REKLAMA

Wakacje kredytowe przedłużone? Morawiecki: Będzie kryterium dochodowe

2023-09-20 10:13, akt.2023-09-20 10:46
publikacja
2023-09-20 10:13
aktualizacja
2023-09-20 10:46

Spekulacje trwały od dawna, a dziś szef rządu ogłosił kluczową decyzję dla wielu kredytobiorców. Wakacje kredytowe będą przedłużone na cały przyszły rok, będzie jednak kryterium dochodowe - oświadczył w środę premier Mateusz Morawiecki.

Wakacje kredytowe przedłużone? Morawiecki: Będzie kryterium dochodowe
Wakacje kredytowe przedłużone? Morawiecki: Będzie kryterium dochodowe
fot. Adam Chełstowski / / FORUM

"Będziemy stosowali kryterium dochodowe; nie chcemy, aby mogli z nich skorzystać ci bardziej zamożni, bardziej majętni, ci, których stać na spłatę" - powiedział szef rządu telewizji Polsat News. Jak dodał, polecił opracowanie kryteriów dochodowych, które "będą sprawiedliwe i pomogą polskim rodzinom". 

Premier potwierdził tym samym wcześniejsze spekulacje rynku, że pojawi się kryterium dochodowe. Choć przewidywano, że rozwiązanie to zostanie przedłużone jedynie na pół roku, a nie na cały. Premier nie zdradził wysokości progów dochodowych uprawniających do skorzystania z wakacji kredytowych w 2024 roku. ZBP jednak kilkukrotnie informował, że uważnie przygląda się tej kwestii.

„W naszej ocenie one powinny być analogiczne jak te przy Funduszu Wsparcia Kredytobiorców. W tamtym przypadku mówmy o wskaźniku DTI jako kluczowym wskaźniku do pomocy, czyli mówiąc prościej – poziomu obciążenia gospodarstwa domowego kredytem. Takie kryterium powinno być wprowadzone, bo to by odpowiadało temu, co powtarzamy od dawna – że wakacje kredytowe powinny być dla tych, którzy tego potrzebują” – mówił  na początku września prezes ZBP Tadeusz Białek.

Eksperci jednak wskazują, że pomimo wakacji kredytowych spłacalność kredytów mieszkaniowych się pogorszyła. Udział kredytobiorców korzystających z wakacji kredytowych wynosi (zależnie od banku) 65 - 70 proc. portfela złotowych kredytów mieszkaniowych.

Z wakacji kredytowych mogą skorzystać osoby, które spłacają kredyt hipoteczny zaciągnięty na własne potrzeby mieszkaniowe w walucie polskiej przed 1 lipca 2022 r. W obecnej formie nie ma żadnych kryteriów dochodowych.

BPL/PAP

Źródło:Bankier24
Tematy
Szybki kredyt dla firm online. Wniosek złożysz bez wizyty w placówce

Szybki kredyt dla firm online. Wniosek złożysz bez wizyty w placówce

Komentarze (33)

dodaj komentarz
mirek225
Oczywiście trzeba pomóc kredytobiorcom, żeby zostali milionerami! Bo za 20-30 lat jak spłacą te
kredyty ich mieszkania będą warte kilka milionów zł! Jednocześnie większość Polaków NIE MA
własnego mieszkania i NIE stać ich na ŻADEN kredyt! 10% Polaków NIE MA własnego kibla, 8%
łazienki!!! Im nie trzeba pomóc, bo nie krzyczą
Oczywiście trzeba pomóc kredytobiorcom, żeby zostali milionerami! Bo za 20-30 lat jak spłacą te
kredyty ich mieszkania będą warte kilka milionów zł! Jednocześnie większość Polaków NIE MA
własnego mieszkania i NIE stać ich na ŻADEN kredyt! 10% Polaków NIE MA własnego kibla, 8%
łazienki!!! Im nie trzeba pomóc, bo nie krzyczą jak lobby kredytowe!
kaczyslaw_
Morawiecki jak się pomyli to nawet prawdę powie:

https://wiadomosci.wp.pl/powazna-wpadka-morawieckiego-sztab-pis-nie-bedzie-zadowolony-6943503046064896a
marianpazdzioch
A po wyborach pozwy banków przeciwko Polsce, wyrok na miliardy i pan zapłaci, pani zapłaci...
bankster-kreator
Niebawem dobijemy do punktu krytycznego, gdzie będzie dużo emerytów, dużo zakredytowanych ludzi i duża inflacja a to wszystko równa się: duże zubożenie społeczeństwa przez lata. Gospodarcze sepuku.
bankster-kreator
Trzeba z podatków dopłacać niewolnikom a wolnych ludzi okradać inflacyjnie tak w skrócie wygląda antypolskie państwo pod butem bankierów. Wychodzi na to, że podatki idą jedynie na spłatę długów zaciągniętych przez państwo i długów zaciągniętych indywidualnie przez obywateli. I niech ktoś mi teraz powie, ze światem nie rządzą banki Trzeba z podatków dopłacać niewolnikom a wolnych ludzi okradać inflacyjnie tak w skrócie wygląda antypolskie państwo pod butem bankierów. Wychodzi na to, że podatki idą jedynie na spłatę długów zaciągniętych przez państwo i długów zaciągniętych indywidualnie przez obywateli. I niech ktoś mi teraz powie, ze światem nie rządzą banki tylko poszczególne państwa to nawet tego nie skomentuję tylko się uśmiechnę.
bankster-kreator
"Długów zaciągniętych przez państwo i długów zaciągniętych indywidualnie przez obywateli". - Sprostowanie, wszystkie długi są obywateli bo rząd nie ma swoich pieniędzy. Także wszyscy mamy coraz większe kredyty na garbie które spłacamy w podatkach i inflacyjnie. Nie dziękujcie. Tylko tyrajcie na dwa etaty i spłacajcie kredyty "Długów zaciągniętych przez państwo i długów zaciągniętych indywidualnie przez obywateli". - Sprostowanie, wszystkie długi są obywateli bo rząd nie ma swoich pieniędzy. Także wszyscy mamy coraz większe kredyty na garbie które spłacamy w podatkach i inflacyjnie. Nie dziękujcie. Tylko tyrajcie na dwa etaty i spłacajcie kredyty zamiast mieć na wychowanie i utrzymanie dzieci stać was będzie na raty i ryż. Bąbelki będziecie mieć na emeryturze, takie tamagotchi z zainstalowanym AI w kołysce co by zniwelować instynkt macierzyński.
tomkooo
łehehe znowu nagradzanie tej glupszej czesci spoleczenstwa + bankow :)
moglem brac pod korek, zamiast sie zastanawiac czy dam rade rate splacic ;)))
men24a
Znów zapomogi a dopiero co czytałem że Francję syty i bogaty Polak dogania.
krzysztofstr
Wszystko wskazuje na to, że nie załapię na ten program, a był to jedyny, z którego skorzystałem.
mojego głosu już nie dostaną i będę namawiał całą rodzinę, aby na nich nie głosowali.
samsza
Przecież było ostatnie posiedzenie sejmu, prawem powielaczowym ??

Powiązane: Pomoc dla kredytobiorców

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki