REKLAMA
BADANIE

„Zielona wyspa” tonie w morzu deficytu

2010-10-18 16:00
publikacja
2010-10-18 16:00

Pryska na naszych oczach mit Polski jako „zielonej wyspy” na czerwonej kryzysowej mapie Europy. Jednak dobrego humoru nie traci ani premier, ani tym bardziej minister finansów Jan Vincent-Rostowski, który do niedawna przekonywał w mediach, że zadłużenie państwa w 2010 r. nie zwiększy się o więcej niż 50, no może 60 mld zł.

Niestety zapewnienia ministra okazały się totalną ściemą, gdyż właśnie obserwujemy, jak w galopującym tempie poziom zadłużenia wzrasta o zawrotną kwotę 100 mld zł. Według rządowych danych stan zadłużenia kraju na dzień 30 czerwca br. wyniósł zawrotną kwotę 721,2 mld zł, a więc od stycznia do czerwca 2010 r. przyrost zadłużenia kraju wyniósł już 51,3 mld zł.
Minister finansów nie poczuwa się do winy za tak katastrofalny stan publicznych finansów, a jakby tego było mało, nie tracąc fasonu, winą za obecną dramatyczną sytuację finansową kraju obarcza swoich poprzedników. Warto zastanowić się, czy takie zrzucanie winy na poprzednią ekipę rządzącą ma jakiekolwiek podstawy i czy poparte jest faktami, czy raczej jest to zwykłe mydlenie oczu obliczone na to, że ciemny naród wszystko kupi.


Tłumaczenia bez oparcia w faktach


Warto na początek przypomnieć panu ministrowi, premierowi, politykom Platformy Obywatelskiej i ich zwolennikom, że od ponad trzech lat władzę w kraju sprawuje właśnie ta partia, która również może od kilku miesięcy liczyć na wsparcie swojego prezydenta, a także od początku swoich rządów na ogromną przychylność ogólnopolskich mediów i najróżniejszych „autorytetów”, co oczywiście przekłada się na popularność ekipy rządzącej. Próba przekonania opinii publicznej, że kryzys finansów publicznych jest wynikiem obniżenia podatków przez rząd Prawa i Sprawiedliwości, jest dość karkołomna, a dla bardziej uświadomionych ekonomicznie wręcz śmieszna, gdyż jak wiadomo, zmniejszenie obciążeń podatkowych zawsze pozytywnie wpływa na gospodarkę, o czym zresztą ok. pół roku temu również publicznie mówił minister Rostowski, przekonując, że dzięki obniżce podatków przez poprzednią ekipę Polska zanotowała wzrost gospodarczy.

Reklama


Jak widać pan minister dość często i radykalnie zmienia swoje zdanie. Minister Rostowski, przy wsparciu premiera i innych polityków partii rządzącej, wmawia Polakom, że gdyby nie obniżka podatków kilka lat temu, to mielibyśmy obecnie w budżecie o 40 mld zł więcej. Oczywiście takie tłumaczenia nie mają najmniejszego oparcia w faktach, a wszystkich niezorientowanych w temacie odsyłam do ciekawej analizy przeprowadzonej na łamach „Najwyższego Czasu” przez Marka Łangalisa, którą zamieścił w artykule zatytułowanym „Stumiliardowy deficyt”(„Najwyższy Czas”, Nr 40, 2 październik 2010, str. VII- IX.). Redaktor Łangalis przypomina, że koalicyjny rząd Prawa i Sprawiedliwości, Ligi Polskich Rodzin i Samoobrony ponad trzy lata temu obniżył składkę rentową z 6,5 proc. pensji brutto do 3,5 proc., a pół roku później do poziomu 1,5 proc. pensji brutto – jakże liberalne posunięcie.

Podatkowy rozkład jazdy i wskaźniki kadrowo-płacowe na 2023. Ściąga dla przedsiębiorcy

Podatkowy rozkład jazdy i wskaźniki kadrowo-płacowe na 2023. Ściąga dla przedsiębiorcy

Od stycznia 2023 r. zmieniły się wskaźniki kadrowo-płacowe. Prezentujemy najważniejsze zmiany. I zachęcamy do pobrania pliku pdf. Pobierz e-book bezpłatnie lub kup za 20 zł.
Masz pytanie? Napisz na marketing@bankier.pl

Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Jeśli chcesz fakturę, to wypełnij dalszą część formularza:
Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Podaj kod w formacie xx-xxx!
Pole wypełnione niepoprawnie!


Dzięki tym obniżkom przeciętnie zarabiający Polak w ciągu roku miał do dyspozycji 600 zł więcej. Według oficjalnych danych z powodu tego zanotowano spadek bezrobocia oraz zwiększenie konsumpcji. Według wyliczeń Zakładu Ubezpieczeń Społecznych już w półtora roku po obniżce składki rentowej liczba płacących składki wzrosła o ponad 10 proc. Jeszcze ciekawiej wyglądała sytuacja dochodów Funduszu Ubezpieczeń Społecznych, które wynosiły tylko ze składek w 2005 r. 85,5 mld, w roku 2006 wzrosły do poziomu 91,8 mld zł, aby po obniżce składki rentowej w 2007 r. zwiększyć się do poziomu aż 100,7 mld zł. Nawet kryzysowy 2008 r., choć przyniósł niewielki spadek tych dochodów, to jednak i tak były one wyższe o 7 proc. od tych z 2006 r.


Warto odciążyć Polaków


Fakt, że Polacy mieli więcej pieniędzy w portfelach wpłynął na wzrost dochodów z podatków zawartych w cenie produktów konsumpcyjnych. Według danych przedstawionych w artykule redaktora Łangalisa, który oparł swoją analizę na danych z Ministerstwa Finansów, dochody z tytułu podatku VAT oraz akcyzy w 2006 r. wyniosły 126 mld zł, po wprowadzeniu obniżki składki rentowej zanotowano wzrost tych dochodów o 15 proc., a w 2008 r., pomimo że był to rok kryzysowy, wskutek ponownego obniżenia składki rentowej zanotowano wzrost dochodu z tych podatków o kolejne 5 proc. Spadek obciążeń finansowych narzucanych przez państwo na obywateli powoduje wyjście wielu ludzi z tzw. szarej strefy – według szacunków ZUS-u w 2008 r. liczba osób, które z niej wyszły, wyniosła 300 tys., a także wzrost liczby osób pracujących (w tym wypadku mówimy o wzroście liczby osób pracujących o ponad 1,5 mln) oraz zwiększenie wpływów do budżetu oraz ożywienie gospodarki.


Jak widać, obniżka składki rentowej dokonana przez rząd Prawa i Sprawiedliwości oraz koalicjantów z Ligi Polskich Rodzin i Samoobrony wbrew wypowiedziom ministra przyczyniła się nie do spadku dochodów, ale do ich znacznego wzrostu. Wpływu na spadek dochodów budżetu państwa zapewne nie mogła też mieć wprowadzona przez ówczesny rząd obniżka stawek podatków od osób fizycznych, która weszła w życie w 2009 r. W momencie jej uchwalania (2008 r.) wpływy do budżetu państwa z tytułu podatku od osób fizycznych wyniosły 38,5 mld zł, a rok później owszem zmalały, ale o oszałamiającą wręcz kwotę 2,7 mld zł. Obniżka opodatkowania osób fizycznych wpłynęła jednak na wzrost dochodów budżetów domowych Polaków, a to oczywiście przełożyło się na wzrost wpływów do budżetu z podatku VAT i akcyzy. Jak widać, zrzucanie przez ministra Rostowskiego winy za katastrofalny stan finansów publicznych na swoich poprzedników, którzy wprowadzili obniżkę składki rentowej oraz podatku dochodowego od osób fizycznych, jest strzałem kulą w płot.


Pozostaje więc jeszcze jedna nikła szansa dla ministra finansów i jego politycznego zaplecza na znalezienie jakiegoś haka na poprzedni rząd, aby udowodnić jego zgubną rzekomo dla finansów państwa politykę – może to być wprowadzenie ulgi prorodzinnej, która pozwalała odliczyć od podatku 1145,08 zł na każde dziecko, co pewnie przyczyniło się do ogromnego obecnie deficytu. Jednak i ten argument jest bardzo kiepski. Wprowadzenie tej ulgi spowodowało znaczny wzrost wpływów do budżetu z tytułu podatku dochodowego od osób fizycznych (aż o 25 proc.), i przyczyniło się w połączeniu z obniżką składki rentowej do wzrostu wpływów z podatku VAT i akcyzy o 15 proc. Jak widać polityka finansowa rządu Prawa i Sprawiedliwości, Ligi Polskich Rodzin i Samoobrony przyczyniła się do wzrostu dochodów państwa oraz ożywienia gospodarczego.


Należy więc stwierdzić, że minister Rostowski, premier i wszyscy politycy, publicyści i ekonomiści, którzy próbują zrzucić winę za ruinę finansów państwa na poprzedni rząd, zaprzeczają faktom. Postępują oni w myśl zasady, że jeśli fakty są sprzeczne z ich tezami, to tym gorzej dla faktów. Podobnie sprawa się ma ze zrzucaniem winy za zadłużanie kraju na ogromną skalę na samorządy. Jak zauważył redaktor Łangalis, dług sektora samorządowego wynosi jedynie 6,3 proc. całego długu publicznego, a więc udział samorządów w zadłużaniu państwa jest znikomy.


Kto zapłaci za nieudolność ministra finansów?


Pomimo pogarszającej się sytuacji finansowej państwa na szczytach władzy rozpasanie idzie pełną parą. Wydatki kancelarii prezydenta wzrosną o 12 proc., czyli o kwotę niemal 20 mln zł, kancelarii premiera też o 12 proc., czyli kwotę 13 mln zł, kancelarii Sejmu o 25 mln zł, a kancelarii Senatu o 13 mln zł. Doliczyć do tego należy remont Sejmu wraz z gruntownym remontem saun i siłowni oraz zakupem drogich i dużych telewizorów do pokojów w hotelu sejmowym, aby naszym parlamentarzystom w dobie kryzysu żyło się jeszcze lepiej. Oczywiście za wszystko i tak zapłacą podatnicy. Podobnie jak zapłacą oni za nieudolność ministra finansów i jego aż nadto wybujałą kreatywną księgowość, dzięki której na doraźne potrzeby przedwyborcze udaje się pokazać Polakom stan zadłużenia państwa na o wiele niższym poziomie niż faktyczny. „Obniżkę” poziomu zadłużenia osiąga najlepszy minister finansów w Europie poprzez tworzenie najróżniejszych funduszy i wypychanie ich z budżetu, np. z budżetu wyłączono Krajowy Fundusz Drogowy, dzięki czemu po stronie wydatków można było skreślić 16 mld zł. W miejsce tego funduszu nasz kreatywny minister wciągnie do budżetu zapewne Lasy Państwowe, które dysponują 2 mld zł nadwyżki.


Niestety, rzeczywistości zaklinać na dłuższą metę się nie da i za nieudolność obecnej ekipy rządowej drogo zapłacimy z własnej kieszeni. Analiza projektu budżetu na przyszły rok nie napawa optymizmem. Skoro pan minister wierzy wbrew oczywistościom, że wzrost obciążeń podatkowych, zmniejszenie bądź likwidacja ulg podatkowych czy wymyślanie nowych podatków i składek przyczynią się do zmniejszenia deficytu państwa, to możemy być pewni, że ogromna kwota 100 mld zł osiągnięta w tym roku, w przyszłym wyniesie jeszcze więcej, a nasze zadłużenie będzie rosło szybciej niż obecnie. I na nic zda się zrzucanie winy na poprzedni rząd w sytuacji, gdy ma się w ręku pełnię władzy.
Rodacy, rząd postanowił zadbać o nasze finanse, a więc łapmy się za portfele.
Nie powinno nikogo dzisiaj dziwić, że rząd we współpracy z mediami serwuje nam co chwilę jakieś igrzyska w postaci awantury o krzyż przed Pałacem Prezydenckim, tworzenie ruchu Palikota czy wojnę z handlarzami dopalaczami. Wszystko po to, by przypadkiem Polacy nie zaczęli zastanawiać się i dyskutować na naprawdę ważne tematy.

Paweł Lesiak
Autor jest mgr. historii, ze specjalnością stosunki międzynarodowe, oraz specjalistą od nieruchomości

Źródło:
Tematy
Rekrutujesz? Odbierz 50% rabatu na pierwsze ogłoszenie na Pracuj.pl

Rekrutujesz? Odbierz 50% rabatu na pierwsze ogłoszenie na Pracuj.pl

Advertisement

Komentarze (26)

dodaj komentarz
maciej_z_krakowa
i wcale nie było podwójnej powodzi, katastrofy w Smoleńsku, nie budujemy dróg i infrastruktury. Autor o powodach zapomniał, zapomniał też napisać, ze kiedy PKB rósł 7% rocznie rządy IV RP nie wykorzystały świetnej sytuacji do obcięcia wydatków budżetu. Diabelnie obiektywny ten autor.
~popo
Faktycznie widac tu manipulowanie danymi, brak obiektywizmu ale mimo wszystko oceniam artykul za dobry. Wprowadza pewna rownowage. Inne podejscie do sprawy niz to ktore nam sie zwykle serwuje . Bankier widac ze odbiega od tych mediow wspomnianych w artykule i za to szacunek sie nalezy. Rzeczpospolita jeszcze tez zostala chociaz czytalem Faktycznie widac tu manipulowanie danymi, brak obiektywizmu ale mimo wszystko oceniam artykul za dobry. Wprowadza pewna rownowage. Inne podejscie do sprawy niz to ktore nam sie zwykle serwuje . Bankier widac ze odbiega od tych mediow wspomnianych w artykule i za to szacunek sie nalezy. Rzeczpospolita jeszcze tez zostala chociaz czytalem ze do niej juz staraja sie dobrac. Najwyzszy czas zawsze przebojowy tez mozna cos dobrego znalezc a nie to co serwuje sie w wybiórczej czy w tusk vision network. Trzeba zaznaczyc ze do pelnej rownowagi w mediach sporo nam brakuje i ciemny narod kupuje to co ladnie podane choc fałszywe. Zobaczymy. Jak te wybory parlamentarne wygra tez PełO to znaczy ze na 100% z Polakami cos jest nie tak!Chcialbym coby upr weszlo do sejmu sadze ze to by byla miła odmiana oraz rowniez im sie to nalezy. Upr albo partia Korwina bo chyba zalozyl nową. I jest to wysoce prawdopodobne!

A do komentujacych - jakby na money zostal pokazany artykul wychwalajacy Tuska i Rosotwskiego, stan polskiej gospodarki z obowiazkową wzmianką ze co zlego to pis - tez byscie w ten sposob reagowali? watpie! hm a moze wlasnie tak bo Wy przeciez w imie prawdy i sprawiedliwosci tutaj nieprawdaz?
artykul nie napisany zbyt kwieciscie to prawda mozna sie czepiac ale to nie znaczy ze autorowi nie udalo sie obalic oskarzen np.Rostowskiego wobec poprzedniej ekipy rzadzącej! Bo jak dla mnie cel zostal osiagniety a sam artykul wydaje sie byc pisany pod wplywem chwili co tlumaczy dosyc krepy styl jego przekazu.

I zeby nie bylo: jako osoba mloda, wyksztalcona, z perspektywami nie glosowalem i nigdy nie zaglosuje na PO!
~sibut
Tusk dotrzymał słowa !!! mamy IRLANDIĘ!!! już coraz mniej zieloną...
~Obywatel.pl
tylko spójrzcie co ten bęcwał wypisuje prywatnie
http://pawellesiak.blog.onet.pl/
Toż od razu widać jaki stosunek ma do rzeczywistości jednym słowem "poroniony"
~iksik
Ciekawa jestem, kto redaguje te teksty...
Po takim wstępie "Niestety zapewnienia ministra okazały się totalną ŚCIEMĄ" odechciało mi się czytać...
~iksik
Zerkając ponownie na komentarze do artykułu, tym razem mój wzrok wyłapał autora tekstu. Panie mgr (!bez kropki), może jednak podnieść poziom pisanych artykułów - mniej kolokwializmów i błędów... Może Pan zacznie, a inni wezmą przykład?
~zed
autor specjalista od czegoś tam.. oraz od propagandy na rzecz pisuarów, a ci jak wiadomo są neobolszewikami , faktycznie gdzieś tam w milionie złych/ lub zaniechanych / decyzji przypadkiem znalazło się parę dobrych .. podobnie sprawa ma się z PO które oczywiście dużo lepsze nie jest ale zawsze .. z braku laku , generalnie tzw. autor specjalista od czegoś tam.. oraz od propagandy na rzecz pisuarów, a ci jak wiadomo są neobolszewikami , faktycznie gdzieś tam w milionie złych/ lub zaniechanych / decyzji przypadkiem znalazło się parę dobrych .. podobnie sprawa ma się z PO które oczywiście dużo lepsze nie jest ale zawsze .. z braku laku , generalnie tzw. liberalizm stał się wrogiem publicznym a tak naprawdę koszty ciąć należy zawsze a nie wierzyć w cuda ale ponieważ jest kraj cudów .. coż
~Irol
Wdze,ze socjalisci trzymaja sie dobrze i nadal poperaja zlodzieji z PO.Nie powinienem sie dziwic.Przeciez durnie z "rzadu" sa przedstawicielami tego idiotycznego narodu.Nikt ich nie przemycil do PRL-u w ostatnim czasie(za wyjatkiem towarzysza rostowskiego).Oni sie tutaj wychowali i reprezentuja ten debilny narod,ktory o Wdze,ze socjalisci trzymaja sie dobrze i nadal poperaja zlodzieji z PO.Nie powinienem sie dziwic.Przeciez durnie z "rzadu" sa przedstawicielami tego idiotycznego narodu.Nikt ich nie przemycil do PRL-u w ostatnim czasie(za wyjatkiem towarzysza rostowskiego).Oni sie tutaj wychowali i reprezentuja ten debilny narod,ktory o zgrozo nadal ich popiera!Idoci obudzicie sie jak zwykle z reka w nocniku.
Niestety jak wybieracie tak mamy...........
~wojtekm
Jak mozna na powaznym (chyba ?) portalu zamieszczać taką amatorszczyznę ? Szkoda nawet to badziewie komentowac !
~ariakan
ahahaha, a ja Wam powiem tyle, jestem mlody wiec spadam z kraju partaczy - sajonara!
wszystkim radze podobnie zrobic, niech sobie podatki placi kto inny; ja wole myc gary lub gotowac na zachodzie i miec gdzie mieszkac i co jesc niz tu byc super urzedasem i mieszkac z rodzicami bo na nic czlowieka nie stac....
kraj ocenia sie
ahahaha, a ja Wam powiem tyle, jestem mlody wiec spadam z kraju partaczy - sajonara!
wszystkim radze podobnie zrobic, niech sobie podatki placi kto inny; ja wole myc gary lub gotowac na zachodzie i miec gdzie mieszkac i co jesc niz tu byc super urzedasem i mieszkac z rodzicami bo na nic czlowieka nie stac....
kraj ocenia sie po tym, jak w nim żyje się ludziom najuboższym (na najslabiej oplacanych stanowiskach)... :-)

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki