REKLAMA

Hipoteki znów straszą Amerykanów

2010-10-15 11:50
publikacja
2010-10-15 11:50
Problemy prawne związane z bankowymi przejęciami zadłużonych nieruchomości mogą okazać się kolejnym źródłem strat dla sektora finansowego. Na Wall Street już tanieją akcje banków, co może być początkiem głębszej korekty na światowych giełdach.

Problem ujrzał światło dzienne jeszcze we wrześniu, gdy pracownik spółki należącej do GMAC Mortgage przyznał się do podpisywania not o wszczęciu postępowania egzekucyjnego bez przeprowadzenia odpowiedniej kontroli dokumentów. W ten sposób pracownicy jednego tylko oddziału firmy mieli zatwierdzić 10.000 egzekucji komorniczych.

Sprawa nabrała rozgłosu w ostatnich dniach, gdy zainteresował się nią prokurator generalny USA, a największe banki nagle wstrzymały wszystkie (jak Bank of America) lub część (jak JP Morgan) procedur przejęcia domów od niesolidnych dłużników. Najgorsze jest, że nikt nie wie, w ilu przypadkach naruszono zasady i jakie mogą być tego koszty. Paul Miller – analityk z FBR Capital Markets – oszacował, że banki na całej sprawie mogą stracić nawet 10 miliardów dolarów.

Już wczoraj akcje Bank of America przeceniono o 5,2%, a kurs Wells Fargo spadł o 4,2%. Jeśli notowania amerykańskich banków nadal będą spadać, to wyraźnie wzrośnie prawdopodobieństwo korekty na całym rynku akcji. Wówczas o próbie ataku na tegoroczne szczyty moglibyśmy zapomnieć.

Tymczasem w cieniu „afery hipotecznej” opublikowane zostaną pierwsze w tym tygodniu ważne dane z amerykańskiej gospodarki. Ekonomiści liczą, że we wrześniu sprzedaż detaliczna była o 0,4% wyższa niż w sierpniu. Rynkowy konsensus każe się też spodziewać minimalnej poprawy nastrojów konsumenckich – październikowy indeks Uniwersytetu Michigan miał wzrosnąć z 68,2 do 69,0 punktów.

Równie istotne tym razem mogą się okazać nieco zapomniane już dane o inflacji konsumenckiej. Oficjalny wskaźnik CPI miał wzrosnąć w zeszłym miesiącu o 0,2% mdm, co trochę kontrastuje z postawą Fed-u narzekającego na zbyt niską inflację. Smaczku dzisiejszym danym dodaje fakt, że w momencie ich publikacji przemawiać będzie Ben Bernanke – przewodniczący Rezerwy Federalnej.

K.K.
Źródło:
Tematy
Kredyt dla firm do 350 tys. na dowolny cel z decyzją online nawet w 10 minut

Kredyt dla firm do 350 tys. na dowolny cel z decyzją online nawet w 10 minut

Advertisement

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki