Xi prosił Trumpa o „elastyczność” w sprawie Korei Płn.

Przywódca Chin Xi Jinping prosił prezydenta USA Donalda Trumpa podczas rozmowy w Osace o „okazanie elastyczności” w sprawie Korei Płn., w tym złagodzenie „w odpowiednim momencie” sankcji przeciw temu krajowi – powiedział we wtorek szef chińskiego MSZ Wang Yi.

Chiński prezydent odbył w sobotę dwustronne spotkanie z Trumpem w kuluarach szczytu G20 w japońskiej Osace.

Xi „naciskał, aby USA okazały elastyczność i spotkały się z KRLD w połowie drogi”; nalegał m.in. na „złagodzenie w odpowiednim momencie sankcji przeciw KRLD oraz rozwianie wzajemnych obaw poprzez dialog” - powiedział dziennikarzom Wang na wspólnej konferencji z ministrem spraw zagranicznych Meksyku Marcelo Ebrardem w Pekinie.

W niedzielę Trump niespodziewanie spotkał się z przywódcą Korei Płn. Kim Dzong Unem we wsi Panmundżom na granicy pomiędzy Koreami. Podczas tego spotkania uzgodniono wznowienie roboczych negocjacji nuklearnych, które załamały się po zakończonym bez porozumienia szczycie z udziałem obu tych przywódców w Hanoi w lutym.

Waszyngton domaga się całkowitej i dającej się zweryfikować denuklearyzacji Korei Płn., a Pjongjang naciska na zniesienie międzynarodowych sankcji gospodarczych, nałożonych na niego przez Radę Bezpieczeństwa ONZ za zbrojenia. Po spotkaniu w Panmundżomie Trump powiedział, że sankcje amerykańskie przeciw Korei Płn. pozostaną w mocy.

Rzecznik chińskiego MSZ Geng Shuang wyraził zadowolenie z wyników niedzielnego spotkania Trump-Kim i przypomniał, że Chiny konsekwentnie opowiadają się za denuklearyzacją Półwyspu Koreańskiego. Ocenił również, że niedawna wizyta prezydenta Xi w Pjongjangu „nadała nowy pęd procesowi politycznego rozwiązywania kwestii półwyspu”.

Chiny uznawane są za najważniejszego sojusznika komunistycznej Korei Płn., ale deklarują, że sumiennie stosują się do wszystkich rezolucji RB ONZ w sprawie tego kraju. Trump oceniał wcześniej, że Pekin ma duży wpływ na Pjongjang i kilkakrotnie zarzucał chińskim władzom, że przyczyniają się do braku postępów w sprawie denuklearyzacji.

Podczas spotkania w Osace Xi i Trump uzgodnili kolejne „zawieszenie broni” w wojnie handlowej, toczonej przez ich kraje od ponad roku. USA nie wprowadzą na razie nowych karnych ceł na chiński eksport, a obie strony wznowią negocjacje w sprawie porozumienia handlowego – poinformował Trump po rozmowach z Xi.

Z Kantonu Andrzej Borowiak (PAP)

anb/ akl/ bjn/

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.

Nowy komentarz

Anuluj
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 4,4% I 2020
PKB rdr 3,1% IV kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,5% I 2020
Przeciętne wynagrodzenie 5 604,25 zł XII 2019
Produkcja przemysłowa rdr 3,8% XII 2019

Znajdź profil