REKLAMA

Wawel miał w III kwartale 12,9 mln zł zysku netto z działalności kontynuowanej

2021-10-26 08:48
publikacja
2021-10-26 08:48
Wawel miał w III kwartale 12,9 mln zł zysku netto z działalności kontynuowanej
Wawel miał w III kwartale 12,9 mln zł zysku netto z działalności kontynuowanej
fot. Katarzyna Waś-Smarczewska / / Bankier.pl

Wawel miał w trzecim kwartale 2021 roku 12,9 mln zł zysku netto z działalności kontynuowanej wobec 17,9 mln zł zysku rok wcześniej - podała spółka w raporcie kwartalnym. Wawel zwraca uwagę na wzrost kosztów.

Zysk operacyjny spadł do 15,8 mln zł z 22,6 mln zł rok wcześniej, podczas gdy przychody wzrosły do 124,4 mln zł ze 112,5 mln zł w III kwartale 2020 r.

"Pomimo wzrostu przychodów znaczny wzrost kosztów, a zwłaszcza kosztu własnego sprzedaży (wzrost o 13 mln zł rdr - przyp. PAP Biznes) spowodowanego głównie wzrostem cen materiałów, energii i wynagrodzeń bezpośrednio-produkcyjnych, spowodował zmniejszenie zysku z działalności operacyjnej w porównaniu rok do roku" - czytamy w raporcie.

W III kwartale 2021 r. koszty sprzedaży wzrosły o 5,8 proc. do 13,7 mln zł, a koszty ogólnego zarządu zwiększyły się o 15,9 proc. do 13,3 mln zł.

W tym czasie marża EBITDA zmniejszyła się do 18,7 proc. z 26,7 proc. rok wcześniej, a marża EBIT spadła do 12,7 proc. z 20,1 proc. przed rokiem.

"Spadek wskaźników finansowych w III kwartale 2021 w porównaniu do III kwartału 2020 wynika zasadniczo ze spadku marży brutto, co bezpośrednio wiąże się ze wzrostem cen surowców, opakowań, energii i wynagrodzeń na poziomie kosztu wytworzenia" - podano.

Od początku roku spółka zanotowała spadek zysku netto z działalności kontynuowanej do 24,3 mln zł z 31 mln zł po trzech kwartałach 2020 r. Zysk operacyjny skurczył się do 30,4 mln zł z 39,2 mln zł, a obroty wzrosły do 338,2 mln zł z 320,7 mln zł.

"Zagrożenie koronawirusem z jakim cały czas mamy do czynienia z pewnością należy określić jako czynnik o nietypowym charakterze. W efekcie tego mamy do czynienia ze swego rodzaju +pandemiczną rzeczywistością+, która z jednej strony wpływa na zachowania konsumentów, a z drugiej strony determinuje poziom cen surowców i opakowań, co w ostatecznym rozrachunku wpłynęło i wpływa na poziom sprzedaży i wyników realizowanych przez spółkę, przy czym ten wpływ jest niemożliwy do wiarygodnego oszacowania" - podano w raporcie.

Wawel poinformował, że w kolejnych kwartałach na działalność spółki nadal będzie wpływał dynamiczny wzrost kosztów produkcji związany z rosnącymi cenami surowców i opakowań, co może wpłynąć negatywnie na osiąganą marżę brutto.

Spółka podała, że w kontekście dostaw surowców i opakowań, struktura zakupów – nie licząc miazgi kakaowej – jest zdywersyfikowana i spółka nie dostrzega obecnie ryzyka przerwania łańcuchów dostaw.

"Z kolei w przypadku miazgi kakaowej, która jest głównym surowcem produkcyjnym, zostały podjęte działania o charakterze prewencyjnym, celem zabezpieczenia ciągłej dostępności tego surowca tak, aby proces produkcyjny i związana z tym realizacja zamówień mogły przebiegać bez zakłóceń, czego efektem jest widoczny w bilansie od 2020 r. zwiększony poziom stanów magazynowych" - dodano. (PAP Biznes)

jow/ ana/

Źródło:PAP Biznes
Tematy
10% zwrotu za paliwo! Sprawdź iKonto Biznes z kartą z Plusem!

10% zwrotu za paliwo! Sprawdź iKonto Biznes z kartą z Plusem!

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane: Prognozy i wyniki finansowe

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki