REKLAMA

Solorz i Sołowow chcą wybudować w Pątnowie elektrownię jądrową

2021-08-31 13:00, akt.2021-08-31 15:01
publikacja
2021-08-31 13:00
aktualizacja
2021-08-31 15:01
Solorz i Sołowow chcą wybudować w Pątnowie elektrownię jądrową
Solorz i Sołowow chcą wybudować w Pątnowie elektrownię jądrową
/ Bankier.pl

Zygmunt Solorz i Michał Sołowow zdecydowali o rozpoczęciu wspólnego projektu, którego celem jest budowa w Pątnowie, na bazie aktywów ZE PAK, elektrowni jądrowej w technologii małych reaktorów modułowych (SMR) - podała Grupa Polsat Plus w komunikacie prasowym. ZE PAK zakłada inwestycję w 4 do 6 reaktorów typu SMR o mocy 300 MW każdy.

ZE PAK podpisał w tej sprawie z MS Innovation Impulse umowę o współpracy, w obecności i przy udziale spółek Argumenol Investment i Synthos Green Energy.

"Na podstawie umowy strony zamierzają podjąć wzajemną współpracę poprzez utworzenie wspólnego przedsiębiorcy (SPV) prowadzącego działalność w obszarze energetyki jądrowej, w szczególności polegającej na budowie źródeł wytwórczych opartych o technologię SMR (Small Modular Reactor) na terenie w Pątnowie, na którym spółka (ZE PAK - przyp. PAP) prowadzi obecnie działalność w zakresie wytwarzania energii elektrycznej z węgla brunatnego" - czytamy w komunikacie ZE PAK.

"Intencją stron jest zbycie lub wniesienie do SPV aktywów, w formie zorganizowanej części przedsiębiorstwa (ZCP), związanych z wytwarzaniem energii elektrycznej w Elektrowni Pątnów, doprowadzenie do zakończenia obecnie prowadzonej działalności polegającej na produkcji energii z węgla brunatnego (z zachowaniem zobowiązań w tym zakresie), a następnie rozwijanie na bazie SPV projektu budowy i eksploatacji SMR" - dodano.

ZE PAK i MS Innovation Impulse będą, co do zasady, finansować działalności SPV, w częściach równych odpowiadających udziałowi w kapitale zakładowym, na każdym etapie działalności SPV. Będą również wspólnie eksploatowały jednostki SMR.

W komunikacie podano, że Synthos Green Energy jako strona umowy zawartej z GE Hitachi Nuclear Energy Americas (GEH) - dotyczącej w szczególności wyłączności SGE na implementację technologii GEH na terytorium Polski - zobowiązał się zapewnić SPV możliwość korzystania z tej technologii.

"Strony przystępują do przygotowania ostatecznej wersji umowy joint venture w celu uzgodnienia dalszych szczegółów współpracy i realizacji wspólnego projektu" - dodano.

Przeprowadzenie transakcji związanej z powołaniem SPV uzależnione będzie od spełnienia się warunków zawieszających w postaci wydania zgód przez właściwy organ ochrony konkurencji oraz podjęcia przez nadzwyczajne walne zgromadzenie ZE PAK uchwały w sprawie zbycia ZCP.

ZE PAK wskazuje, że przedsięwzięcie ma dużą szansę realizacji ze względu na umiejscowienie i już istniejącą infrastrukturę przesyłową prądu.

„Pątnów jest lokalizacją wskazaną w rządowym Programie polskiej energetyki jądrowej. Nasze plany nie są konkurencyjne w stosunku do planów państwa – SMR nie zastąpią dużej energetyki państwowej, ale mogą stanowić jej doskonałe uzupełnienie i stopniowo zastępować część mocy wytwarzanej z paliw kopalnych, a w niedługim czasie mogą pomóc zniwelować brak dostępnych mocy w systemie energetycznym, wynikający z odstawiania kolejnych bloków węglowych i zwiększającego się zapotrzebowania na energię elektryczną" – powiedział, cytowany w komunikacie prasowym, Piotr Woźny, prezes ZE PAK.

W Elektrowni Pątnów wytwarzana jest energia elektryczna z węgla brunatnego. ZE PAK w ubiegłym roku ogłosił wyjście z produkcji energii elektrycznej z węgla do 2030 roku. (PAP Biznes)

jow/ mfm/ pel/ mfm/

Źródło:PAP Biznes
Tematy
Otwórz Konto Mój Biznes i zyskaj nawet 1800 zł

Otwórz Konto Mój Biznes i zyskaj nawet 1800 zł

Komentarze (41)

dodaj komentarz
chlopekroztropek
Rozumiem, że radioaktywne zużyte rdzenie będą świeciły na zielono i stąd określenie "zielona energia".
arfeneusz
będą sadzić "choinki" pod domem wrogów politycznych xD
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
arfeneusz
komu Wy chcecie powierzyć prawo do posiadania uranu?

https://repozytorium.umk.pl/bitstream/handle/item/1185/A.%20Zybertowicz%2C%20Przemoc%20uk%C5%82adu%20na%20przyk%C5%82adzie%20sieci%20biznesowej%20Zygmunta%20Solorza.pdf?sequence=1
hfjdj
A co za różnica czy go posiada prywaciarz czy namaszczony przez rząd? Jednakowo jest to regulowane, jednakowo pilnowane i jak ktoś będzie chciał uran ukraść to ukradnie czy go "posiada" państwo, czy kto inny. Lol. Dziecko, kiedy ci się wreszcie ten rok szkolny zaczyna?
arfeneusz odpowiada hfjdj
dziecko, w przypadku gdy elektrownia będzie państwowa, rząd będzie można zmienić
W przypadku prywaciarza, który robi wałki nie
hfjdj odpowiada arfeneusz
Ohohohoh... dzieciaku, predzej prywaciarza wsadzisz za kratki niż kogokolwiek namaszczonego przez rząd.
jarunia
SMR to technologia nie dla elektrowni zawodowych a komunalnych elektrociepłowni
wnr
na solorzowej interii mają lepszego fotoshopera
https://wydarzenia.interia.pl/polska/news-najnowoczesniejsza-energia-jadrowa-wspolny-projekt-zygmunta-,nId,5453856
Ale jakoś nie są pewni odbioru społecznego, bo komentarze zablokowali
podatnik-
Sarkozy skazany, śp Madoff zmarł w więzieniu, Krauze w kajdankach,etc, kiedy zobaczę w Wydarzeniach wyprowadzanie Solorza-Żaka- Kroka-Podgórskiego czyli cztero-nazwiskowego i tyleż paszportowego pieszczocha Misji Wojskowej w Berlinie Zachodnim w kajdankach za nie rozliczenie się z Akcjonariuszami Elektrimu?

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki