REKLAMA

Zatrudnienie i wynagrodzenia słabsze od oczekiwań

2014-09-16 14:00
publikacja
2014-09-16 14:00
fot. Thinkstock / Thinkstock

Przeciętne wynagrodzenie brutto w sektorze przedsiębiorstw wzrosło w sierpniu o 3,5% rdr i wyniosło 3.893,23 zł – poinformował Główny Urząd Statystyczny. Zatrudnienie zwiększyło się o 0,7% rdr.

Ekonomiści spodziewali się wzrostu wynagrodzeń o 3,8% rdr i przyrostu zatrudnienia o 0,8% rdr. W ujęciu miesiąc do miesiąca liczba zatrudnionych wzrosła o 3,5 tys. po wzroście o 5 tys. w lipcu. Dane dotyczą tylko podmiotów, w których liczba pracujących przekracza 9 osób.

Liczba zatrudnionych (w tys., lewa oś) i miesięczna zmiana zatrudnienia (w tys., prawa oś).
Źródło: GUS.

Od początku roku zatrudnienie w dużych firmach zwiększyło się o 44 tys. etatów, w sierpniu osiągając poziom 5.534,6 tys. To wciąż o 16 tys. mniej niż w rekordowym styczniu 2012 roku.


Komentarz eksperta

główny ekonomista Bankier.pl
Wynagrodzenia rosną zbyt wolno

Przeciętne wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw wzrosło o 3,5% rdr, ale zmalało o 1,8%. Spadek w sierpniu wynika najprawdopodobniej ze wzrostu zatrudnienia osób o stosunkowo niskim wynagrodzeniu. 

Ma to charakter sezonowy i dotyczy głównie ludzi młodych, często zaczynających pierwszą pracę. Lipiec to także miesiąc urlopowy i pracodawcy wypłacają w tym czasie świadczenia na wypoczynek, które minimalnie zawyżają przeciętne wynagrodzenie.

Pozostali stracili status bezrobotnego na skutek niedopełnienia obowiązków formalnych wobec PUP-ów.

Czytaj dalej... 

K.K

.

Źródło:
Tematy

Jak odzyskać pieniądze. Sposoby na dłużników.

Advertisement

Komentarze (14)

dodaj komentarz
~smalec
Gdyby tak kazdy zarabiał to nikt by z polski nie wyjezdzał :) Nawet tusk złodziej z polski uciekl xD
~gosc
ciekawe bo jestem pielegniarka i maje zarobki nie wzrosły od 8 lat ani o grosz
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
~jawd2
nie ma skutku bez przyczyny takie rządy to i w kraju jest jak jest
~Józek
Ten główny ekonomista (bankier.pl) to dupek na usługach rządowych złodziei.
~antykorwin
Tego poniżej mamy w PL więcej niż milion... więc idź w taki tłum i powiedz im, że są "nie wiadomo czym" Np firmą remontową.
~żart
Coś tu nie "gra", powiedział dyrygent do orkiestry.W Polsce wszystko cały czas "rośnie", a mnie "fleczeje" (opada) nie pobudzony "kutas" (huj).Dzieci rosną do pewnego "wieku" w zwyż, pózniej rosną w "szerz" (grubasy).Czego dotyczy wzrost wynagrodzeń, wysokości Coś tu nie "gra", powiedział dyrygent do orkiestry.W Polsce wszystko cały czas "rośnie", a mnie "fleczeje" (opada) nie pobudzony "kutas" (huj).Dzieci rosną do pewnego "wieku" w zwyż, pózniej rosną w "szerz" (grubasy).Czego dotyczy wzrost wynagrodzeń, wysokości czy szerokości (obwodu w pasie).Jak autor to wytłumaczy (wsio radno- obojętnie,wszystko jedno).
~martinos23
Może ktos zainteresuje się z władz jak odbywa sie nabór do PKO B.P. w Oddziale Gdańskim. Tyle razy juz na rozmowie bylem i 3 razy mi powiedziano, ze oddzwonią i mijają juz miesiące a jak informacji nie ma tak nie ma. Pewnie ciotki i pociotki juz dawno zatrudnione. Gdzie jest jakis nadzór, gdzie szacunek do obywatela.
~jaro
Dane Gus to statystyki na POtrzeby Propagandy PO Sukcesu,Czyli Śmieci !!!

Powiązane: Gospodarka i dane makroekonomiczne

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki