REKLAMA

Sklepy w Wigilię będą zamknięte. Minister Buda o szczegółach

2023-06-16 09:21, akt.2023-06-16 09:32
publikacja
2023-06-16 09:21
aktualizacja
2023-06-16 09:32

W tym roku Wigilia po raz pierwszy nie będzie pracująca, choć przypada w niedzielę handlową – poinformował w piątek PAP minister rozwoju i technologii Waldemar Buda. Zmienimy to w tym roku - dodał. Ustawa wprowadzająca stopniowo zakaz handlu w niedziele weszła w życie 1 marca 2018 r. 

Sklepy w Wigilię będą zamknięte. Minister Buda o szczegółach
Sklepy w Wigilię będą zamknięte. Minister Buda o szczegółach
fot. Darek Majewski / / FORUM

W tym roku Wigilia Bożego Narodzenia, przypadająca na 24 grudnia, wypada w niedzielę handlową.

"Mogę z pewnością powiedzieć, że w tym roku Wigilia po raz pierwszy nie będzie pracująca. Przypada ona w niedzielę, w tym handlową, ale zmienimy to w tym roku. Polacy zasługują na wolną Wigilię" - przekazał szef resortu.

Ustawa wprowadzająca stopniowo zakaz handlu w niedziele weszła w życie 1 marca 2018 r. Od 2020 r. zakaz handlu nie obowiązuje jedynie w siedem niedziel w roku: ostatnie niedziele stycznia, kwietnia, czerwca i sierpnia, a także w niedzielę przed Wielkanocą oraz w dwie kolejne niedziele poprzedzające Boże Narodzenie.

W ustawie przewidziano katalog 32 wyłączeń. Zakaz handlu nie obejmuje m.in. działalności pocztowej, jeśli przychody z tej działalności stanowią co najmniej 40 proc. przychodów ze sprzedaży danej placówki. Ponadto, nie obowiązuje w cukierniach, lodziarniach, na stacjach paliw płynnych, w kwiaciarniach, w sklepach z prasą ani w kawiarniach.

Za złamanie zakazu handlu w niedziele grozi od 1000 zł do 100 tys. zł kary, a przy uporczywym naruszaniu przepisów – kara ograniczenia wolności.

Wigilia Bożego Narodzenia to w tradycji chrześcijańskiej dzień poprzedzający Boże Narodzenie. W myśl obowiązujących przepisów Wigilia Bożego Narodzenia nie jest dniem ustawowo wolnym od pracy. (PAP)

ra/ pad/ amac/

Źródło:PAP
Tematy
Szybki kredyt dla firm online. Wniosek złożysz bez wizyty w placówce

Szybki kredyt dla firm online. Wniosek złożysz bez wizyty w placówce

Komentarze (11)

dodaj komentarz
karbinadel
Wielkie zwycięstwo PiS, na miarę Grunwaldu, Wiednia i Cudu nad Wisłą!
vacarius
A nie można zrobić stawki godzinowej jako płacę minimalną i 300% za prace w niedziele? Gdyby Pani ze sklepu dostała 70 zł za godzinę pracy to pewnie byłaby zadowolona. No i to też dotyczyłoby stacji Orlen. Gdzie dziś wykorzystują tych biednych pracowników do pracy w niedziele za miskę ryżu.
inwestor.pl
Czy w tym państwie minister daje pozwolenie kiedy ktoś może otworzyć sklep? Niech sobie zrobi własny i nim zarządza jak chce, a nie mówi innym jak żyć. A jak ktoś wyznaje inną religię albo żadną to też ma przestrzegać szabatu?
sarang
Rządzące obierki nieprzerwanie dzielą naród i narzucają nam jak mamy żyć. Gdzie ta wolność wyrwania komunie w 89-tym się pytam. Dlaczego ktoś mi mówi że nie mogę robić zakupów kiedy chcę, gdzie chcę etc. To (ponoć) wolny rynek. Niech dadzą wolną rękę w tym względzie handlowi - kto chce niech handluje, kto nie - ten niech zamyka. Rządzące obierki nieprzerwanie dzielą naród i narzucają nam jak mamy żyć. Gdzie ta wolność wyrwania komunie w 89-tym się pytam. Dlaczego ktoś mi mówi że nie mogę robić zakupów kiedy chcę, gdzie chcę etc. To (ponoć) wolny rynek. Niech dadzą wolną rękę w tym względzie handlowi - kto chce niech handluje, kto nie - ten niech zamyka. Czy kasjerki z supermarketów to jakiś uprzywilejowany krąg ludzi?? A komunikacja, opieka medyczna, dworce, gastronomia + tuzin innych zawodów to już nie? Kolejna decyzja kolejnego imbecyla, który poczuł władzę i musi ją (za)manifestować.
and00
Wigilia, jak nazwa wskazuje jest dniem poprzedzającym święto
Czy 30 kwietnia, jako wigilia 1 maja też będzie wolny od pracy?
infinityhost
Przynajmniej sobie papierosa zapalimy. Wolno jeszcze?
friedens
Emerytury od 55. i 60. roku życia (a dla uprzywilejowanych od 50.), coraz mniej dni pracujących, coraz więcej świąt kościelnych, lekarzy brak, młode kobiety konają bez pomocy w szpitalach, edukacja na dnie, pazerny kler wszędzie się panoszy, najwyższy w skali świata socjal w stosunku do PKB, itd. No, nawet w PRL takiego dobrobytu Emerytury od 55. i 60. roku życia (a dla uprzywilejowanych od 50.), coraz mniej dni pracujących, coraz więcej świąt kościelnych, lekarzy brak, młode kobiety konają bez pomocy w szpitalach, edukacja na dnie, pazerny kler wszędzie się panoszy, najwyższy w skali świata socjal w stosunku do PKB, itd. No, nawet w PRL takiego dobrobytu w komuszym stylu nie było. Był nakaz pracy. W Grecji też trzeba było pracować, a rozdawnictwo również było mniejsze. Ekonomia nie jest nauką ścisłą, ale najpóźniej od czasów Adama Smitha wiadomo, że jedynym źródłem TRWAŁEGO bogactwa narodów jest praca; nawet nie zwycięskie wojny, ale wyłącznie ciężka praca.
infinityhost
No ale nie zapominaj o tym transporcie publicznym którego zazdrości nam świat.
trolley
Normalnie druga Grecja. Coraz mniej dni roboczych a dobrobyt się wydrukuje, po co robić hehe. Co może pójść nie tak? XD

Powiązane: Zakaz handlu w niedziele

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki