Wybory na Kubie to "farsa"

Kubańczycy pójdą dziś do urn wyborczych. Wybiorą 614 deputowanych do Zgromadzenia Narodowego Władzy Ludowej - bo tak nazywa się kubański parlament. Wybranych zostanie też kilka tysięcy deputowanych do parlamentów regionalnych.

W kraju rządzonym przez komunistyczny reżim wybory nie spełniają jakichkolwiek standardów demokracji - podkreśla Kinga Brudzińska z Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych. Ekspert do spraw Ameryki Łacińskiej zaznacza, że wybory na Kubie mają niewiele wspólnego z rzetelnym procesem wyborczym, bowiem startują w nich tylko starannie wyselekcjonowani kandydaci, a kampania wyborcza jest zabroniona. "Te wybory to farsa" - podsumowuje Kinga Brudzińska.

Zgromadzenie Narodowe wybierze Radę Państwa. Na jej przewodniczącego z pewnością będzie wybrany brat Fidela Castro - Raul. Ekspert zaznacza, że nie należy się spodziewać istotnych zmian w tym kraju. Nastąpi jedynie kosmetyczna zmiana w rządzącej partii, która bierze kurs na "odmłodzenie". Dlatego można oczekiwać zmiany dotychczasowego przewodniczącego parlamentu, 75-letniego Ricarda Alarcona, na kogoś młodszego.

Kinga Brudzińska zaznacza, że gospodarka Kuby, mimo niewielkiej liberalizacji, która nastąpiła w 2010 roku, jest w bardzo złym stanie. Reformy nie zaowocowały dotąd znaczącą poprawą warunków życia.

86-letni Fidel Castro tymczasowo ustąpił z urzędu prezydenta w 2006 roku z powodu ciężkiej choroby. Dwa lata później na stałe oddał władzę Raulowi. 81-letni brat wodza rewolucji zapowiedział, że trwająca 5 lat kadencja przewodniczącego Rady Państwa będzie jego ostatnią.

Informacyjna Agencja Radiowa (IAR)/Paweł Buszko/dabr

Źródło: IAR

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.

Nowy komentarz

Anuluj
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 3,4% IV 2020
PKB rdr 1,9% I kw. 2020
Stopa bezrobocia 5,8% IV 2020
Przeciętne wynagrodzenie 5 285,01 zł IV 2020
Produkcja przemysłowa rdr -24,6% IV 2020

Znajdź profil