Zakopane zwróci turystom pieniądze?

W 2017 r. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie wydał wyrok w sprawie pobierania opłaty klimatycznej przez władze Zakopanego. Uznał, że z uwagi na zanieczyszczenie powietrza urząd miasta bezpodstawnie pobierał taksę. Zakopane odwołało się do Naczelnego Sądu Administracyjnego w Warszawie, który dzisiaj oceni słuszność wyroku.

Sprawa opłaty klimatycznej pobieranej przez Zakopane trafiła na wokandę za sprawą turysty, który zakwestionował słuszność jej pobierania z uwagi na zanieczyszczone powietrze. Przebywając w mieście w 2015 r., musiał zapłacić 2 zł za każdy dzień swojego pobytu, choć jego zdaniem był wówczas smog.

Zakopane: NSA zdecyduje o losach opłaty klimatycznej
Zakopane: NSA zdecyduje o losach opłaty klimatycznej

Po dwóch latach Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie wydał wyrok w sprawie. Uznał, że Zakopane bezprawnie pobiera opłatę miejscową, zważywszy na brak spełnienia wymagań klimatycznych, które uprawniają do jej inkasowania. Dodatkowo, według sądu uchwała Rady Miasta Zakopanego z 2008 r. jest wadliwa i zachodzą przesłanki do uznania jej nieważności.

Wydany wyrok był nieprawomocny. Ponadto po jego ogłoszeniu miasto zapowiedziało odwołanie się od niego do Naczelnego Sądu Administracyjnego w Warszawie.

Podatek od urlopu? Gdzie i ile zostawisz w ramach opłaty "klimatycznej"

Planując wydatki na urlop w Polsce, pamiętajmy o konieczności doliczenia opłaty „klimatycznej". Jedne z najwyższych stawek zapłacimy m.in. w Sopocie, Świnoujściu i Kudowie-Zdroju. Czytaj dalej...

Z racji tego, że miasto wystąpiło o kasację wyroku, opłata miejscowa jest nadal pobierana. Na mocy uchwały Rady Miasta, hotelarze i właściciele kwater w dalszym ciągu inkasują ją od turystów, a turyści nadal są zobowiązani do jej ponoszenia.

15 marca 2018 r. Naczelny Sąd Administracyjny w Warszawie oceni, czy Zakopane legalnie pobiera opłaty miejscowe od turystów. Jeśli uzna takie działanie za niezasadne, miasto czekają duże straty. W samym 2015 r. wpływy z opłaty klimatycznej przekroczyły 3 mln zł. Dziś rano w Polskim Radiu zapowiadano, że jeśli sąd wyda wyrok na korzyść turystów, będą oni mogli ubiegać się o zwrot poniesionych opłat.

Katarzyna Rostkowska

Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 11 antek10

Miastu Zakopane opłaca sie przeciagać sprawę w czasie bo nie bedzie komu zwrocic te 3mln zł.

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne