożone grzywną w wysokości do 50 tys. zł. Zbadaliśmy to zjawisko i odkryliśmy, że co najmniej kilka tysięcy podmiotów w Polsce, głównie biur rachunkowych, oferuje swoim klientom nieuprawnione doradztwo, narażając ich na poważne konsekwencje. Postanowiliśmy na ten fakt zareagować wysyłając zawiadomienia do organów ścigania" - poinformował prof. Mariański.

KIDP wyjaśnia, że w ramach Izby działa specjalny zespół, który monitoruje rynek i wyławia firmy oferujące usługi doradcze pomimo braku uprawnień. Dodano, że samorząd doradców podatkowych zidentyfikował i udokumentował ok. 500 przypadków łamania prawa przez księgowych i biura rachunkowe.

"Wiele z tych firm i osób ma świadomość tego, że nie posiadając uprawnień doradcy podatkowego nie mogą oferować takich usług, ale mimo to, robi to, bo do tej pory znane były nieliczne przypadki, gdy organy ścigania zajmowały się tym problemem. Postanowiliśmy to zmienić" - zaznacza przewodniczący.

Zapewnia, że działanie Izby podyktowane jest troską o jakość usług świadczonych klientom. Ci często nie zdają sobie sprawy, że osoba, która im doradza, robi to bezprawnie, nie mając stosownej wiedzy i uprawnień.

Zgodnie z prawem doradcą podatkowym może być osoba, która ma wykształcenie wyższe, jest niekarana, odbyła praktykę zawodową oraz zdała państwowy egzamin organizowany przez Ministerstwo Finansów. Według KIDP, dzięki takim kryteriom doradztwem podatkowym w Polsce mogą zajmować się osoby, które mają wiedzę na temat podatków na odpowiednim poziomie. Dodano, że każdy doradca podatkowy ma obowiązek posiadania polisy OC oraz uzupełniania swojej wiedzy – nad czym czuwa KIDP. "Dzięki temu, klienci doradców podatkowych nie ryzykują korzystając z ich usług" - zapewnia samorząd. (PAP)

Autor: Marcin Musiał

mmu/ pad/

Źródło:PAP
Sprawdź jak zyskać 300 zł z Kontem Jakie Chcę

Sprawdź jak zyskać 300 zł z Kontem Jakie Chcę

Advertisement

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki