REKLAMA

Wiadomo, ile zarobią członkowie komisji weryfikacyjnej ds. energii

2022-12-06 11:40
publikacja
2022-12-06 11:40

Wynagrodzenie członków komisji weryfikacyjnej ds. energii będzie odpowiadało wynagrodzeniu sekretarzy stanu w ministerstwach; wyniesie ok. 10 tys. zł na rękę - powiedział we wtorek w Studiu PAP rzecznik PiS Rafał Bochenek.

Wiadomo, ile zarobią członkowie komisji weryfikacyjnej ds. energii
Wiadomo, ile zarobią członkowie komisji weryfikacyjnej ds. energii
fot. Wlodzimierz Wasyluk / Forum / / Forum Polska Agencja Fotografów

Rzecznik PiS Rafał Bochenek we wtorek w rozmowie z PAP.PL pytany był m.in. o to, ile wyniesie wynagrodzenie członków komisji weryfikacyjnej w sprawie zbadania rosyjskich wpływów na bezpieczeństwo Polski w latach 2007-2022. "Około 10 tysięcy złotych na rękę" - odpowiedział.

"To wynagrodzenie będzie właściwie określone w sposób podobny, jak to wygląda w przypadku ustawy o komisji weryfikacyjnej ds. warszawskiej reprywatyzacji. Będzie ono odpowiadało wynagrodzeniu sekretarzy stanu w ministerstwach" - powiedział.

Pytany o to, kto zdaniem PiS-u powinien być członkiem komisji, stwierdził, że "niekoniecznie muszą to być parlamentarzyści". Dodał, że powinny być to osoby mające stosowną wiedzę odnośnie do funkcjonowania rynku energetycznego i prowadzenia polityki energetycznej. "Będziemy chcieli powołać do tej komisji osoby, które mają doświadczenie, jeżeli chodzi o sprawy energetyczne, osoby, które mają również stosowną wiedzę prawniczą, bo to jest niezwykle ważna kwestia, jeżeli chodzi o badanie dokumentów w tym zakresie" - ocenił.

Bochenek stwierdził, że komisja weryfikacyjna rozpocznie prace na początku 2023 r. Zaznaczył, że ustawa musi zostać przeprocedowana przez Sejm, a następnie trafi do Senatu. Zaapelował też do marszałka Senatu Tomasza Grodzkiego oraz senatorów KO, aby ci "nie przetrzymywali tej ustawy maksymalnie długo".

Zapytany o to, czy PiS przekona swojego koalicjanta Solidarną Polskę, której politycy mówią o potrzebie powołania nie komisji weryfikacyjnej, a komisji śledczej odpowiedział, że kiedy zaczną się prace komisji sejmowych nad ustawą, to "na pewno tutaj się dogadamy". "W końcu wszyscy gramy w jednym obozie politycznym i mam nadzieję, że również przy poparciu opozycji ta ustawa zostanie przeprocedowana" - dodał.

W zeszły poniedziałek PiS poinformowało, że Państwowa Komisja ds. badania wpływów rosyjskich na bezpieczeństwo wewnętrzne RP w latach 2007-2022 ma się składać z 9 członków powoływanych i odwoływanych przez Sejm, a na jej czele ma stanąć przewodniczący wybierany spośród członków komisji.

Komisja ma analizować m.in. czynności urzędowe, tworzenie, powielanie, udostępnianie informacji osobom trzecim; wpływanie na treść decyzji administracyjnych; wydawanie szkodliwych decyzji; składanie oświadczeń woli w imieniu organu władzy publicznej lub spółki; zawieranie umów czy dysponowanie środkami publicznymi lub spółki.

Decyzje, które ma móc podjąć komisja to m.in.: uchylenie decyzji administracyjnej wydanej w wyniku wpływów rosyjskich, wydanie zakazu pełnienia funkcji związanych z dysponowaniem środkami publicznymi do 10 lat oraz cofnięcie i zakaz poświadczania bezpieczeństwa na 10 lat.

W zeszły czwartek posłowie PiS Kazimierz Smoliński i Marek Suski poinformowali o złożeniu w Sejmie projektu ustawy o państwowej komisji ds. badania wpływów rosyjskich na bezpieczeństwo wewnętrzne RP w latach 2007-2022. (PAP)

Cała rozmowa pod adresami www.pap.pl/aktualnosci/news,1499729,gosc-studia-pap-rafal-bochenek-rzecznik-pis.html oraz na www.wideo.pap.pl. (PAP)

Autor: Adrian Kowarzyk

amk/ godl/

Źródło:PAP
Tematy
Otwórz konto firmowe w Banku Millennium i zgarnij PREMIĘ

Otwórz konto firmowe w Banku Millennium i zgarnij PREMIĘ

Komentarze (2)

dodaj komentarz
tomkooo
no a po zakonczonej komisji sowita odprawa ;)
bolacy sie zloza ;)
emulgator
Moze pierwszy sekretarz sie wypowie dlaczego tak dużo? Do takiej pracy nie trzeba żadnych kwalifikacji a tylko znajomości.

Powiązane: Komisja weryfikacyjna ds. energii

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki