Zmiany w polisolokatach: obłożono je podatkiem

analityk Bankier.pl

Od soboty obowiązują nowe przepisy w zakresie naliczania podatku Belki na tzw. polisolokatach. Do tej pory zysk z takiego „ubezpieczenia” nie był objęty daniną na rzecz państwa. Teraz trzeba będzie oddać fiskusowi 19 procent.

Polisolokaty to mówiąc najprościej lokaty opakowane w ubezpieczenia. Taka konstrukcja produktu miała na celu umożliwić klientom uniknięcie 19 proc. podatku od zysków kapitałowych, czyli tzw. podatku Belki. Danina ta jest naliczana od zysku wypracowanego przez lokaty czy inwestycje, ale zgodnie z obowiązującym dotychczas prawem, nie mogła być naliczana od ubezpieczeń. Dlatego banki zaczęły sprzedawać lokaty w firmie polis na życie lub dożycie, które podobnie jak zwykłe lokaty, były zawierane na określony czas.

Do soboty zyski z tytułu umów ubezpieczeniowych pozostawały zwolnione z opodatkowania. Wyjątek stanowiły zyski otrzymane z tytułu inwestowania składki ubezpieczeniowej w przypadku ubezpieczeń związanych z funduszami kapitałowymi - te były obłożone daniną. Obecnie wszystkie polisolokaty objęte są tymi samymi przepisami.

Komentarz eksperta

analityk Bankier.pl
Zamknięta luka w systemie opodatkowania polisolokat

Zmiana prawa, która weszła w życie 18 października 2014 r. będzie sporym utrudnieniem przy budowaniu nowych, nieopodatkowanych polis ubezpieczeniowych powiązanych z lokatami.

Pamiętać jednak należy, że utrudnienie to dotyczy wyłącznie polis zawieranych od tej daty. Umowy wcześniejsze, zawarte na podstawie wcześniejszych przepisów, do zakończenia trwania umowy, pozostają zwolnione z podatku dochodowego.

W praktyce domknięcie tej furtki nie oznacza całkowitego uporania się z lokatami nieopodatkowanymi. Już teraz toczy się bój o zwolniony z podatku cashback związany z lokatami. Kolejna domknięta furtka rodzi kolejny wysiłek ze strony banków i instytucji ubezpieczeniowych, by stworzyć produkt korzystniejszy dla klienta od produktów oferowanych przez konkurencję.

czytaj dalej... 

Zmiany w zakresie przepisów podatkowych obejmujących m.in. polisolokaty to kolejna próba uszczelnienia  przepisów pozwalających unikać podatek Belki. Przed dwoma laty zmieniono przepisy dotyczące tzw. lokat jednodniowych. Takie produkty pozwalały unikać podatku, bo dzienne zyski z takich depozytów były niewielkie. W skali miesiąca dawały jednak zysk lepszy od standardowych lokat. Zyskały tak dużą popularność, że rząd w końcu zdecydował się zmienić prawo i zlikwidować lukę w systemie.

Wojciech Boczoń, Bankier.pl

Wojciech Boczoń

Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 0 ~Invictus24

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
0 3 ~przybylowicz_lex

Opodatkowanie polisolokat DOTKNĘŁOBY Klientów, gdyby zarabialiby cokolwiek na swoich produktach... Jest to niestety trudne, bowiem umowy zawierały i zawierają klauzule niedozwolone lub bezzasadnie naliczone opłaty likwidacyjne. Nasza kancelaria od lat pomaga odzyskiwać pieniądze w takich wypadkach. Zapraszam do kontaktu, chętnie udzielę odpowiedzi na ewentualne pytania.
Łukasz Przybyłowicz, l.przybylowicz@kancelaria-lex.org
tel. 533-133-590.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 1 ~oro

Rząd nie lubi konkurentów w strzyżeniu owiec. Konkurenci dostali 50 baniek haraczu do zapłacenia, a owieczki będzie strzygł teraz Belka.

! Odpowiedz
0 12 ~Grysik

Pamiętacie jak PO (Tusk) obiecywał, że zniesie podatek Belki ?

! Odpowiedz
0 0 ~liczacy

Sytuacja w bankach europejskich jest coraz gorsza. Np. Santander jest najbardziej zagrożonym upadkiem w Europie. Strach trzymać pieniądze w takim tworze. Dla niezorientowanych, BZ WBK jest spółką zależną Santandera. Jeśli nie chcecie bać się o swoje pieniądze, polecam przeczytać http://independenttrader.pl/268,czy_twoje_pieniadze_sa_bezpieczne_w_polskich_bankach.html

! Odpowiedz
1 2 ~ererererre

sądze że bardzo na niekorzyść tradera21 to wychodzi że wynajmuje kryptoreklamiarzy do spamowania na forach...ciekawe czemu poświęca pieniądze na to jak jego blog niby nie przynosi mu zysków i jest charytatywny a tu jeszcze ktoś płaci za marketing szeptany?

! Odpowiedz
1 1 ~Dżejms odpowiada ~ererererre

Czy jak ktoś wstawi linka z bankiera do komentarzy pod artykułem u tradera to też będzie kryptoreklamiarzem? Oczywiście nie mogę wykluczyć że nawet sam wstawił tego linka ale z drugiej strony co jeśli ten co podpisuje się "liczacy" po prostu uważa że wpisy tradera są godne uwagi? Jesteś pewien że to na zamówienie? Nigdy nigdzie nie wstawiałeś linka? A nawet jeśli nie to dlaczego inni nie powinni tego robić? Ostatecznie możesz go zignorować - ktoś każe Tobie wchodzić na strony tradera? Mnie irytuję takie linki jak temat jest np o bankach a ktoś bez związku wstawia jakieś wejdź na stronę z lokalizacją telefonu itp idiotyzmy. Jeśli link jest w miarę w temacie to jaki problem?

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
1 23 ~Norka

Niestety Państwo nasze to BANKRUT. Ciągłe dojenie tak nic nie da, to taka typowa studnia bez dna. Brak własnego przemysłu, rozrost administracji rządowej, samorządowej do niebotycznych rozmiarów przyniosło ten efekt już dawno.

! Odpowiedz
0 2 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
0 13 ~Szymon

Mafia podwyższa haracz. Podwyższyła by go wcześniej, ale w wielu bankach było trochę "swoich", którzy najpierw musieli dorobić sobie na polisolokatach. Jak już dorobili to, co mieli dorobić, to biznes trzeba zblokować, żeby inna mafia nie powstała, a lud nie poczuł się zbyt wolny. C'est la vie

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne