REKLAMA

Prezes: Wyższe odpisy Banku Handlowego w II kw. miały charakter jednorazowy

2019-08-22 10:30
publikacja
2019-08-22 10:30

Bank Handlowy, którego wyniki w II kwartale obciążyły wyższe koszty ryzyka w bankowości instytucjonalnej, ocenia, że wyższe odpisy miały charakter jednorazowy i nie widzi niepokojących trendów. Bank podtrzymuje, że w 2021 roku wskaźnik ROE wzrośnie do ponad 12 proc.– poinformował Sławomir Sikora, prezes banku.

/ fot. Marek Wiśniewski / Puls Biznesu

„W II kwartale mieliśmy zdarzenia jednorazowe, które wywołały wyższe koszty kredytu - nasze modele ryzyka zakładają, że raz na 10 lat może się zdarzyć coś, co odbiega od trendu” – powiedział Sikora.

„Poza tym zdarzeniem jednorazowym nie widzimy trendu, który by nas niepokoił. Mam poczcie, że to raczej zdarzenie jednorazowe niż trend – gospodarka jest nadal w dobrej formie” – dodał.

Koszty ryzyka banku w segmencie bankowości instytucjonalnej pod koniec kwartału 2019 roku wzrosły do 45 pb.

„Myślę, że 45 pb poziomu kosztów ryzyka jest wyższy niż nasz trend" - powiedział Sikora.

Po I połowie 2019 roku zysk wynosi 192,6 mln zł, podczas gdy rok wcześniej był na poziomie 328,2 mln zł. ROE jest na poziomie 7,5 proc. Prezes podtrzymał w czwartek cel wzrostu ROE określony w strategii banku do 2021 roku.

"Naszym celem jest powyżej 12 proc ROE w 2021 roku” – powiedział Sikora.

Dodał, że w mocy pozostaje założony na 75 proc. poziom wypłaty dywidendy.

"Zarządzamy bankiem w taki sposób, by to założenie strategiczne zrealizować" - powiedział Sikora.

Saldo rezerw w okresie drugiego kwartału 2019 roku wyniosło 106,5 mln zł. W samym segmencie bankowości instytucjonalnej odpisy wyniosły 77,3 mln zł, podczas gdy w I kwartale 2019 roku było to 4,7 mln zł. Bank podał, że wzrost wynikał m.in. z dokonania odpisu aktualizującego na klientów z segmentu bankowości przedsiębiorstw.

W lipcu Bank Handlowy informował, że zdecydował o dokonaniu odpisu aktualizującego, którego wielkość szacuje na 53 mln zł. Odpis ten miał związek z trwającym procesem restrukturyzacji jednego z klientów korporacyjnych. Według wcześniejszych informacji klientem banku jest ZM Kania.

Prezes ocenił w czwartek, że sprawa kredytów frankowych to temat, z którym sektor bankowy będzie musiał sobie poradzić, jednak okres przedwyborczy nie służy w dyskusji nad tym problemem.

„Wydaje mi się, że przyszłe rozwiązania muszą uwzględniać interes stabilności finansowej sektora, jak i interes klientów” – powiedział Sikora.

Według wcześniejszych informacji orzeczenie TSUE dotyczące kredytów frankowych zapadnie prawdopodobnie po wakacjach.

seb/ ana/

Źródło:PAP Biznes
Tematy
Jak otrzymać nawet 1500 zł od Alior Banku + 200 zł od Bankier.pl SPRAWDŹ!

Jak otrzymać nawet 1500 zł od Alior Banku + 200 zł od Bankier.pl SPRAWDŹ!

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane: Prognozy i wyniki finansowe

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki