REKLAMA

Zełenski nadał Rzeszowowi tytuł honorowy "miasta-ratownika"

2022-05-22 15:37
publikacja
2022-05-22 15:37
Zełenski nadał Rzeszowowi tytuł honorowy "miasta-ratownika"
Zełenski nadał Rzeszowowi tytuł honorowy "miasta-ratownika"
fot. Jakub Szymczuk / / Kancelaria Prezydenta

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski poinformował w niedzielę, że uhonorował Rzeszów tytułem "miasta-ratownika"; tytuł ten - jak wyjaśnił - został stworzony dla miast partnerskich, które przyszły na pomoc Ukrainie i jej obywatelom po inwazji rosyjskiej.

Przemawiając w Radzie Najwyższej (parlamencie Ukrainy) podczas wizyty prezydenta RP Andrzeja Dudy na Ukrainie, Zełenski powiedział, że tuż przed wystąpieniem podpisał "dekret, który jest podkreśleniem szczególnej roli polskiego miasta Rzeszów".

"Ustanowiłem specjalny tytuł honorowy - miasto-ratownik - dla miast partnerskich naszego państwa, które dziś czynią to, co niemożliwe, aby nam dopomóc" - mówił Zełenski. Dodał następnie: "W imieniu całego narodu ukraińskiego wyrażam wdzięczność Rzeszowowi - pierwszemu miastu-ratownikowi".

W przemówieniu w Radzie Najwyższej prezydent Ukrainy podkreślając, że dziękuje wszystkim Polakom, wymienił nazwy miast w Polsce, które okazały pomoc swym miastom partnerskim na Ukrainie. Wymienił Warszawę, Kraków, Łódź, Poznań, Wrocław, Gdańsk, Bydgoszcz, Toruń, Lublin, Katowice, Opole, Szczecin, Gorzów Wielkopolski, Zieloną Górę, Rzeszów, Białystok, Olsztyn i Kielce.

"Chcę z tej trybuny wymienić wszystkich, aby usłyszało to każde województwo, powiat i gmina, których poparcie czuje dziś każdy region, miasto, wieś, hromada (gmina) ukraińska" - powiedział Zełenski.

Prezydent Rzeszowa: to niesamowity prestiż dla naszej społeczności

To niesamowity prestiż dla naszego miasta, dla naszej społeczności. Najwyższy wyraz uznania dla mieszkańców, którzy ciężko pracowali, żeby pomagać naszym sąsiadom – tak o przyznaniu Rzeszowowi przez prezydenta Ukrainy tytułu "miasta-ratownika" powiedział PAP prezydent stolicy Podkarpacia Konrad Fijołek.

W rozmowie z PAP prezydent Rzeszowie powiedział, że jest to "bardzo miła informacja". "Cieszę się, że tak prestiżowy tytuł prezydent Zełenski nadał Rzeszowowi. Dodatkowo w momencie wizyty w Kijowie naszego prezydenta Andrzeja Dudy" – dodał Fijołek.

Prezydent Rzeszowa podkreślił, że jest to wyróżnienie przede wszystkim dla mieszkańców Rzeszowa, którzy od pierwszego dnia wojny stali na dworcu i pomagali uchodźcom. "Ta pomoc do dzisiaj jest im udzielana w różnych wymiarach przez rzeszowian. Przede wszystkim, przyjmując uchodźców pod swój dach czy niosąc pomoc w postaci materialnej" - powiedział.

Fijołek dodał, że form pomocy, którą nieśli rzeszowianie było bardzo dużo. Zaznaczył, że w szczycie fali uchodźców w Rzeszowie, który liczy ok. 200 tys. mieszkańców, było ok. 100 tys. uchodźców. "To liczba, która symbolizuje, jak duży był to wysiłek i jak duża była pomoc mieszkańców. Jest nam bardzo miło za to wyróżnienie" – powiedział PAP Fijołek.

Autor: Wojciech Huk

huk/ mark/

Źródło:PAP
Tematy
Otwórz konto, które samo oszczędza na 2,2% i zgarnij nawet 300 zł

Otwórz konto, które samo oszczędza na 2,2% i zgarnij nawet 300 zł

Komentarze (23)

dodaj komentarz
zoomek
Zrezygnowali z roszczeń wobec Rzeszowa?
andrzejbabinicz
Wszystko fajnie ale ja ciągle czekam na "przepraszamy za Wołyń"
zoomek
Nie doczekasz się za szybko.
zoomek odpowiada jaszczura
Niby dlaczego powinien? Ruscy i Ukry jedno dziadostwo.
jaszczura
niedziela między 00:30, a 1:30 ponad 30 lajków dla putinowskiego prowoka - co za przypadek.....
endes odpowiada jaszczura
Do kogo to piszesz bezczelny trollu?
p-j
Bardzo ładnie wyglądają na tym zdjęciu. Ciekawe który pierwszy pójdzie na izolację z małpią ospą.
zoomek
Nie łapią twego poczucia humoru. Na tą chwilę 2xczerwono ale ja dam Ci zieleń.
pstrzezek
Ruskie klepacze ze specjalizacją Wołyń ;)
faramir_z_gondoru2022-05-22 22:25
Nie potrzebujemy takich tytułów. Znieście embargo na polskie mięso i umożliwcie w końcu ekshumację pomordowanych Polaków na Wołyniu. Takie gesty się liczą
ronin59 2022-04-29 16:34
A może tak podobny apel do Zelenskiego i zbrodnie na Wołyniu ?
Ruskie klepacze ze specjalizacją Wołyń ;)
faramir_z_gondoru2022-05-22 22:25
Nie potrzebujemy takich tytułów. Znieście embargo na polskie mięso i umożliwcie w końcu ekshumację pomordowanych Polaków na Wołyniu. Takie gesty się liczą
ronin59 2022-04-29 16:34
A może tak podobny apel do Zelenskiego i zbrodnie na Wołyniu ? Czy jednak jajka za małe?
zoomek 2022-04-29 19:35
Przecież oni cały czas gloryfikują zbrodniarzy z UPA! Zapomnij!
wielblad132022-04-29 18:41
a ja oczekuję potępienia banderowskiego nazizmu!!!
wielblad13 2022-05-05 16:10
mam serdecznie już dość tego banderowskiego syfu!!!!
laleszek2022-04-12 10:05
Ukraińcy są w tym lepsi , Wołyń itp, a i ZSRR rządzili kilkadziesiąt lat Trocki , Chruszczow, Breżniew i miliony kumpli..

Powiązane: Uchodźcy z Ukrainy

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki