Członek zarządu EBC krytykuje Librę, prywatną walutę Facebooka

Yves Mersch nie przebierał w słowach przedstawiając swój pogląd na plany uruchomienia Libry, internetowej waluty Facebooka. Samą ideę prywatnego pieniądza nazwał „aberracją”.

(FORUM)

Pochodzący z Luksemburga członek zarządu Europejskiego Banku Centralnego podzielił się swoją opinią na temat Libry z uczestnikami konferencji Europejskiego Systemu Banków we Frankfurcie. Treść jego przemówienia została opublikowana na stronie banku centralnego strefy euro. Więcej o samej Librze przeczytasz w artykule „Facebook pokazał plany uruchomienia wirtualnej waluty”.

- Libra, nowa prywatna waluta Facebooka, ma zostać uruchomiona w pierwszej połowie 2020 r. przez tych samych ludzi, którzy przed parlamentami USA i UE tłumaczyli się z zagrożeń dla naszych demokracji wynikających z zarządzania danymi osobowymi w sieciach społecznościowych – przypomniał Mersch.

Przechodząc dalej, bankier centralny zarzucił Facebookowi tworzenie struktury „podobnej do kartelu”, w ramach którego funkcjonować będą globalne firmy z obszarów technologii, płatności, e-commerce czy telekomunikacji. Jak dodał, „podobnie jak waluty narodowe, Libra będzie mocno scentralizowana, a Facebook wystąpi w roli quasi suwerennego emitenta waluty”.

Udzielając odpowiedzi na postawione przez samego siebie pytanie „skoro pieniądze narodowe są scentralizowane, to dlaczego Libra nie może taka być?”, Yves Mersch odwołał się do historii.

- W obszarze pieniądza historia dostarcza dwóch podstawowych praw. Po pierwsze, ponieważ pieniądz jest dobrem publicznym, jest on nieuchronnie związany z suwerennością państwa. Idea „bezpaństwowego pieniądza” jest aberracją pozbawioną solidnych fundamentów w historii ludzkości. Drugą prawdą jest to, że pieniądz może pełnić swoją rolę i cieszyć się zaufaniem tylko wówczas, gdy stoi za nim odpowiedzialna instytucja publiczna, która sama cieszy się zaufaniem społeczeństwa i nie staje przed konfliktami, na które narażone są instytucje sektora prywatnego – stwierdził.

 Wymieniając wady Libry jako waluty, członek zarządu EBC przypomniał, że pozbawiona ona będzie instytucji pożyczkodawcy ostatniej instancji (dla walut państwowych są nimi banki centralne) czy ochrony depozytów.

- Koniec końców, to, że Libra oparta jest o koszyk aktywów denominowanych w walutach państwowych, podważa sam sens jej istnienia. Po co zadowalać się pośrednikiem skoro  można zaufać tym aktywom właśnie? Co więcej, jak płatności w Librze wpłyną na agregaty monetarne i politykę pieniężną? - pytał retorycznie.

- Tylko niezależny bank centralny z silnym mandatem może zapewnić instytucjonalne wsparcie potrzebne do emitowania wiarygodnych form pieniądza i zagwarantować publiczne zaufanie do nich. Prywatne waluty mają niewielkie lub żadne perspektywy na to, aby stać się wiarygodnymi alternatywami dla centralnie emitowanych pieniędzy, które są legalnymi środkami płatniczymi – dodał.

- Szczerze wierzę, że Europejczycy nie dadzą się namówić do porzucenia bezpieczeństwa i wiarygodności ugruntowanego systemu płatności na rzecz urzekających, lecz zdradliwych obietnic syreniego śpiewu Facebooka – zakończył.

Michał Żuławiński

Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
4 17 trooper

"- Tylko niezależny bank centralny z silnym mandatem może zapewnić instytucjonalne wsparcie potrzebne do emitowania wiarygodnych form pieniądza i zagwarantować publiczne zaufanie do nich. " - gada trzy po trzy. Banki centralne boją się krypotwalut, bo to dla nich zagrożenie. Nie dla ludzi zagrożenie a dla bankowców i ich wieloletniej dominacji w ostatniej historii świata zachodniego.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
3 17 januszcebulak

Pamiętaj, że kryptowaluta kryptowalucie nie równa. Facebookowa Libra nie różniłaby się od zwykłaj waluty niczym, oprócz tego, że to Facebook a nie jakiś bank centralny nią steruję. Dużo złego można o bankierach powiedzieć, ale ufam im bardziej niż Facebookowi.

Jeżeli kryptowaluta to tylko zdecentralizowana. Według mnie, najlepsze szanse na powodzenie ma któraś z aplikacji finansowych na Ethereum.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
5 9 lightning_network odpowiada januszcebulak

myślę, że ci, co kiedyś zaufali zapewnieniom bankierów i ich naganiaczy nt. opłacalności kredytu we frankach (tzw. "rzeźnia frankowa") - dziś wybraliby Facebooka kosztem bankiera... :)

! Odpowiedz
0 16 najmadrzejszy

Co on mowi, ze w historii ludzkosci czegos tam nie bylo, wiec to lipa...Prądu tez kiedys nie bylo, internetu, samolotow takze.

! Odpowiedz
3 20 lightning_network

Reasumując: bankster z EBC zaklina rzeczywistość... A rzeczywistość skrzeczy:

“The root problem with conventional currency is all the trust that’s required to make it work. The central bank must be trusted not to debase the currency, but the history of fiat currencies is full of breaches of that trust. Banks must be trusted to hold our money and transfer it electronically, but they lend it out in waves of credit bubbles with barely a fraction in reserve. We have to trust them with our privacy, trust them not to let identity thieves drain our accounts.” – Satoshi Nakamoto, Founder of Bitcoin

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
12 13 1a2b

Zuckerberg wdraża ideę głoszącą, że pieniądz nie ma narodowości... buahahahaha.
Ja mam lepszy pomysł. Zgodnie z prawem amerykańskim jak się jakaś firma zbytnio rozwinęła i zagraża monopolem to należy ją podzielić na mniejsze firmy. A najlepiej to zamknąć ten kramik.

! Odpowiedz
5 7 trooper

Bo pieniądz nie ma narodowości. To tylko forma płatności.

! Odpowiedz
5 29 lightning_network

Jeśli wierzy, że Europejczycy nie dadzą się namówić - to dlaczego tak zaciekle zwalcza Librę, hę? Skoro idea taka jest abberacją - to nikt jej nie tknie, nieprawdaż? A przymusu używania Libry - jak w przypadku waluty narodowych - nie ma. Zatem: czego się banksterzy tak panicznie boją?

Oj, zapalił im Zuckerberg lont pod d...
Byle wystarczyło mu determinacji.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
5 39 karbinadel

Szczerze mówiąc, nie bardzo rozumiem sens tworzenia prywatnej quasi-waluty przez jakąkolwiek korporację. Jedynym powodem wydaje mi się ukryta chęć wydymania maluczkich

! Odpowiedz
1 16 zzibi2

Firma która ją wypuści niejako może mieć darmową kasę (ktoś to kupi i zanim zamieni spowrotem na prawdziwą walutę firma może jego środki obracać choćby je lokując na %).

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne
USD/PLN 0,21% 3,8851
2019-11-21 17:38:00
EUR/PLN 0,12% 4,2995
2019-11-21 17:38:00
EUR/USD -0,09% 1,1066
2019-11-21 17:38:00
CHF/PLN 0,04% 3,9153
2019-11-21 17:38:00
Porównywarka kantorów internetowych

Kupuj walutę taniej >>

Chcę
Kupić
Sprzedać
Płacę

Wymień walutę taniej

Znajdź profil