REKLAMA

4 banki, w których zapłacisz za zamknięcie konta firmowego

2017-10-13 06:00
publikacja
2017-10-13 06:00

Oferta rachunków firmowych jest szeroka. Banki prześcigają się w propozycjach skierowanych do przedsiębiorców, proponując nowoczesne rozwiązania, promocje i bonusy – wszystko, aby skusić klienta. Założenie konta jest łatwe i darmowe, czego nie można powiedzieć o jego zamknięciu. W niewielu instytucjach możemy rozwiązać umowę, nie wychodząc z firmy, a dodatkowo cztery banki pobierają opłatę za likwidację rachunku.

Jednym z dotkliwych wydatków osób rozkręcających własną działalność gospodarczą bywa często obsługa konta firmowego. Pomimo, że na rynku jest bogata oferta, właściciel biznesu musi spełnić liczne obostrzenia stawiane przez bank w celu obniżenia bądź uniknięcia opłat za prowadzenie konta, użytkowanie karty czy przelewy internetowe.  

4 banki, w których zapłacisz za zamkniecie konta

Instytucje finansowe prześcigają jednak się w akcjach promocyjnych kierowanych do przedsiębiorców – proponują bonusy pieniężne, atrakcyjne warunki kredytowania, usługi concierge – wszystko po to, aby zachęcić do skorzystania z ich oferty. Co jednak w sytuacji, kiedy przedsiębiorca chce zakończyć współpracę z instytucją finansową? Okazuje się, że w tej kwestii banki nie są już tak otwarte.

Kłody pod nogi

Przedsiębiorcy, którzy postanowili przenieść rachunek firmowy do innego banku, mogą zostać zaskoczeni gąszczem formalności. Okazuje się, że większość instytucji w takiej sytuacji wymaga zachowania formy pisemnej. Nie obędzie się bez osobistej wizyty w placówce celem złożenia wypowiedzenia bądź wysłania oficjalnego wniosku drogą listowną. Przy czym należy pamiętać, że niektóre banki przy formie listownej wymagają potwierdzenia podpisów przez notariusza, polską placówkę dyplomatyczną, konsularną bądź konieczne jest uzyskanie potwierdzenia urzędowego.

Tylko nieliczne banki wyszły naprzeciw klientom i uruchomiły inne kanały, za pomocą których można zdalnie zamknąć rachunek firmowy. Posiadacze konta w Getin Banku, mBanku, Orange Finanse czy Volkswagen Banku (wyłącznie w przypadku reprezentacji jednoosobowej) mogą złożyć wypowiedzenie drogą internetową.

Natomiast telefonicznie rozwiązanie współpracy z bankiem jest możliwe w Banku Zachodnim WBK, mBanku, T- Mobile Usługi Bankowe oraz Orange Finanse. Dodatkowo T- Mobile Usługi Bankowe uruchomił Wirtualny Oddział w panelu video/audio, za pomocą którego można skontaktować się z doradcą oraz również zamknąć rachunek firmowy.

Opłata na „do widzenia”

Brak rozbudowanych kanałów, za pomocą których przedsiębiorcy mogliby kontaktować się z bankami, między innymi w celu złożenia wniosku o zamknięcie rachunku, nie jest jedynym utrudnieniem. Na rynku do tej pory znajdziemy instytucje, które pobierają opłatę za zamknięcie konta firmowego.

Nie jest to jednak procedura często spotykana i dotyczy głownie nowo otwartych rachunków. BPS, Getin Bank, PKO BP oraz Raiffeisen Polbank pobierają opłatę za likwidację konta od przedsiębiorców, którzy chcą zakończyć współpracę w ciągu miesiąca, trzech bądź pół roku od podpisania umowy rachunku firmowego.    

Opłata za zamknięcie rachunku firmowego

Bank

Opłata

Kiedy pobrana

BPS

50 zł

likwidacja rachunku bieżącego w ciągu 30 dni od otwarcia

Getin Bank

100 zł

rezygnacja z podstawowego pakietu Moja Firma w ciągu 90 dni od jego otwarcia lub likwidacji rachunku przed upływem 365 dni od daty otwarcia w przypadku korzystania z promocyjnej oferty dla start-up

PKO BP

100 zł

zamknięcie konta przed upływem 3 miesięcy od daty otwarcia

Raiffeisen Polbank

50 zł

zamknięcie rachunku okresie pierwszych 6 miesięcy od daty jego otwarcia

Źródło: Bankier.pl

BPS pobiera 50 zł za zamkniecie rachunku w ciągu 30 dni od jego otwarcia. Taką samą stawkę ustalił Raiffeisen Polbank w przypadku, gdy przedsiębiorca zamyka konto w okresie pierwszych 6 miesięcy od daty zawarcia umowy. Wyższą opłatę pobiera PKO BP oraz Getin Bank – 100 zł. W PKO BP prowizja jest wymagana tylko w przypadku, kiedy rachunek główny zostanie zamknięty przed upływem 3 miesięcy od otwarcia. Opłata nie jest natomiast pobierana za likwidację kont pomocniczych, niezależnie od ich waluty. Getin Bank nałoży prowizję na przedsiębiorców, którzy rezygnują z podstawowego pakietu Moja Firma w ciągu 90 dni od jego otwarcia lub przed upływem 365 dni w przypadku korzystania z promocyjnej oferty dla start-upu.

Zakładając rachunek w danym banku, przedsiębiorca jest nagradzany premiami, bonusami pieniężnymi czy dodatkowymi usługami. Jeśli natomiast zdecyduje się na zakończenie współpracy z instytucją, czeka go niejednokrotnie długa droga. Najczęściej nie tylko musi pofatygować się do placówki celem złożenia osobiście wniosku o zamknięcie rachunku firmowego, ale w sytuacji kiedy zdecyduje się na jego likwidację w ciągu pierwszych miesięcy po zawarciu umowy, może również ponieść opłatę.

Katarzyna Rostkowska

Źródło:
Tematy
Najtańsze konta osobiste z premią – listopad 2020 r.

Najtańsze konta osobiste z premią – listopad 2020 r.

Komentarze (2)

dodaj komentarz
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
niepelnosprawny_org
praktyki niezgodne z zasadami zachowania konkurencji, KNF, UOKIK wie o tym?...

Powiązane: Bank dla firmy

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki