Coraz więcej cudzoziemców pracuje w Polsce

Mimo głosów, że migracyjny boom w Polsce zelżał, cudzoziemców podejmujących pracę w kraju przybywa. W 2018 roku wydano 328,8 tys. zezwoleń na pracę, czyli o 93,1 tys. więcej niż w 2017 r. i o 263,0 tys. więcej niż w 2015 roku. 

(fot. Michal Kosc / FORUM)

Zezwolenie na pracę uprawnia cudzoziemca do podjęcia legalnej pracy, o ile posiada dokument legalizujący jego pobyt na terenie kraju. W 2018 roku, jak wynika z danych Głównego Urzędu Statystycznego, wydano ich o niemal 40 proc. więcej niż w 2017 roku. Wzrost wydanych dokumentów wzrósł w niemal wszystkich województwach, wyjątkiem było województwo śląskie, gdzie liczba wydanych zezwoleń spadła o 5,3 proc. 

Zezwolenia na pracę wydawano przede wszystkim w województwie mazowieckim (79 670 wydanych dokumentów), na drugim miejscu znalazła się Wielkopolska (36 464), a na trzecim - województwo łódzkie (32 423). W tym ostatnim odnotowano również najwyższy skok zezwoleń - w latach 2015-2018 liczba zezwoleń wzrosła tam 25-krotnie. 

77,2 proc. wszystkich zezwoleń dotyczyło mężczyzn - ich przewaga była widoczna we wszystkich województwach. Udział kobiet był wysoki w województwach: łódzkim, dolnośląskim, pomorskim, mazowieckim i kujawsko-pomorskim. 97,4 proc. pozwoleń jest wydawanych jako pierwsze, wydawane zezwolenia nie są najczęściej kontynuacjami.

- W 2018 r. łącznie w Polsce zezwolenia na pracę wydano obywatelom 125 państw oraz 2 bezpaństwowcom. Najczęściej przyznawane były obywatelom Ukrainy. Ponad 70 proc. cudzoziemców, którym udzielono zgody na pracę w Polsce, posiadało paszport tego państwa. Rynek pracy cudzoziemców w największym stopniu zdominowany był przez obywateli Ukrainy w województwie lubuskim, gdzie ponad 85 proc. zezwoleń wydanych w tym województwie skierowanych było do obywateli tego kraju. Mniejszy niż połowę udział Ukraińców wśród cudzoziemców, którzy otrzymali zezwolenie na pracę, odnotowano w województwach lubelskim i podlaskim - podaje Główny Urząd Statystyczny.  

Weronika Szkwarek

Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
1 2 antek10

300 tys - mało

! Odpowiedz
1 9 428ustka

u nas na produkcji taki zapierdol ze po tygodniu ukainki rezygnuja roboty tyle jak by zarabiali po 4 kola a musisz robic za pol darmo

! Odpowiedz
5 9 bha

Dopóki nie przejrzą na oczy na co im te wynagrodzenia minimalnie minimalne w zdecydowanej większości wystarczą.....

! Odpowiedz
2 4 admiral1

Jak się już dorobili , to po co mają się męczyć ?

! Odpowiedz
6 78 maryjanek

a Polacy w grupie 50-65 najmniej aktywni zawodowo w całej Europie..

! Odpowiedz
1 3 antek10

za to najwiecej rencistow, emerytow.

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Kalkulator płacowy

Oblicz wysokość pensji netto, należne składki oraz podatek.