REKLAMA

Z czego utrzymują się parafie i jakie mają dochody

2012-09-06 09:40
publikacja
2012-09-06 09:40

Instrukcja Konferencji Episkopatu Polski w sprawie zarządzania dobrami materialnymi ujawniła sytuację finansową polskich parafii katolickich. Czy rzeczywiście jest tak źle, jak twierdzi Kościół?


ile powinien zarabiać ksiądz
foto: thinkstock

Parafie są utrzymywane głównie z tacy, czyli dobrowolnych datków od wiernych uczestniczących w niedzielnych mszach świętych. Z pieniędzy tych utrzymywany jest kościół oraz budynki parafialne. Dochody z tacy zależą oczywiście od wielkości parafii, zamożności jej mieszkańców, regionu kraju oraz liczby wiernych (na południu jest ich ponad 70 proc., w części północno-zachodniej zaś jedynie 25 proc.). Jak wynika z raportu KAI - w małej parafii, do której przynależy niecały tysiąc osób, przeciętna wysokość datków na tacę wynosi 487 zł, w trzytysięcznej parafii – 2300 zł, w ośmiotysięcznej – 3000 zł, a w dużej parafii około 4000 zł.

Jezus Chrystus był liberałem » Jezus Chrystus był liberałem

W przypadku chwilowych kłopotów finansowych parafia może skorzystać z dochodów z chrztów, ślubów i pogrzebów, które zgodnie z tradycją powinny trafiać do kieszeni księdza. Podobnie dzieje się z przychodami z kolędy, z której w wyjątkowych sytuacjach parafia potrąca od 10 do 50 proc. Zazwyczaj nie dotyczy to jednak tych parafii, które mogą liczyć na przychody z dodatkowej działalności gospodarczej, dzierżawy gruntów czy dotacji unijnych. Ze środków z dopłat do działalności rolniczej nie korzysta bezpośrednio proboszcz, ale zatrudniony przez niego dzierżawca. Duchowieństwo może również korzystać z funduszu parafialnego, czyli dobrowolnego opodatkowania się wiernych, deklarujących comiesięczne wpłaty na cele parafii.

Ile zarabia średnia parafia?


Z Raportu Katolickiej Agencji Informacyjnej wynika, że średnia w skali stolicy parafia w centrum Warszawy, która liczy około 10 tys. wiernych i nie prowadzi dodatkowej działalności gospodarczej, zarabia rocznie 260,5 tys. zł. Przychody z tacy wynoszą rocznie 215,5 tys. zł, z funduszu parafialnego 10 tys. zł, z kolędy 30 tys. zł, a ze zbiórek do puszki – 5 tys. zł. Mała wiejska parafia z Poznania, licząca 2 kościoły, 1200 wiernych i nieruchomości rolne o powierzchni 38,9 ha, zarabia rocznie 55 tys. zł. Przychody z tacy wynoszą ponad 22 tys. zł, z kolędy prawie 14 tys. zł, a z dzierżawy ziemi – prawie 19 tys. zł.

  »Czy to grzech być bogatym?  Teoretycznie parafie mogą jeszcze zarabiać na cmentarzach. W praktyce jednak okazuje się, że utrzymanie cmentarzy przynosi zazwyczaj więcej strat. Wydatki na wywóz śmieci, wodę, programy do ewidencji grobów, prace remontowe czy konserwacja zieleni przewyższają bowiem przychody ze sprzedaży miejsc pod grobowce, ofiary na msze odprawiane na cmentarzu itp.

Przykładowe dane bilansowe z raportu KAI

Parafia w centrum Warszawy (10 tys. mieszkańców) Wiejska parafia w diecezji bielsko-żywieckiej (3,3 tys. mieszkańców) Wiejska parafia w archidiecezji poznańskiej (1,2 tys. osób)
Przychody ogółem 260 500 zł <228 100 zł 55 006 zł
Składki obowiązkowe 108 576 zł 29 510 zł 9624 zł
Wydatki łącznie 237 500 zł 179 100 zł 52 906 zł

Na co idą pieniądze z tacy?


Prowadzenie parafii wiąże się również z niemałymi wydatkami. Należy bowiem opłacić wynagrodzenia księdza, organisty, kościelnego, gospodyni, ogrzewanie kościoła i plebanii, gaz, energię elektryczną, wodę, wywóz śmieci, wino, świece, kwiaty i ewentualne naprawy. W opisanej wcześniej warszawskiej parafii wydatki te łącznie wynoszą 346 tys. zł rocznie, natomiast w archidiecezji poznańskiej – prawie 53 tys. zł. Oficjalna sytuacja bilansowa jest zatem niezbyt korzystna, zwłaszcza w przypadku tej pierwszej parafii.

Kościół utrzymuje, że odczuwa pogarszanie się z roku na rok kondycji finansowej, a zważywszy na istotną rolę społeczną, jaką swoim zdaniem pełni, należy mu się rekompensata w przypadku ewentualnej likwidacji funduszu kościelnego.

Justyna Niedbał
Bankier.pl

Źródło:
Tematy
Konto firmowe z premią do 2000 zł od Banku Millennium + 400 zł od Bankier.pl

Konto firmowe z premią do 2000 zł od Banku Millennium + 400 zł od Bankier.pl

Komentarze (3)

dodaj komentarz
~tom
A co kościół ma wspólnego z rynkiem forex co ?
~vip
Najpierw może dokładnie sprawdź jak prawdziwie wygląda ten temat (tylko nie w TV i GW), a potem pisz o ''stonce'' i finansach kościoła.
~D.
"Kościół utrzymuje, że odczuwa pogarszanie się z roku na rok kondycji finansowej, a zważywszy na istotną rolę społeczną, jaką swoim zdaniem pełni, należy mu się rekompensata w przypadku ewentualnej likwidacji funduszu kościelnego. "

Och proszę, i tak jest deficyt w wydatkach państwa a ty chcesz jeszcze tej czarnej
"Kościół utrzymuje, że odczuwa pogarszanie się z roku na rok kondycji finansowej, a zważywszy na istotną rolę społeczną, jaką swoim zdaniem pełni, należy mu się rekompensata w przypadku ewentualnej likwidacji funduszu kościelnego. "

Och proszę, i tak jest deficyt w wydatkach państwa a ty chcesz jeszcze tej czarnej stonce dać więcej kasy!?Powiązane: Finanse Kościoła

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki