REKLAMA

4 mld zł. To nasz tegoroczny dług wobec… pszczół

2021-10-23 06:00
publikacja
2021-10-23 06:00
4 mld zł. To nasz tegoroczny dług wobec… pszczół
4 mld zł. To nasz tegoroczny dług wobec… pszczół
/ Informacja prasowa

7,6 tys. zł - o tyle co minutę wzrasta dług, który spłacać powinien każdy z nas. Do końca roku złoży się on na sumę ok. 4 mld zł [1]. Taką kwotę, za którą można by kupić 4 tys. mieszkań w warszawskim Śródmieściu, będziemy winni… pszczołom.

Na wartość pracy zapylaczy zwraca uwagę niestandardowy mural, który właśnie pojawił się w stolicy. Umieszczony na nim licznik co sekundę aktualizuje informacje o tym, ile pieniędzy jesteśmy już w tym roku winni tym pożytecznym owadom.

„W ten symboliczny sposób podkreślamy wartość pracy pszczół, którą można przeliczyć na konkretną sumę. W dodatku szybko rosnącą, bo o ponad 7,6 tys. zł na minutę. Mamy nadzieję, że widząc taką kalkulację, wszyscy jeszcze silniej uświadomimy sobie to, jak wielką szkodą byłoby wyginięcie tych owadów, a tym samym - jak ważne jest, by temu zapobiegać i dbać o zapylacze” – mówi Rafał Mosionek ze start-upu ubezpieczeniowego Beesafe, odpowiedzialnego za powstanie muralu.

Do stworzenia muralu została wykorzystana farba fotokatalityczna, która ma właściwości antysmogowe. Dzięki temu zanieczyszczenia i toksyny, w tym np. składniki spalin samochodowych, które stykają się z pomalowaną nią powierzchnią, są przez nią wychwytywane i rozkładane na produkty neutralne dla środowiska.

Dzieło to jest elementem szerszej kampanii firmy ubezpieczeniowej Beesafe, która w ten nietypowy sposób rozpoczęła kampanię edukacyjną dot. dzikich zapylaczy pod hasłem „Świat bez pszczół to szkoda całkowita”. W jej ramach wraz z organizacjami działającymi na rzecz pszczół i bioróżnorodności - Klubem Gaja, Bractwem Bartnym i fundacjami Łąka oraz Kochajmy Pszczoły - ubezpieczyciel planuje m.in. zajęcia dla przedszkolaków, wsparcie powstawania muzeum bartnictwa, tworzenie filmików z ekspertami, którzy obalą mity dot. pszczół, a także organizację warsztatów z tworzenia „moteli” dla tych owadów i łąk, które zapewnią im pożywienie.

Mural będzie eksponowany na ścianie budynku przy ul. Jana Zamoyskiego 37 w Warszawie do końca listopada 2021 r.

[1] Kwota szacunkowa na bazie danych: Zych M., Denisow B., Gajda A., Kiljanek T., Kramarz P., Szentgyörgyi H., (2020). Narodowa Strategia Ochrony Owadów Zapylających oraz Gallai, N., Salles, J.-M., Settele, J., Vaissiere, B.E. (2009). Economic valuation of the vulnerability of world agriculture confronted with pollinator decline. „Ecological Economics 68”.

Źródło:PAP
Tematy
Tanie konta dla zwolenników nowoczesnych rozwiązań – listopad 2021 r.

Tanie konta dla zwolenników nowoczesnych rozwiązań – listopad 2021 r.

Komentarze (3)

dodaj komentarz
xiven
wypraszam sobie insynuować mi że znowu jestem komuś winien jakieś pieniążki

bezczelne!

takie kampanie powinny być dewastowane w czynie społecznym
mararok
Bez obaw Pałac Saski z 2 mld nas uratuje przed każdym kryzysem
tomitomi
akurat tyle , kosztuje nas roczne utrzymanie zusu , co z pszczołami nie ma nic wspólnego !
przyroda ,,,,

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki