REKLAMA
ZAPISZ SIĘ

Wcześniejsze emerytury dla nauczycieli coraz bliżej. Czarnek: To jest uprawnienie, nie przywilej

2023-03-23 22:52
publikacja
2023-03-23 22:52

Projekt przywracający emerytury nauczycielskie jest na końcowym etapie prac – poinformował w czwartek minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek.

Wcześniejsze emerytury dla nauczycieli coraz bliżej. Czarnek: To jest uprawnienie, nie przywilej
Wcześniejsze emerytury dla nauczycieli coraz bliżej. Czarnek: To jest uprawnienie, nie przywilej
fot. Maciej Goclon / / FotoNews

O wcześniejsze emerytury dla nauczycieli szef MEiN był pytany w programie "W otwarte karty", emitowanym w Radiowej Jedynce oraz TVP Info.

"Jest zupełnie jasne, że niestety zapaść demograficzna, która jest konsekwencją wieloletnich zaniedbań polegających na braku polityki prorodzinnej, bo dopiero my ją wprowadziliśmy od 2016 roku, powoduje, że w najbliższych pięciu latach stopniowo ubywać będzie polskich dzieci w polskich szkołach" – powiedział minister.

"Dlatego mamy już na końcowym etapie - wypracowany wspólnie ze związkami zawodowymi (...) - projekt ustawy przywracający uprawnienie emerytury nauczycielskiej, które to uprawnienie nauczyciele utracili w 2009 r., gdy rządził rząd PO-PSL z Donaldem Tuskiem i Katarzyną Hall, jako minister edukacji narodowej" – dodał.

Zaznaczył, że "jest konieczne, by wrócić do uprawnień, które nauczyciele mieli, gdy wchodzili do zawodu".

OBLIGACJE OSZCZĘDNOŚCIOWE

50 pytań i odpowiedzi. Poradnik (nie tylko) dla początkujących

OBLIGACJE OSZCZĘDNOŚCIOWE

Czy obligacje detaliczne są bezpieczne? Czy chronią przed inflacją? Odpowiadamy na 50 najczęstszych i najważniejszych pytań o propozycję Skarbu Państwa dla oszczędzających. Pobierz e-book bezpłatnie lub kup za 20 zł.
Masz pytanie? Napisz na marketing@bankier.pl

Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Jeśli chcesz fakturę, to wypełnij dalszą część formularza:
Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Podaj kod w formacie xx-xxx!
Pole wypełnione niepoprawnie!

"To jest uprawnienie, nie przywilej. Szkoła jest specyficznym miejscem pracy. Uprawnienie nauczycielskie - emerytura po 20 latach przy tablicy z uczniami, 30 latach pracy w ogóle - jest potrzebne, również po to, by odpowiadać na przewidywalny kryzys demograficzny w polskich szkołach, zwłaszcza ponadpodstawowych w perspektywie następnych pięciu lat" – stwierdził szef MEiN.

Zapowiedział, że "jeszcze wiosną tego roku ten projekt ujrzy światło dzienne".

W środę w Ministerstwie Edukacji i Nauki wiceminister Dariusz Piontkowski spotkał się z przedstawicielami związków zawodowych zrzeszających nauczycieli. Po spotkaniu przekazał, że resort w maju będzie gotowy, by przedstawić związkom projekt rozwiązań legislacyjnych dotyczących emerytur nauczycieli. "Chcielibyśmy, aby proces legislacyjny skończył się jeszcze w tej kadencji" - mówił.

Autor: Katarzyna Lechowicz-Dyl

Źródło:PAP
Tematy
Rekrutujesz? Odbierz 50% rabatu na pierwsze ogłoszenie na Pracuj.pl

Rekrutujesz? Odbierz 50% rabatu na pierwsze ogłoszenie na Pracuj.pl

Advertisement

Komentarze (48)

dodaj komentarz
luckyrich
Chwalą się obniżką podatku PIT, podwyżką kwoty wolnej od podatku itd. Powiem jak to działa. Sprawdziłem pensję po obniżce PIT z 17% na 12%. Pensja niższa o kilkadziesiąt zł. Zapomnieli powiedzieć, że przy tej obniżce zabierają też ulgę dla klasy średniej. Kwotą wolną od podatku 30 tys. ha ha też się napchałem. Nikt nie mówi, że zniwelowała Chwalą się obniżką podatku PIT, podwyżką kwoty wolnej od podatku itd. Powiem jak to działa. Sprawdziłem pensję po obniżce PIT z 17% na 12%. Pensja niższa o kilkadziesiąt zł. Zapomnieli powiedzieć, że przy tej obniżce zabierają też ulgę dla klasy średniej. Kwotą wolną od podatku 30 tys. ha ha też się napchałem. Nikt nie mówi, że zniwelowała ją składka zdrowotna 9%. Pensja niższa o kilka złotych. Dziekuję. Proszę rządzących, aby więcej nie obniżali mi podatków. Ceny wyższe, a pensje niższe. Mamy Polski bezład. Tu dali, tam zabrali i wyszło na zero lub na minus. W TVP mówi się tylko o tym, co dali. Tylko księgowi i urzednicy mają więcej roboty. Rządzący mówią że nie opodatkowują nas, ale tych podłych kapitalistów - banki podatkiem bankowym, wielkie markety podatkiem od powierzchni handlowych, podatek cukrowy dla naszego zdrowia, od mediów i smartfonów itd. A kto za to zapłaci? I tak my zapłacimy, bo podniosą nam opłaty bankowe i ceny za towary. Wszyscy oddamy te 500+, 13-te i 14-te emerytry. O to jestem spokojny. Ludzie u władzy i na urzędach nigdy krzywdy sobie nie zrobią. Diety, biura, samochody i mieszkania służbowe, darmowe loty, nagrody, posadki dla znajomych i rodziny… Marnotrawstwo, rozrzutność, przywłaszczanie publicznych pieniędzy jest normą. Rządy wielu krajów je zadłużają, by przekupić rozdawnictwem wyborców i wygrywać wybory. To rozdawnictwo odbije nam się kiedyś czkawką. Przeczytajcie sobie ksiazke pt. Emreytura nie jest Ci potzerbna. Opisuje jak można skutecznie budować swój majątek i stać się też finansowo wolnymi bez pomocy rządzących
fanttom
Po prostu niech nie ściemniają i wprowadzą emerytury stażowe dla wszystkich z równym wiekiem emerytalnym dla kobiet i mężczyzn 40 lat i skończyły by się te przywileje i spory . Bez wyjątku dla każdego .
luckyrich
Jestem nauczycielem i powiem wam co dostałem od PIS. Chwalą się obniżką podatku PIT, podwyżką kwoty wolnej od podatku itd. Powiem jak to działa. Sprawdziłem pensję po obniżce PIT z 17% na 12%. Pensja niższa o kilkadziesiąt zł. Zapomnieli powiedzieć, że przy tej obniżce zabierają też ulgę dla klasy średniej. Kwotą wolną od podatku Jestem nauczycielem i powiem wam co dostałem od PIS. Chwalą się obniżką podatku PIT, podwyżką kwoty wolnej od podatku itd. Powiem jak to działa. Sprawdziłem pensję po obniżce PIT z 17% na 12%. Pensja niższa o kilkadziesiąt zł. Zapomnieli powiedzieć, że przy tej obniżce zabierają też ulgę dla klasy średniej. Kwotą wolną od podatku 30 tys. ha ha też się napchałem. Nikt nie mówi, że zniwelowała ją składka zdrowotna 9%. Pensja niższa o kilka złotych. Dziekuję. Proszę rządzących, aby więcej nie obniżali mi podatków. Ceny wyższe, a pensje niższe. Mamy Polski bezład. Tu dali, tam zabrali i wyszło na zero lub na minus. W TVP mówi się tylko o tym, co dali. Tylko księgowi i urzednicy mają więcej roboty. Rządzący mówią że nie opodatkowują nas, ale tych podłych kapitalistów - banki podatkiem bankowym, wielkie markety podatkiem od powierzchni handlowych, podatek cukrowy dla naszego zdrowia, od mediów i smartfonów itd. A kto za to zapłaci? I tak my zapłacimy, bo podniosą nam opłaty bankowe i ceny za towary. Wszyscy oddamy te 500+, 13-te i 14-te emerytry. O to jestem spokojny. Ludzie u władzy i na urzędach nigdy krzywdy sobie nie zrobią. Diety, biura, samochody i mieszkania służbowe, darmowe loty, nagrody, posadki dla znajomych i rodziny… Marnotrawstwo, rozrzutność, przywłaszczanie publicznych pieniędzy jest normą. Rządy wielu krajów je zadłużają, by przekupić rozdawnictwem wyborców i wygrywać wybory. To rozdawnictwo odbije nam się kiedyś czkawką. Przeczytajcie sobie ksiazke pt. Emreytura nie jest Ci potzerbna. Opisuje jak można skutecznie budować swój majątek i stać się też finansowo wolnymi bez pomocy rządzących
samsza
Przywilej: akt prawny naruszający zasadę równości wszystkich wobec prawa; nowoczesne przywileje są udzielane przez konstytucję lub uprawnione organy państwowe określonym grupom społecznym, np. przedstawicielom określonych zawodów.
Uprawnienie – określenie wyróżnionego w jakiś sposób elementu prawa
Przywilej: akt prawny naruszający zasadę równości wszystkich wobec prawa; nowoczesne przywileje są udzielane przez konstytucję lub uprawnione organy państwowe określonym grupom społecznym, np. przedstawicielom określonych zawodów.
Uprawnienie – określenie wyróżnionego w jakiś sposób elementu prawa podmiotowego.
dreustachy
NIE! Strajk!
Nie zgadzam się na rozkradanie naszych pieniędzy!
Gdzie są wczesne wczesne emerytury dla pielęgniarek, dentystów, kierowców zadowowych, murarzy itd??
drabio
Efektem polityki "prorodzinnej" rządu jest spadek urodzeń i depopulacja Polski panie Czarnek wbij pan sobie to do czerepa a nie pierdoły opowiadasz.... No po co te kłamstwa, insynuacje. Człowiek kłamliwy insynuujacy takie rzeczy jak pan powinien się palić ze wstydu. Sens życia straciłbym wiedząc że jestem częścią czegoś Efektem polityki "prorodzinnej" rządu jest spadek urodzeń i depopulacja Polski panie Czarnek wbij pan sobie to do czerepa a nie pierdoły opowiadasz.... No po co te kłamstwa, insynuacje. Człowiek kłamliwy insynuujacy takie rzeczy jak pan powinien się palić ze wstydu. Sens życia straciłbym wiedząc że jestem częścią czegoś co niszczy i aby to ukryć i o tym nie myśleć musiałbym kłamać.

vacarius
A może żadnych emerytur zlikwidować ZUS! Dawać tylko zasiłek emerytalny dla wszystkich po 65 roku życia połowę średniej krajowej. Wszystkim tyle samo aby nie trzeba było trzymać miliona urzędników co to liczą ile komu.
andregru
Ludzie pracowali by na czarno nie płacąc podatków , ZUSu to skąd wezmą tyle pieniędzy na "zasiłek emerytalny"
incitatus
Nikt oficjalnie tego nie przyzna, ale przy większym kryzysie prowadzącym do znacznego wzrostu bezrobocia obecny system emerytalny upada w czasie liczonym w miesiącach. Do tej pory, pomimo że nie zrównoważony, dzięki nadmiarowym zgonom i podwyżkom wynagrodzeń wskaźnik pokrycia emerytur składkami był ok, ale po ostatniej waloryzacji Nikt oficjalnie tego nie przyzna, ale przy większym kryzysie prowadzącym do znacznego wzrostu bezrobocia obecny system emerytalny upada w czasie liczonym w miesiącach. Do tej pory, pomimo że nie zrównoważony, dzięki nadmiarowym zgonom i podwyżkom wynagrodzeń wskaźnik pokrycia emerytur składkami był ok, ale po ostatniej waloryzacji i postępującym spadku wskaźnika pracujących do emerytów już w tym roku może być gorąco. Nie wiem jak można resuscytować trupa w nieskończoność - w przyszłym roku skończy się to najprawdopodobniej podniesieniem składki emerytalnej tj. zwiekszeniem już i tak absurdalnego klina podatkowego. Typowy schemat piramidy finansowej - zwiększenie wpłat do systemu żeby móc pokryć rosnące wypłaty. No ale skoro jedynym sposobem na "katharsis" jest zderzenie ze ścianą, no poczekajmy zatem cierpliwie i zobaczmy tę piękną katastrofę...
men24a
Żaden trup. Ludzie nie rozumieją, wystarczy tylko podnieść wiek emerytalny i nagle ZUS się odłuża. Tak teraz we Francji zrobili pomijając nawet parlament a my się martwimy co jutro będzie. Patrz co masz dzisiaj, rekordową rewaloryzację i emeryturę 270 euro !!! To są rekordy światowe, takiego dna nawet w Grecji ludzie nie doświadczyli buhahaha

Powiązane: Praca

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki