REKLAMA

Blik w internecie wyprzedził płatności kartami

2020-02-27 11:50
publikacja
2020-02-27 11:50

W ciągu 5 lat funkcjonowania systemu płatności mobilnych Blik jego użytkownicy zrealizowali nim 353 milionów transakcji o wartości 47 mld zł - poinformował w czwartkowym komunikacie Polski Standard Płatności. Jak dodano, Blik najpopularniejszy jest w internecie.

/ CCG

"W lutym mija pięć lat od udostępnienia systemu płatności mobilnych Blik. Przez ten czas Blik stał się powszechnie dostępny i masowo wykorzystywany. Użytkownicy zrealizowali nim łącznie 353 milionów transakcji o wartości 47 miliardów zł" - poinformował w komunikacie Polski Standard Płatności (PSP). Dodano, że w 2019 r. zrealizowano Blikiem blisko 220 milionami transakcji.

Jak przekazano, Blik najpopularniejszy jest w internecie, gdzie w 2019 r. wyprzedził płatności kartami. W ubiegłym roku z Blika skorzystało blisko 9 mln użytkowników.

Przez 5 lat użytkownicy za pomocą Blika w internecie zrealizowano 156 milionów transakcji, a w terminalach w sklepach stacjonarnych 20 milionów. Użytkownicy ponad 24 miliony razy wypłacali i wpłacali Blikiem gotówkę z bankomatów i wykonali ponad 16 milionów przelewów na numer telefonu Blik.

W ostatnim kwartale 2019 roku użytkownicy realizowali średnio 766 tys. transakcji dziennie – czyli 8 na sekundę. Rekord pojedynczego dnia to 1,3 miliona transakcji. Średnia kwota transakcji Blikiem w tym czasie to 136 zł.

Na koniec 2019 roku Blik dostępny był w 476 tys. punktów usługowo handlowych posiadających 538 tys. terminali płatniczych (to 65 proc. wszystkich terminali w Polsce). Korzystać można z niego także w ponad 20 tys. bankomatów (90 proc. rynku) oraz w całym polskim e-commerce.

W komunikacie przypomniano, że Blik został uruchomiony dzięki porozumieniu sześciu konkurujących na co dzień banków. Rozwiązanie zostało w całości wymyślone w Polsce.

"Podstawą do jego stworzenia była aplikacja IKO, funkcjonująca w PKO Banku Polskim, którego prezes – Zbigniew Jagiełło był inicjatorem porozumienia o utworzeniu jednego standardu płatności mobilnych" - czytamy.

W ciągu 5 lat funkcjonowania, Blika udostępniły kolejne instytucje, obecnie skorzystać z niego może 95 proc. klientów bankowości mobilnej.

"Najbliższa przyszłość Blika to przede wszystkim udostępnienie płatności zbliżeniowych w Polsce i na świecie oraz rozwój współpracy z zagranicznymi platformami dostarczającymi rozwiązania płatnicze dla globalnych graczy e-commerce. Dzięki temu sieć akceptacji Blika wyjdzie istotnie poza Polskę" - napisano.

Jak dodano, konsekwencją tego będą starania o współpracę z zagranicznymi bankami, aby zaoferowały one Blik jako formę płatności swoim klientom – użytkownikom aplikacji bankowych na całym świecie.

Blik  to ogólnokrajowy, powszechny standard płatności mobilnych. Możliwość skorzystania z Blika w aplikacjach bankowości mobilnej ma obecnie ponad 90 proc. wszystkich klientów krajowych instytucji finansowych.

Za rozwój systemu odpowiada spółka Polski Standard Płatności. Udziałowcami spółki PSP jest sześć polskich banków: Alior Bank, Bank Millennium, Santander Bank Polska, ING Bank Śląski, mBank, PKO Bank Polski. Z Blika mogą korzystać również klienci Getin Noble Banku, Banku Pekao, BNP Paribas, Credit Agricole, Inteligo, T-Mobile Usługi Bankowe i banków spółdzielczych zrzeszonych w Spółdzielczej Grupie Bankowej.(PAP)

autor: Aneta Oksiuta

aop/ je/

Źródło:PAP
Tematy
Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Komentarze (1)

dodaj komentarz
marianpazdzioch
Następny będzie blockchain, bankowe przelewy na drugi kraniec kuli realizowane w parę chwil. Tak samo obrót nieruchomościami, bez udziału notariusza, czy akcjami bez 2-dniowego clearingu. Niestety ślimaczy się to ze względu na nie nadążanie biurokracji za rozwojem technologii oraz oczywistym godzeniem w jej interesy.

Powiązane: Karty

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki